Od demotivácie k nadšeniu zamestnancov

7. fórum o firemnej filantropii, zapájaní zamestnancov a pro bono

Firmy na Slovensku v sebe stále skrývajú nerozvinutý potenciál, ktorý brzdí ich úspech omnoho viac ako vysoké dane či hospodárske krízy. Najväčšie straty spôsobujú demotivovaní zamestnanci, ktorí namiesto práce uvažujú, ako by sa zašili a namiesto inovácií premýšľajú, ako predstierať prácu. Motivácia sa nedá prikázať a nadšenie ľudí sa nedá vymôcť hrozbami. Príďte sa preto inšpirovať, ako reálne zapojiť a nadchnúť vašich zamestnancov.

Tento rok sme sa rozhodli spojiť obľúbené HR semináre, 7. ročník Fóra o firemnej filantropii a rozbeh novej iniciatívy zapájania zamestnancov do pro bono aktivít, aby sme spolu namixovali obsah, ktorý vám pomôže zmeniť atmosféru vo vašej firme. Na fóre sú vítaní šéfovia firiem, manažéri ľudských zdrojov, PR, happy manažéri, konzultanti či ľudia, ktorí sa venujú zodpovednému podnikaniu a CSR. Naše fórum nie je len pre ľudí z veľkých spoločností, ale aj z malých či stredných firiem z celého Slovenska.

Prečo sa oplatí prísť?

Na tohtoročnom fóre na vás čaká hlavný rečník Ari Weinzweig, spolumajiteľ a riaditeľ firmy Zingerman’s Community of Businesses, ktorá je označovaná za najúžasnejšiu malú firmu v Amerike. Príde aj Max Skolnik z Taproot Foundation a Ivana Vandlíčková z Aon Hewitt, ktorá má na starosti Štúdiu Best Employers v strednej a východnej Európe.

Účastnícky poplatok na fórum je 99 eur bez DPH na účastníka (DPH bude pripočítaná vo výške 20 %). Odoslaním registrácie súhlasíte s účastníckym poplatkom, ktorý Vám Nadácia Pontis bude fakturovať po uskutočnení Fóra.

V rámci výhod členstva v BLF alebo Engage je možné využiť jeden bezplatný vstup na firmu. Firmy, ktoré sa zúčastnili štúdie Best Employers Slovakia 2014 môžu využiť 20 % zľavu z účastníckeho poplatku.

Registráciu sme predĺžili do 13. novembra 2014.

Termín konania Čas konania Miesto konania
20. november 2014 09:00 hod. Impact Hub Bratislava, Hviezdoslavo námestie 20, Bratislava
Chcem sa zúčastniť

Ako reálne nadchnúť a motivovať vašich zamestnancov? Aký prínos majú pre firmu profesionálne pro bono služby? Oplatí sa zamestnancov zapájať do dobrovoľníctva a odovzdávať ich skúsenosti a know-how pre ľudí z neziskoviek? Čo to všetko prináša? Znížte stres u vašich zamestnancov a nechajte ich nadchnúť sa. Vrátia vám to.

Máme pre vás darček

Účastníci tohtoročného fóra od nás dostanú ako pozornosť knihu Ariho Weinzweiga s názvom A Lapsed Anarchist's Approach to Building a Great Business, ktorá bola podľa magazínu INC najlepšou knihou roka 2010.

Účastnícky poplatok na fórum je 99 eur bez DPH na účastníka (DPH bude pripočítaná vo výške 20 %). Odoslaním registrácie súhlasíte s účastníckym poplatkom, ktorý Vám budeme fakturovať po uskutočnení Fóra.

V rámci výhod členstva v BLF alebo Engage je možné využiť jeden bezplatný vstup na firmu. Firmy, ktoré sa zúčastnili štúdie Best Employers Slovakia 2014 môžu využiť 20 % zľavu z účastníckeho poplatku.

Registráciu sme predĺžili do 13. novembra 2014.

do 9.00 hod.   Registrácia účastníkov, stretnite svojich známych pri rannej káve

9:00 hod.        Začíname. Máme pre vás dôležité organizačné pokyny

Fórom vás bude moderátorsky sprevádzať Pavel Hrica, programový riaditeľ Nadácie Pontis.

9:05 hod.        Vitajte, Lenka Surotchak, riaditeľka Nadácie Pontis

Privítame aj vzácneho hosťa, J. E. Theodore Sedgwick, veľvyslanca Spojených štátov amerických na Slovensku

9:15 hod.        Interaktívny vstup do témy

Do témy (de)motivácie zamestnancov nás zábavnou formou dostane Lukáš Bakoš z Maxman Consultants.

