Slovenskí učitelia naučili kolegov z Kene používať informačné technológie

Päťčlenná výprava zo Slovenska navštívila Keňu, aby miestnych učiteľov naučila používať informačné technológie vo vyučovaní.

Nadácia Pontis od januára 2010 spustila nový projekt určený pre africký kontinent. Projekt je založený na skúsenostiach slovenského vzdelávacieho projektu Inovatívny učiteľ, ktorý získal cenu Via Bona Slovakia 2008.

Cieľom projektu je poskytnúť učiteľom z Kene školenie v práci s digitálnymi technológiami v ich domácej krajine, po ktorom sa zúčastnia výmenných návštev na minimálne 3 slovenských školách. Projekt financuje Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) z prostriedkov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid a realizovali ho samotní slovenskí učitelia za pomoci externého odborníka zo spoločnosti Microsoft Slovakia. Tí sa len pred niekoľkým dňami vrátili z misie - expedície v Keni, kde boli školiť miestnych učiteľov.

Slovenská výprava navštívila Keňu v zložení Roman Baranovič, manažér vzdelávacích projektov v spoločnosti Microsoft Slovakia, Jana Kontúrová, riaditeľka Základnej školy v Bošanoch a jej dve kolegyne Jana Valachová a Ivana Mikulová a Jakub Šimek, projektový koordinátor Nadácie Pontis. Učiteľky z Bošian skúsenosti s vyučovaním prostredníctvom moderných technológií získali najmä v projekte Notebook pre každého žiaka. V škole Moi High School Kasigau v meste Rukanga učili miestnych učiteľov ako pri vyučovaní využívať informačné technológie. Zamerali sa pri tom na učiteľov s pokročilejšou znalosťou práce s počítačom, ktorí budú môcť nadobudnuté skúsenosti neskôr odovzdať aj svojim kolegom – počítačovým začiatočníkom, no ako ukážku prístupu k vyučovaniu učiteľov bez IT zručností absolvovali aj lekciu pre týchto učiteľov.

„Nadácia Pontis nás oslovila preto, lebo máme bohaté skúsenosti s prácou s inovatívnymi učiteľmi na Slovensku v rámci iniciatívy Partneri vo vzdelávaní, ktorej súčasťou sú napríklad aj kluby moderných učiteľov.V rámci našich aktivít sa už tisícky slovenských učiteľov mohli naučiť viac o práci s technológiami. U nás doma sme tiež začínali tak, že sme pracovali s  nadšenými modernými učiteľmi, ktorí svojim entuziazmom, nadšením pre technológie a inovatívne postupy vo vzdelávaní majú schopnosť takpovediac „nakaziť“ svojich kolegov. Veríme, že podobne to môže fungovať v rôznych podmienkach, napríklad aj v Keni,“ vysvetľuje Roman Baranovič.

Za niekoľko dní ich pobytu sa skupinke slovenských učiteľov podarilo dosiahnuť pozoruhodné výsledky. Príkladom je práca s programom PowerPoint, ktorú učitelia z Rukangy pred príchodom slovenskej misie neovládali, no po troch dňoch školení už boli schopní vytvoriť si vlastnú prezentáciu na dobrej úrovni, ktorá im poslúžila na prezentovanie informácií na rodičovskom združení. „ V stredu videli Power Point prvý krát a v sobotu už mali pripravenú takmer šesťhodinovú prezentáciu o škole pre rodičov,“ dopĺňa Roman Baranovič. „Boli sme príjemne prekvapení reakciami kenských učiteľov. Najmä tým, ako si uvedomujú, že ovládanie technológií je dôležité pre ich budúcnosť a aj pre budúcnosť ich žiakov. Základy práce s počítačom už ovládali, dokonca sme sa dozvedeli, že ešte než dostali technické vybavenie, učili sa pracovať s počítačom, ale bež počítača.“

Do učebne, ktorá bola v rámci projektu Nadácie Pontis vybavená počítačmi, priniesla slovenská výprava ďalšie informačné technológie, ako napríklad vizualizér, projektor, interaktívnu tabuľu alebo digitálnu kameru. V jednej triede sa tak vytvorili vzdelávacie prostredie bohaté na technológie ako ho poznáme z projektu Notebook pre každého žiaka.  „Máme veľké šťastie, že pre projekt bola vybraná práve naša škola. Za 5 dní tréningu sme sa naučili veľmi veľa o tom ako zlepšiť svoju prácu a učiť lepšie. Naši študenti vďaka týmto počítačom tiež získajú veľmi veľa. Sme vám za to veľmi vďační,“ ďakuje učiteľ informatiky z Moi High school Kasigau v Rukange, Christopher Musyoka.

Aj napriek nie práve ideálnym životným podmienkam v africkej Rukange, učiteľky z bošanskej základnej školy svoju účasť na misii neľutujú. „Som veľmi rada, že som mohla byť súčasťou tímu v Keni. V projekte Notebook pre každého žiaka sme sa naučili veľa o tom ako využívať počítače v našej práci a rada som sa o tieto skúsenosti podelila s učiteľmi v Rukange,“ hodnotí Ivana Mikulová, učiteľka anglického jazyka na Základnej škole v Bošanoch.

Okrem školenia učiteľov si slovenská výprava vyhradila aj čas na školenie pre miestnych ľudí bez ohľadu na vek, ktorí, rovnako ako učitelia z Moi High School Kasigau, vnímajú ovládanie technológií ako cestu k lepšej budúcnosti.

Projekt je poňatý ako výmenný program a po návšteve slovenských učiteľov v Keni bude nasledovať návšteva kenských učiteľov na Slovensku. Tá sa bude konať v novembri tohto roku a učitelia z Kene si na Slovensku prehĺbia nadobudnuté počítačové zručnosti.

Autor: Simona

Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky