20. 10. 2015 Sociálne inovácie

Stanoviť si ciele rozvojovej spolupráce bude vždy dôležité

Konferencia Rozvoj a demokracia načrtla možný vývoj rozvojovej spolupráce po roku 2015.

Okrem environmentálnych tém sa do popredia dostanú technologické inovácie. Úplné naplnenie Rozvojových cieľov tisícročia nie je rozhodujúce, dôležitý je posun, povedal na úvod pondelňajšej konferencie Rozvoj a demokracia Thomas Vogel z rakúskej mimovládnej organizácie Horizont 3000.

Spísané ciele umožňujú tlak na vlády a určenie si priorít. Nových 17 cieľov pre trvalo udržateľný rozvoj, ktoré nedávno stanovilo OSN, na bratislavskej konferencii rozšírili o rozvojovú spoluprácu v oblasti inovácií.

Od vytvárania sociálnych podnikov v Bielorusku, technologických inovácií vo východnej Afrike až po úlohu vzdelávania vo svete. To všetko sa v pondelok spomínalo aj na pozadí slovenského predsedníctva v Rade EÚ a globálnej pozície V4. Vyše 30 odborníkov z celého sveta vystúpilo v rámci prednášok a diskusných panelov.

Crowdfunding ako možná odpoveď

Hlavnou rečníčkou podujatia bola Mari Kuraishi, spoluzakladateľka a predsedníčka charitatívnej fundraisingovej stránky GlobalGiving.org. Webový portál bývalej manažérky Svetovej banky (SB) získal od roku 2002 195 miliónov dolárov od 487 tisíc darcov. Podporili tak 13 tisíc projektov v 165 krajinách.

Práve pôsobenie vo Svetovej Banke motivovalo Mari Kuraishi k charitatívnej činnosti. Banka sa vyhýbala malým a rizikovým úverom. „Predpokladalo sa, že ľudia, ktorým máme pomôcť, nevedia riešiť problémy.“ V prípade SB to znamenalo, že inštitúcia do rozvojových krajín posielala svojich expertov, ktorí mali mať správne nápady a vzdelanie.

Vďaka GlobalGiving sa k prostriedkom dostanú ľudia, ktorí by ich inak nezískali. Kuraishi hovorí: „Nie sme fanatici do toho čo, ale do toho ako“. Svetová verejnosť môže podporiť širokú škálu projektov, ktoré zahŕňajú potravinovú pomoc pre obete zemetrasenia v Nepále, zvyšovanie povedomia verejnosti o odpadoch v Arménsku či záchranu primátov pred nelegálneho obchodovania.

Pred svetom sa nedá zatvoriť

Konferencia sa nevyhla ani migračnej téme. Predstaviteľka Európskej komisie Katarína Mathernová pripomenula, že občianska vojna v Sýrii prebieha 4 roky, no únia sa jej následky nepripravovala. Dnes preto reálne očakáva 2 scenáre.

Prvým je, že Európa príde so sériou opatrení, ktoré umožnia legálnu migráciu. „Je len veľmi málo oblastí, ktoré sú tak predvídateľné ako demografia. Dnes presne viete, kto bude vašou pracovnou silou za 20 rokov,“ vysvetľuje Mathernová. „Idea z 50. rokov, že všetci ostaneme v našom dobre známom, komfortnom prostredí, nie je veľmi realistická, pokiaľ nepríde nečakaný populačný boom.“ Na druhej strane však Európa potrebuje posilnenie ochrany hraníc, podporiť krajiny, ktoré prijali utečencov, a definíciu bezpečných krajín pôvodu.

Nadácia Pontis pri príležitosti konferencie poukázala na svoj septembrový prieskum medzi politickými stranami. „Politici na Slovensku vnímajú otázky rozvoja ako dôležité a majú aj celkom dobrý prehľad o oficiálnych prioritách slovenskej rozvojovej spolupráce,“ uviedla riaditeľka Pontisu Lenka Surotchak. Absolútna väčšina politických strán by slovenský príspevok rada zvýšila.

Konferencia Rozvoj a demokracia 2015 bola spolufinancovaná zo zdrojov oficiálnej rozvojovej pomoci – SlovakAid, Európskej komisie, UNDP a Medzinárodného vyšehradského fondu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.