9:35 hod.        Spoznajte tajomstvo úspechu Zingermanov, Ari Weinzweig, Zingerman´s Community of Businesses

Zamestnanci z Zingerman´s hovoria, že nie je ľahké pracovať vo firme, kde musíte celý deň udržiavať „Zingy“ efekt. Napriek tomu sa Zingermanom darí udržiavať svojich zamestnancov motivovaných a nadšených a dokonca ich zapájať do rozhodovacích procesov firmy. Dozviete sa, prečo fungovanie, ktoré porušuje pravidlá biznisu, môže vyústiť do krízy na pracovisku. Ari tiež prezradí, ako môžete demotiváciu a stratu nadšenia svojich ľudí zastaviť a pretaviť do tvorivosti a lojality.

10:35 hod.       Prestávka na dobrú kávu

11:00 hod.        Čo zaberá na motiváciu zamestnancov?, Ivana Vandlíčková, Aon Hewitt

Globálny poskytovateľ riešení ľudských zdrojov, spoločnosť Aon Hewitt každý rok zostavuje zoznam najlepších zamestnávateľov (nielen na Slovensku, ale po celom svete). Najlepšie spoločnosti majú približne 79 percent motivovaných zamestnancov, čo je asi o jednu tretinu viac v porovnaní s ostatnými firmami na trhu. Ivana vám prezradí, čo sa skrýva za ich vyššou motiváciou a z čoho pramení.

11:25 hod.    Čo dokáže pro bono alebo podeľte sa o svoje zručnosti s neziskovkami, Max Skolnik, výkonný riaditeľ Taproot Foundation, Washington DC

Dobrovoľné odovzdávanie profesionálnych vedomostí a skúseností zamestnancov, tzv. pro bono služieb pre neziskové organizácie dokáže priniesť nové príležitosti pre profesný rast zamestnancov vo firmách. Ide i o efektívny spôsob budovania dobrých vzťahov s verejnosťou a možnosť preukázať unikátne know-how spoločnosti. Často sa žiaľ stáva, že zamestnanci strácajú nadšenie pre prácu, v ktorej každý deň stretávajú rovnaké tváre a riešia rovnaké úlohy. Aj vaši zamestnanci potrebujú občas zmenu a nové zážitky a dokázať si, že sú v niečom dobrí.  Max bude hovoriť aj o tom, ako pro bono služby u zamestnancov podporujú inovatívne spôsoby rozmýšľania, produktivitu a angažovanosť.

12:00 hod.     Prestávka na dobrú kávu

12:05 hod.     Zapojte sa do zaujímavých workshopov na jednu z tém, ktorá by vám nemala ujsť

  • Ako znižovať stres u zamestnancov?
    Scott&Hagget Slovakia, praktické ukážky merania zvládania stresu u zamestnancov

Každý deň sa zamestnanec prispôsobuje mnohým situáciám v práci, súkromí alebo na ceste za svojim cieľom. Dianie okolo neho  ovplyvňuje jeho myslenie, cítenie, vnímanie a tým aj fyziologické reakcie tela (tep, dýchanie, krvný obeh a iné), ktoré sa neustále prispôsobujú tak, aby našli optimálnu rovnováhu v prostredí. Tento proces definuje  pohodu, pracovný výkon, angažovanosť a psychické a fyzické zdravie ľudí vo vašej firme.

Na našom workshope sa dozviete, ako stres pôsobí na zamestancov, uvidíte možnosti merania a  trénovania ľudskej fyziológie, ktorými sa zvyšuje odolnosť organizmu pri fyziologickej záťaži a tým aj angažovanosť a výkonnosť ľudí.

  • Ako môžete dobrou komunikáciou zlepšiť angažovanosť zamestnancov
    Andrej Findor, Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave

Každoročne sa tisícky zamestnancov na Slovensku zapájajú do dobrovoľníckych aktivít a finančne podporujú charitatívne projekty a neziskové organizácie. Ukázalo sa, že takéto sociálne aktivity pozitívne vplývajú na psychickú pohodu, pracovný výkon a tímového ducha ľudí vo firmách. Takisto prispievajú k pocitu hrdosti na značku firmy, pre ktorú pracujú.   

Na tomto workshope sa dozviete, akými, aj takmer nepatrnými zmenami v internej  komunikácii, môžete vo firme zlepšovať zapojenie zamestnancov do dobrovoľníctva či darcovstva. Zistíte tiež, ako si môžete prostredníctvom nenáročnej experimentálnej metódy otestovať, ktoré komunikačné postupy sú v konkrétnom firemnom prostredí najúčinnejšie.

  • Zapájanie zamestnancov do pro bono
    Max Skolnik, výkonný riaditeľ Taproot Foundation, Washington - DC

13:00 hod.       Obed

14:00 hod.       Bar Camp na rôzne témy

Inšpirujte sa príkladmi z firiem
•    Martin Roman, Tatra banka: Lepšia Tatra banka
•    Barbora Šteffeková, Michaela Fuleková, Slovak Telekom: TEDxTelekom  
•    Ari Weinzweig, Zingerman´s Community of Businesses: 12 prirodzených zákonov biznisu
•    Mário Šmýkal, Modrykonik.sk: Kuchár vo firme
•    Jakub Ptačin, Pavol Kyselica, Poctivo.com: Namiesto klávesnice ruky špinavé od hliny

Čo by ste mali vedieť o motivácii zamestnancov?
•    Zuzana Podkonická, Boris Sližka, Scott&Hagget Slovakia: Vzťah fyziológie, psychológie a angažovanosti zamestnancov
•    Andrej Findor, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK a Jana Hudecová, DELL Slovensko, Fakulta sociálnych a ekonomických vied UK: Experimentálne zlepšovanie darcovstva a dobrovoľníctva v DELL Slovensko
•    Lukáš Bakoš, Maxman Consultants: Motivácia verzus demotivácia

•    Georg Schoen, Ashoka: Viac ako CSR

15:00 hod.       Best Employers Award - AON Hewitt

16:00 hod.       Recepcia

Nezabudnite na špeciálny darček
Účastníci Fóra dostanú ako pozornosť knihu Ariho Weinzweiga A Lapsed Anarchist's Approach to Building a Great Business, ktorá bola podľa magazínu INC najlepšou knihou roka 2010.

Ari Weinzweig, Zingerman's Community of Businesses

Po ukončení štúdia na Michiganskej Univerzite s diplomom z ruských dejín sa Ari Weinzweig rozhodol pracovať ako umývač riadu v miestnej reštaurácii. Práve tam objavil svoju vášeň pre podnikanie s jedlom. V roku 1982 si spolu s Paulom Saginawom otvorili malé lahôdky. Dnes má skupina Zingerman's Community of Businesses 9 rôznych firiem. Všetky sú v meste Ann Arbor v Michigane. Spolu zamestnávajú viac než 600 zamestnancov a dosahujú ročné tržby na úrovni 50 miliónov dolárov. Firma, ktorá pôvodne fungovala ako miestne lahôdky, si vybudovala také renomé, že manažéri z celej Ameriky boli ochotní opustiť dobre platené posty vo veľkých korporáciách, aby zažili „Zing“ kultúru na vlastnej koži.

Zingermani sú známi svojím skvelým prístupom k zamestnancom, ktorý vracajú nielen firme, ale aj zákazníkom. V podnikaní spopularizovali prístup „extra mile“ (ísť o kus ďalej), pri ktorom firma dáva zákazníkovi ešte viac, ako čakal.

Zingermani sú od začiatku úzko prepojení na lokálnu komunitu a okrem úspešného biznisu založili aj rôzne dobročinné iniciatívy, ktorých súčasťou je aj organizácia Food Gatherers, distribučný program jedla pre ľudí v núdzi. Ari je autorom niekoľkých bestellerov, vrátane A Lapsed Anarchist's Approach to Building a Great Business. Magazín INC označil Zingermanov za najlepšiu malú firmu v Amerike. Bo Burlingham ich zaradil na vrchol svojho výberu Small Giants (Malých obrov), čiže malých firiem so skvelým prístupom.

Ivana Vandlíčková, Aon Hewitt

Ivana nastúpila do spoločnosti Aon Hewitt v novembri 2007. V súčasnosti sa ako konzultantka špecializuje hlavne na oblasti zvyšovania motivovanosti zamestnancov a zlepšovania značky zamestnávateľa.

Od roku 2011 pôsobí ako projektová manažérka štúdie Best Employers Slovensko. Od roku 2013 zastáva aj pozíciu projektovej manažérky štúdie Best Employers za región strednej a východnej Európy. Ivana vyštudovala Vysokú školu ekonomickú v Prahe so špecializáciou na personálny manažment. Rada cestuje a športuje (okrem behania). 

 

 

 

 

Max Skolnik, Taproot Foundation

Max Skolnik je nadšeným stúpencom neziskových organizácií už takmer dvadsať rokov. Po skončení štúdia na Univerzite Georgea Washingtona, kde získal magisterský titul v latinskoamerických štúdiách, založil v roku 2002 organizáciu Kid Power.

Pôsobil 10 rokov ako jej výkonný riaditeľ. Organizácia počas tohto obdobia poskytovala kvalitné programy vzdelávania a zdravej výživy a pre tisícky mladých ľudí z Columbijského okresu. Max je aktívny aj v oblasti verejnej politiky ako poslanec v mestskom zastupiteľstve, politický kandidát a člen niekoľkých výborov a pracovných skupín. V súčasnosti pôsobí ako riaditeľ pre Taproot Foundation, ktorej poslaním je vedenie, mobilizovanie a zapájanie profesionálov do pro bono služieb s cieľom posilniť sociálnu zmenu. Žije vo Washingtone DC so svojou manželkou Erikou a synom Julianom.

 

Zuzana Podkonická, Scott&Hagget Slovakia

Pôsobí v spoločnosti Scott&Hagget Slovakia ako senior konzultantka a klinická psychologička, ktorá má bohaté a jedinečné skúsenosti zo svojho štúdia a praxe v USA a na Slovensku. Jej skúsenosti dodávajú spoločnosti kvalitu, inovatívnosť a vedecky podložené nástroje. Prináša jedinečné spojenie biznisu a psychológie. Je trénerkou soft skills, senior konzultantkou, psychologičkou a koučkou. Je hlavnou garantkou programu EAP (Podpora zamestnanca).

 

 

 

 

 

Martin Roman, Tatra Banka

Vyštudoval Podnikovohospodársku fakultu Ekonomickej Univerzity v Bratislave, špecializáciu Marketing a Manažment. Po skončení štúdia pracoval pre Slovenskú sporiteľňu ako HR špecialista, kde sa orientoval najmä na odmeňovanie a benefity zamestnancov, ako aj na riadenie výkonnosti.

Od roku 2005 pôsobí v Tatra banke ako vedúci oddelenia odmeňovania a benefitov. V oboch spoločnostiach získal počas 14 rokov rozsiahle skúsenosti zo slovenského retailového bankovníctva, stal sa profesionálom v oblasti odmeňovania a riadenia nákladov a získal manažérske skúsenosti z centra excelencie v dynamickom bankovom prostredí v období pred krízou aj počas nej. Popri manažérskej funkcii sa v Tatra banke venuje aj facilitovaniu zmien a je interným koučom pre time management.

 

 

 

Boris Sližka, Scott&Hagget Slovakia

 Boris je konateľ konzulatčnej spoločnosti Scott&Hagget Slovakia. Má dlhoročné skúsenosti z oblasti biznisu, ktoré pretavuje do spolupráce so svojimi klientmi. Počas svojej obchodnej praxe v oblastiach FMCG, retail a manufacturing manažoval národné aj medzinárodné projekty, tímy, venoval sa produktovému manažmentu a vytváral obchodné stratégie pre špecifické trhy. Od roku 2003 pôsobí ako senior tréner, konzultant a kouč.

 

 

 

 

Andrej Findor, Ústav európskych štúdií a medzinárodných vzťahov, Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK v Bratislave

Andrej Findor študoval politológiu a sociálne vedy na Univerzite Komenského v Bratislave, Stredoeurópskej univerzite v Budapešti a Univerzite v Bielefelde. Pracuje ako odborný asistent v Ústave európskych štúdií a medzinárodných vzťahov Fakulty sociálnych a ekonomických vied Univerzity Komenského v Bratislave, kde sa venuje skúmaniu morálnych základov politických postojov, politickej komunikácii mimovládnych organizácií a experimentovaniu s prosociálnymi intervenčnými metódami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Impact Hub Bratislava, Hviezdoslavovo námestie 20, 811 02 Bratislava

Organizátori

Spoluorganizátor

 

 

 

Hlavný partner

 

Partneri

 

 

 

 

                                        

 

Projekt Hlavy pomáhajú: zapájanie ľudí z firemného sektora do riešenia spoločenských problémov bol podporený sumou 45399,96 eur z Fondu pre mimovládne organizácie, ktorý je financovaný z Finančného mechanizmu EHP 2009-2014. Správcom Fondu je Nadácia otvorenej spoločnosti - Open Society Foundation. Cieľom projektu je Posilnenie kapacít MVO a zlepšenie podmienok na fungovanie občianskej spoločnosti.

 

 

Mediálni partneri

 

 

 

 Podujatie podporili

 

 

logo profesia

 

impact hub

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky