Vďaka ZSE školy zohrievajú vodu energiou zo Slnka

Západoslovenská energetika (ZSE) financuje projekty, vďaka ktorým môžu školy využívať obnoviteľné zdroje energie.

Západoslovenská energetika (ZSE) v spolupráci s Nadáciou Ekopolis pomáha realizovať projekty na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V tomto ročníku bolo zo 60 predložených projektov vybratých 14, ktoré celkovo získali 90 225 eur. Väčšina sa zameriava na ohrev vody využitím solárnych panelov na strechách školských zariadení.

Projekty sú podporované z prostriedkov Nadačného fondu Živá energia, ktorého hlavným príjmom je podiel z predaja produktu Živá energia spoločnosti ZSE Energia (dcérska spoločnosť ZSE). Z každej predanej MWh odvádza ZSE Energia do Fondu Živá energia 3,30 eur. Od svojho vzniku v roku 2009 fond pomohol už takmer 60 projektom v celkovej hodnote 300-tisíc eur.

Solárne kolektory pre Materskú školu vo Veľkom Mederi

ZSE podporila napríklad projekt, ktorého cieľom je inštalácia solárnych kolektorov na budove Materskej školy vo Veľkom Mederi. V školskej jedálni sa tu denne pripravuje jedlo pre cca 170 detí a inštaláciou kolektorov sa výrazne znížia ročné náklady na ohrev teplej úžitkovej vody. Ročné úspory by mali podľa odhadov dosiahnuť 40 percent.

Solárna terasa pre hvezdáreň v Žiari nad Hronom

Krajská hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom plánuje získanú finančnú podporu použiť na vytvorenie solárneho laboratória na terase hvezdárne. Návštevníci, ktorých väčšina je v školskom a predškolskom veku, budú môcť v praxi vidieť premenu slnečnej energie na tepelnú a elektrickú.

Zoznam všetkých podporených projektov nájdete na stránke ekopolis.sk

 

Zdroj:  ekopolis

Súvisiace články

Komentáre

Newsletter

Vložte svoje požadované údaje a vyberte program, z ktorého chcete dostávať novinky a odošlite.

Povinné položky