GO4: Súkromý sektor víta presadzovanie zelených riešení, no...

Prečo je náročné vytvoriť zo Slovenska ekologickejšiu krajinu? Aj o tom hovorila spoločnosť GO4, ktorá je Zelenou firmou roku 2017.

Jednou z najzodpovednejších zo zodpovedných firiem bola v roku 2017 spoločnosť GO4. Tá sa stala najzelenšou firmou v rámci ocenenia Via Bona Slovakia 2017. Už dlhodobo presadzuje GO4 ekologické riešenia prostredníctvom tzv. misie bez emisie. Začalo to cyklokuriérskou službou a pokračovalo e-taxíkmi. Čo bude teda nasledovať? A aká je podľa GO4 ekologická situácia na Slovensku? Odpovede aj na tieto otázky si môžete prečítať v rozhovore s najzelenšou firmou roku 2017.

Čo pre vás znamenalo získanie ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2017 v kategórii Zelená firma?

V prvom rade nás to podporilo v našom ďalšom odhodlaní presadzovať zelené riešenia v podnikaní. Ocenenie je pre nás veľkým zadosťučinením. Ako osobne, tak aj pre firmu. Veľmi pozitívne zviditeľnilo našu službu, projekty, ale aj celú našu materskú spoločnosť GO4. 

Ako vnímate vzťah verejnosti k životnému prostrediu?

Určite sú skupiny obyvateľstva, ktoré životné prostredie vnímajú ako prioritu. Máme však pocit, že, bohužiaľ, len v minimálnej miere ich nájdeme na kompetentných pozíciach. Stretávame sa s tým, že opatrenia na ochranu životného prostredia sú vnímané vo verejnej sfére ako nepopulárne. Verejní činitelia sa ich akoby báli. Na druhej strane, súkromý sektor víta presadzovanie zelených riešení, stráži si však ich nákladovosť a najviac otvorené dvere majú tie, ktoré so sebou neprinesú zvyšovanie nákladov.

Ako reagujú ľudia na vašu misiu bez emisií a kam ste sa v nej posunuli za posledný rok?

Našu flotilu e-taxi sme rozšírili na osem áut. Rozbiehame jednu novú pilotnú službu emobility so slovenským finančným domom. Aktívne hľadáme nové uplatnenie elektromobilov v kuriérskych službách, čo je náš core business. Najväčší záujem o naše skúsenosti a projekty však prichádza zo zahraničia. Čo nás na jednej strane teší, ale na strane druhej, v zmysle známeho porekadla “doma nikto nie je prorokom”, aj mrzí. So znepokojením sledujeme, ako sa Slovensko čoraz viac prepadá v oblasti elektromobility na chvost európskych krajín.

Začali ste cyklokuriérskou službou, pokračovali ste elektrickými taxíkmi. Čo je vašou ďalšou métou a čo ďalšie pripravujete pre vašich zákazníkov?

Našou métou je stále efektívnejšie využívanie elektromobility v meste v rôznych oblastiach. Jednou z foriem, na ktorej v poslednej dobe pracujeme najintenzívnejšie je e-carsharing.

Pridajte sa k víťazom Via Bona Slovakia. Viac informácií o aktuálnom ročníku nájdete tu

Autor: Radoslav Kmec

Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky