07. 10. 2013 Zodpovedné podnikanie

Tatranské chaty vyrábajú elektrinu zo slnka a vody, vďaka Slovenským elektrárňam

Slovenské elektrárne pokračujú v ekologizácii horských chát vo Vysokých Tatrách.

Téryho chata so slnečnými kolektormi v nadmorskej výške 2.015 metrov ©TASR/Oliver Ondráš

Tatranské vysokohorské chaty sú vďaka podpore Slovenských elektrární ekologickejšie. Na Chate pri Zelenom plese zabezpečuje elektrickú energiu obnovená malá vodná elektráreň. Téryho chata, Zbojnícka chata a Chata pod Rysmi získavajú elektrinu zo slnka.

„Program Energia pre prírodu sa za sedem rokov stal prirodzenou súčasťou nášho pôsobenia na Slovensku. Tešíme sa z úspechov vo všetkých oblastiach pôsobenia – od ekologizácie chát, revitalizácie chodníkov až po záchranu vzácnych živočíšnych druhov,“ uviedol riaditeľ externých vzťahov Slovenských elektrární Michele Bologna.

Téryho chata získava energiu potrebnú na osvetlenie, nabíjačky a spotrebiče zo slnečných kolektorov už od roku 2009. Tento rok pribudlo na chate 30 nových panelov s inštalovaným výkonom 9 kWp.

Po Téryho chate začala elektrinu zo slnka vyrábať aj Zbojnícka chata vo Veľkej Studenej doline. Sem bolo presunutých 18 pôvodných panelov z Téryho chaty.

Chata pri Zelenom plese je tretím projektom Slovenských elektrární v rámci ekologizácie vysokohorských chát. Revitalizáciu malej vodnej elektrárne pri tejto chate navrhla a vo voľnom čase vlastnoručne zrealizovala skupina zamestnancov spoločnosti. Už rok chata spotrebováva čistú elektrinu vyrobenú špeciálnou turbínou Banki. V tomto roku  projekt pokračoval inštaláciou druhej turbíny, ktorá umožní využitie nárazových zvýšených prietokov aj pri topení snehu. Slovenské elektrárne okrem toho plánujú výmenu starého dieselového agregátu za moderný ekologický typ, ktorý bude chata  používať v zimnom období, kedy zamŕza hladiny vody, na krátkodobé napájanie najsilnejších spotrebičov.

Nové fotovoltaické panely pribudli aj na zrekonštruovanej, najvyššie položenej Chate pod Rysmi, ktorá bola po troch rokoch opätovne otvorená koncom septembra tohto roku.

Ekologizáciou chát sa ročne celkovo usporí 25,5 ton emisií CO2. Hoci to podľa predsedu Klubu slovenských turistov Petra Perhala nie je ohromujúce číslo, pre krehký vysokohorský ekosystém je to významné zníženie zaťaženia spôsobeného prevádzkou chát. „Ďalšími benefitmi sú zvýšenie komfortu a bezpečnosti personálu a návštevníkov chát, ako aj zlepšenie podmienok pre prácu horských záchranárov,“ povedal pre portál energia.sk.

Zdroj: energia.sk

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.