13. 04. 2015 Filantropia

Robert Šarina: Poháňa nás snaha zamestnať nepočujúcich, aby sa riešili aj ich problémy

Nedávno otvorili desiatu prevádzku Deaf Kebabu, kde jedlo servírujú nepočujúci. Chceli by, aby sa čo najviac ľudí naučilo posunkom.

 Robo  je stálym lektorom, ktorý v rámci programu podporeným NF Slovak Telekom, učí posunkový jazyk.

Palo Šarina má 22 rokov a od narodenia nepočuje. Robo Šarina je o osem rokov starší brat, ktorý počuje a venuje sa tlmočeniu do posunkového jazyka. Dvaja bratia z Veľkého Krtíša si otvorili sieť Deaf Kebabov, v ktorých zamestnávajúcej ľudí so sluchovým postihnutím. Dokumentaristka Viera Čakányová o nich natočila film  Nepočujúca väčšina, ktorý veľmi trefne a výstižne približuje komunitu Nepočujúcich. Hovorí aj o tom, že ak má človek priestor rásť a rodičia sa mu venujú, v mnohých sa ukáže talent, ktorý nie je možné neprijať. O podnikaní i svete Nepočujúcich sme sa rozprávali s Robom Šarinom.

Ako sa vám s bratom podniká? Robiť biznis s rodinou neodporúča každý.

My me veľmi súdržná rodina a podnikanie je naozaj vážna vec. Pre nás nebola iná možnosť ako začať podnikať spolu. Začiatky neboli ružové, ale bolo výhodou, že sme na všetky starosti a problémy boli dvaja. Postupne sme sa naučili spolupracovať a našli sme si oblasti, na ktoré sa zameriavame a spolu vytvárame silný a komplexný tím.

Založili ste sieť občerstvenia s kebabom. V čom je Deaf Kebab špecifický?

Náš koncept rýchleho občrstvenia je zaujímavý v tom, že sa nám podarilo pridať do podnikania silný sociálny rozmer. Zamestnávame ľudí so sluchovým postihnutím a ukazujeme svetu, že aj napriek komunikačnej bariére môže byť sluchovo postihnutý človek plnohodnotný člen pracovného tímu. Nepočujúcim a nedoslýchavým ľuďom umožňujeme získať pracovné skúsenosti a referencie. Pre mnohých je to možnosť odraziť sa zo dna pracovného trhu.

Ako vás môžu zákazníci nájsť? 

Nedávno sme otvorili desiatu prevádzku. Nájdete nás v Prešove, Rožňave, Rimavskej Sobote, Lučenci, Poltári, Veľkom Krtíši, Zvolene, Slovenských Ďarmotách, v Krupine a vo Vrábloch. Pripravujeme ešte otvorenie prevádzok v Banskej Bystrici, Nitre, Trnave, v Nových Zámkoch a ďalšie. Viac informácii nájdete aj na našej stránke www.DeafKebab.sk.

Stretávate sa pri vašom podnikaní aj s nástrahami a problémami?

Ak si odmyslíme všeobecné problémy, s ktorými sa stretávajú všetci podnikatelia, komplikácií nie je veľa. Donedávna sme mali veľmi náročnú komunikáciu s úradmi práce, ktoré nemali s podobným projektom skúsenosti. Ostatné problémy sa dajú nazvať bežnými komplikáciami, ktoré poznajú všetci podnikatelia. Najviac nás trápi zlé podnikateľské prostredie a taktiež vnímanie podnikateľov spoločnosťou.

Čo vás vo vašom podnikaní motivuje? 

S bratom sa motivujeme navzájom. Vždy, keď má niektorý chuť s tým seknúť, druhý ho podrží. Taktiež nás poháňa snaha pomôcť nepočujúcim ľuďom, aby sa mohli zamestnať, ale aj aby sa o nich viac hovorilo a riešili sa aj ich problémy. Motiváciou je aj pokrok, ktorý sme dosiahli. Ukázali sme sebe a tiež ostatným, že to ide.

Vy sám ste počujúci, brat nepočujúci. Vnímate, že ste na pomedzí?

Nikdy som sa nevnímal na pomedzí dvoch svetov. Skôr by som povedal, že mám to šťastie byť súčasťou dvoch svetov. Cítim sa členom počujúceho sveta a taktiež aj sveta nepočujúcich. Poznám však aj mnoho ľudí so sluchovým postihnutím, ktorý sa na pomedzí týchto svetov ocitli. Nepatria ani do jedného, ani do druhého.

Prečo? Čo to spôsobuje?

Neodpoviem, prečo. Možno to len tuším. Ale to je otázka, na ktorú musíme hľadať odpoveď viacerí.

Čo vám svet nepočujúcich dáva?

Svet Nepočujúcich má iné hodnoty. Je to akoby exotický svet cudzincov, ktorý máme tu doma. Svet, kde sú iné hodnoty a zvyky. Mne osobne tento svet prináša mnoho úloh. Je to svet, pre ktorý treba vykonať ešte mnoho práce, aby to bol svet rovnocenný so svetom počujúcich ľudí. Svet Nepočujúcich je veľmi úprimný, ale často je to aj svet mnohých nedorozumení a nepochopenia. Chceli by sme, aby sa čo najviac ľudí naučilo aspoň niekoľko posunkov. Pre Nepočujúcich ľudí by to bola veľká radosť a satisfakcia. Stačilo by obyčajné Ahoj, Ako sa máš? alebo Ďakujem.

Film Viery Čákanyovej si môžete pozrieť už dnes 15. apríla o 16:00 hod. vo Verejnej knižnici Michala Rešetku v Trenčíne v rámci programu Voices. Po filme bude nasledovať diskusia o rôznych spôsoboch pomáhania ľuďom so sluchovým postihnutím, ako sa uplatniť v živote a na trhu práce. Podujatie bude tlmočené do posunkového jazyka. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.