02. 09. 2020

Druhá vlna koronavírusu je tu. Zmierniť ju môžeme vzájomnou ohľaduplnosťou

V druhej polovici augusta sa počty ľudí infikovaných vírusom COVID-19 začali opäť zvyšovať. Slovensko tak čelí už druhej vlne koronavírusu, situáciu navyše môže skomplikovať aj chrípková sezóna. Je preto mimoriadne dôležité dodržiavať zvýšené hygienické návyky a nariadené opatrenia, aby sa vírus nedostal k rizikovým skupinám, u ktorých môže mať ochorenie ťažší priebeh.

Zaťažkávajúcou skúškou však môže byť aj september, ktorý predstavuje zvýšené riziko šírenia koronavírusu, spojené najmä s návratom ľudí zo zahraničia, žiakov do škôl po prázdninách a zamestnancov do práce po dovolenkovom období. Ministerstvo zdravotníctva preto zaviedlo niekoľko plošných opatrení. Na čo sa treba pripraviť?

Otvorenie škôl

Najmä prvé týždne v škole budú pre deti aj rodičov veľkou výzvou. Rúška v interiéri školy budú v rámci výchovno-vzdelávacieho procesu povinné pre všetkých žiakov, s výnimkou žiakov prvého stupňa základnej školy. Výnimku tiež majú žiaci so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým znevýhodnením. Nariadenie Úradu verejného zdravotníctva SR však platí len do 14. septembra. Epidemiológovia to odôvodňujú minimalizovaním rizika nákazy po návrate rodín z letných dovoleniek.

Hromadné podujatia

Ako uvádza Úrad verejného zdravotníctva SR, k prenosu nákazy dochádza najčastejšie pri organizovaní rodinných osláv, firemných podujatí, v rodinách a tiež pri rôznych spoločenských podujatiach.

Od 1. septembra preto bude možné organizovať hromadné podujatia v interiéri len do 500 osôb a v exteriéri do 1 000 osôb. Obmedzenie kapacity na 1 000 osôb platí aj pre kúpaliská a akvaparky.

Cestovanie

Ak sa po 1. septembri vrátite z Chorvátska, Francúzska, Španielska, Holandska, Belgicka či Malty, čaká vás povinná domáca karanténa. Karanténa trvá do momentu, kým vám nepríde negatívny výsledok testu na COVID-19. Ukončiť ju môžete aj v prípade, ak ste do 10 dní od návratu z dovolenky nedostali termín na testovanie a ste bez akýchkoľvek príznakov koronavírusu.

Svoj návrat nezabudnite nahlásiť Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.

Ochrana a prevencia

Buďme k sebe ohľaduplní – len od nás samých závisí, ako dobre zvládneme ďalšiu vlnu pandémie. Tu sú jednoduché tipy, ako chrániť seba i iných:

  • Ak to nie je nevyhnutné, necestujte. Pred aj počas pobytu sledujte vývoj situácie. Všetky dôležité informácie nájdete na https://korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/
  • Vyhnite sa miestam, kde sa zdržuje väčší počet ľudí.
  • Ak máte príznaky choroby, obmedzte kontakt s inými ľuďmi, najmä ak patria k jednej z rizikových skupín.
  • Nezabúdajte na dezinfekciu v domácnosti aj v práci.
  • Noste rúško. Počas nosenia sa ho nedotýkajte a manipulujte s ním prostredníctvom gumičiek alebo šnúrok. Nezabudnite ho tiež pravidelne vymieňať, dezinfikovať a prať.
  • Umývajte si ruky – mydlom a vodou po dobu najmenej 20 sekúnd.
  • Nedotýkajte sa tváre neumytými rukami – najmä očí, nosa a úst.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.