Inšpiratívni rečníci diskutovali o sociálnych inováciách

Akadémiu sociálnych inovácií sme odštartovali Festivalom sociálnych inovácií, ktorý sa konal 20. septembra v Bratislave.

Festival sociálnych inovácií sa konal v Satori Stage v Bratislave.

Cieľom Festivalu sociálnych inovácií bolo predstaviť sociálne inovácie a sociálne podnikanie ako zdroje pozitívnych zmien v spoločnosti. Diskutujúci sa zamerali aj na predstavenie nového zákona o sociálnom podnikaní a na to, aké príležitosti prináša projektom, organizáciám a inštitúciám. Cez konkrétne príklady zadefinovali najväčšie príležitosti, výzvy a možnosti sociálnych inovácií a sociálneho podnikania. 

Jedným z rečníkov bol Peter Meszároš z Green Foundation, ktorý je vedúcim programu rozvoja sociálnych inovácií. V neziskovom sektore pracuje viac ako desať rokov a vedie občianske združenie 3lobit na podporu ľudí s poruchami autistického spektra. V minulosti viedol program podpory spoločensky prospešných podnikateľov „Môžu ryby lietať?“ Nadácie PROVIDA. Meszároš sa tiež angažuje v oblasti poradenstva a tvorby verejných politík či schém podpory v oblasti sociálnych inovácií.

Na festivale porozprával o tom, čo sú to vlastne sociálne inovácie a sociálne podnikanie, kedy a prečo sa tieto pojmy dostali do nášho slovníka, odkiaľ sme tieto pojmy prebrali a ako chápu sociálne inovácie v zahraničí.

Meszároš sa okrem toho zameral aj na nový zákon o sociálnej ekonomike. Sociálnym podnikom sa má po jeho prijatí ľahšie dýchať. Meszároš vysvetlil, čo to znamená v praxi a aká zmena reálne nastane.

 

Okrem Meszároša na festivale vystúpili aj: 

  • Katarína Hutyrová, spoluzakladateľka a manažérka second-handu Nosene
  • Martina Jakubcová, predsedníčka občianskeho združenia Stopy snov. Divadlo tvoria profesionálni divadelníci a klienti Domova sociálnych služieb PRIMA s mentálnym hendikepom. Vystupujú na doskách komorného divadla Ticho a spol.
  • Jana Žišková z mesta Trnava, kde pôsobí na sociálnom odbore a venuje sa komunitnému plánovaniu sociálnych služieb. 

Diskusiu moderovala Martina Kolesárová z Nadácie Pontis a na festivale vystúpila aj Andrea Lelovics, ktorá predstavila nový online kurz o sociálnych inováciách, ktorý realizuje Nadácia Pontis v rámci medzinárodného projektu so 7 krajinami EÚ. Kurz je určený pre tých, ktorí chcú vo svojich komunitách zaujímať aktívnejšiu úlohu tým, že vytvárajú inovatívne riešenia problémov, s ktorými sa stretávajú. 

Pozrite si fotoalbum z podujatia:

Projekt Social(i)makers je realizovaný v rámci programu Interreg Central Europe s podporou Európskej únie prostredníctvom Európskeho fondu regionálneho rozvoja (ERDF).


Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky