Mimovládne organizácie sa zapojili do diskusie o novom šéfovi Úradu pre verejné obstarávanie.

Traja uchádzači sa predstavili podnikateľom a mimovládnym organizáciám v historicky prvej verejnej debate.

V apríli organizácie Aliancia Fair-Play, INEKO, INESS, Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť, Slovensko.Digital, Transparency International Slovensko a Nadácia Zastavme korupciu, oslovili otvoreným listom predstaviteľov vlády k voľbe nového predsedu Úradu pre verejné obstarávanie. V liste ponúkli svoje odborné poznatky a analýzy, ktorými chceli prispieť do diskusie o transparentnom procese hľadania kvalitného odborníka, nezávislého, morálne silného a rešpektovaného šéfa úradu. Zároveň upozornili na svoj zámer monitorovať výberové konanie a požiadali o možnosť vypočuť si prezentácie kandidátov a klásť im otázky.

Predstavitelia vlády SR zareagovali na požiadavku organizácií zverejnením profesijných životopisov štyroch kandidátov o funkciu predsedu úradu spolu s projektami riadenia, rozvoja a vízie do budúcna. V utorok, 23. mája, sa traja uchádzači o pozíciu šéfa úradu predstavili podnikateľským zväzom a mimovládnym organizáciám v historicky prvej verejnej debate, ktorú zorganizovala Americká obchodná komora na Slovensku.

Ako sa zástupcovia Transparency International Slovensko vyjadrili: „Diskusia troch kandidátov na šéfa Úradu pre verejné obstarávanie dnes doobedu ukázala, prečo majú verejné vypočúvania ľudí uchádzajúcich sa o významné štátne úrady význam. Juraj Méry, jeden z kandidátov, sa odborne v debate diskvalifikoval na túto pozíciu. Plietol si zvýšenie limitov so znížením, víziu mal extrémne neurčitú a na konci debaty ho tretina zúčastnených spomedzi mimovládok a podnikateľov nepriamo vyzvala k stiahnutiu kandidatúry. Zlou správou je, že reálne tak ostávajú pre úrad, ktorý kontroluje 5-7 miliárd eur ročne v tendroch, len dvaja kandidáti.“ (https://www.facebook.com/transparencysk/?fref=ts)

Zaujímavosťou je, že o hodnotenie prihlásených záujemcov o funkciu požiadal poslanec Miroslav Beblavý, ktorý oslovil siedmych expertov. Na základe životopisov a projektov najlepšie obstál právnik úradu Peter Kubovič, pri ktorom „vnímali hodnotitelia ako najsilnejšiu stránku jeho hlboké odborné znalosti v problematike verejného obstarávania, ako aj celkovo vo verejnej politike, ale aj zrelé koncepčné a strategické myslenie. Za jedinú slabinu označili niektorí hodnotitelia menšie skúsenosti s vyššou riadiacou pozíciou, aj keď má manažérske skúsenosti. Jeho projekt predstavoval podľa viacerých hodnotiteľov ucelenú, konkrétnu a logickú víziu vrátane praktických riešení.“ (https://dennikn.sk/minuta/771317/?ref=mwat).

Súčasná predsedníčka Zita Táborská bola vnímaná kritickejšie keďže „v jej projekte je budúcnosť skôr vecou pokračovania v tom, čo robila v doterajších piatich rokoch.“ (https://dennikn.sk/minuta/771317/?ref=mwat)

Zo zverejneného záznamu diskusie (https://www.youtube.com/watch?v=PJHatKgsDFw)  je zrejmé, že padali aj ostré otázky a zástupcovia občianskej spoločnosti naplno využili možnosť „preklepnúť“ kvalitu, kvalifikovanosť a odbornosť budúceho šéfa. Verejné vypočutie kandidátov na predsedu Úradu pre verejné obstarávanie prebehne v stredu, 24. mája 2017 na zasadnutí vlády.

Súvisiace články

Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky