01. 07. 2015 Nadácia Pontis

Na Pohode budeme hovoriť aj o tom, či sme transparentná krajina

Na festivale Bažant Pohoda nás tento rok môžete stretnúť na diskusii o našej krajine. S Dobrou kaviarňou sme si dali malú pauzu.

Rok čo rok sme prichádzali na hudobný festival Bažant Pohoda s Dobrou kaviarňou, v ktorej ste si mohli dať chutnú kávu, sladké croissanty, bazovú limonádu či slané košíčky. Prišiel však čas na zmenu. „Sme veľmi vďační za všetkých návštevníkov festivalu, ktorí si u nás pravidelne dávali niečo chutné, aby podporili neziskovky z celého Slovenska. Tento rok na Pohode kaviareň neotvoríme, ale možnosť pomôcť dobrým veciam zostáva stále a to cez darcovský portál DobraKrajina.sk. Budúci rok by sme na festival chceli priniesť nový koncept a preto uvítame akékoľvek nápady aj od našich podporovateľov,“ vysvetľuje Anka Podlesná z Nadácie Pontis.

Sme transparentná krajina?

Nadáciu Pontis, ako aj niektoré neziskové organizácie, ktoré podporujete cez DobraKrajina.sk, môžete tento rok stretnúť napríklad v Optimistane Nadácie Orange. Pavel Hrica, programový riaditeľ z Nadácie Pontis bude diskutovať v sobotu 11. júla spolu s filozofom Fedorom Blaščákom, advokátkou Zuzanou Čaputovou spolupracujúcou s VIA IURIS a s ekonómom Martinom Filkom z Ministerstva financií o tom, nakoľko je Slovensko transparentná krajina.

Palo Hrica bude hovoriť aj o tom, prečo firmy podporujú Fond pre transparentné Slovensko a tým aj organizácie a watchdogy, ktoré dlhé roky bojujú proti korupcii. Povenujú sa aj open data a pokúsia sa dať odpoveď na to, do akej miery by mal štát, mestá a obce, polícia, súdy a prokuratúra zverejňovať informácie, aby neotvárali priestor pre korupčné prostredie. Takisto, ako možno cez zverejňovanie dát z firiem a štátu znižovať priestor pre korupčných oligarchov a nezodpovedný biznis. Hostia diskusie sa pokúsia dať odpovede aj na to, či na Slovensku pri vynucovaní transparentnosti štátom nehrozí putinovský alebo orbánovský scenár ostrakizácie nepohodlných kritikov politikmi pri moci a aké sú odvrátené strany transparentnosti.

O autizme, dobrých rodičoch či morálke

V Optimistane sa bude debatovať aj o novom dokumente režiséra Jara Vojteka s názvom Tak ďaleko, Tak blízko, ktorý je nahliadnutím do života ľudí postihnutých autizmom. Dokument vznikal sedem rokov v spolupráci s neziskovou organizáciou Autistické centrum Andreas, ktorá sa venuje odbornej a komplexnej pomoci ľuďom s autizmom, ako aj podpore ich rodín. Nevšedný film z prostredia rodín s autistickými deťmi odhaľuje každodennú náročnosť života s nimi. Nie je však postavený na výpovediach a dialógoch, ale na konkrétnych bezprostredných situáciách, v ktorých sa zamýšľa nad otázkami rodičovskej a partnerskej lásky ľudí s autizmom.

Nezisková organizácia Návrat presadzuje a podporuje návrat opustených detí z detských domovov do rodín. O tom, kedy sa majú deti dobre a ako byť dobrým rodičom bude diskutovať Marek Roháček z Návratu, Dáša Žilinčíková a rodina Šulíkovcov.

Nebude chýbať ani diskusia Aliancie Fair-play, ktorá sa bude týkať morálky a našich rozhodnutí, ktorým podľa výskumov skôr panuje naše podvedomie a predsudky. Na otázky prečo je to tak a čo s tým budú dávať odpoveď psychiater Jozef Hašto a filozof Egon Gál.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.