Konferencia o firemnom dobrovoľníctve

Chceli by ste posunúť dobrovoľníctvo vo vašej firme na vyšší level? Alebo hľadáte inšpiráciu, ako s dobrovoľníčením vôbec začať? Pridajte sa k nám na Konferenciu o firemnom dobrovoľníctve, ktorú organizujeme v Prešove, a spolu podporíme rozvoj tejto témy aj vo vašom regióne.

Dátum

22. 02. 2023

Čas

09:00 - 16:30

Miesto

PKO Prešov

Viac informácií

V Nadácii Pontis máme takmer 20-ročné skúsenosti s organizáciou dobrovoľníckych aktivít pre firmy, ktoré prerástli až do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v Európe: Naše Mesto. Z viac ako 8 800 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok sa však približne až 80 % zapojilo v Bratislave a okolí.

Spojili sme sa preto s Parkom kultúry a oddychu (PKO) v Prešove a firmami z Business Leaders Forum, aby sme vyzdvihli príklady dobrej praxe a prepojili ľudí, ktorí majú záujem o rozvoj firemného dobrovoľníctva aj na východnom Slovensku.

Na Konferencii o firemnom dobrovoľníctve predstavíme úspešné príklady miestnych firiem, ktoré majú dobrovoľníctvo zakorenené vo svojej DNA, ponúkneme návody, ako zastrešiť dobrovoľníctvo právne, ako motivovať zamestnancov, alebo ako pre dobrovoľníctvo nadchnúť vedenie firmy.

Čo si z konferencie odnesiete:

 • ako môže z firemného dobrovoľníctva profitovať aj váš biznis,
 • ako znížiť fluktuáciu a mať šťastnejších a výkonnejších zamestnancov,
 • ako sa zapojiť do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva na Slovensku Naše Mesto,
 • kto sú významní hráči v regióne a aké sú možnosti cross-sektorovej spolupráce,
 • ako pre dobrovoľníctvo nadchnúť aj vedenie firmy,
 • ako firemné dobrovoľníctvo zastrešiť právne,
 • ako zaujať ľudí cez internú komunikáciu,
 • aké sú príklady dobrej praxe firiem z regiónu ako Whirlpool, VSE, Plzeňský prazdroj a ďalších.

Pridajte sa k nám a zaregistrujte sa na konferenciu vyplnením formulára najneskôr do 17. februára 2023.

Účasť je limitovaná na dvoch zástupcov/zástupkyne za firmu.

Program

 • 8:30

  Príchod

 • 9:00

  Úvod & networking

 • 9:30

  Prezentácia: Ako mať vo firme šťastnejších a výkonnejších ľudí

  Výskumy a prax zamestnávateľov dokazujú, že dobrovoľníctvo je efektívnym nástrojom na podporu šťastia, spokojnosti a výkonnosti ľudí vo firme. Keď má dobrovoľníctvo toľko benefitov, prečo potom nie je dobrovoľníkom každý? Aké prekážky najčastejšie bránia ľuďom dobrovoľníčiť? Ako adresovať rôzne motivácie v internej komunikácii, aby narástla angažovanosť vo firme?

 • 10:00

  Diskusia: Ako pomáhanie iným pomáha aj firme

  Aké sú príklady dobrej praxe firemného dobrovoľníctva? Čo odporúčajú a akým výzvam čelia firmy, ktoré majú dobrovoľníctvo vo svojej DNA? Diskutovať budú: Andrea Danihelová (VSE Holding), Jaroslav Grygar (Whirlpool), Petra Gerhartová (Prešovské dobrovoľnícke centrum), Veronika Sedláčková (Nadácia Pontis).

 • 11:00

  Workshop: Príprava dobrovoľníckej aktivity

  Pracovné stoly na 4 rôzne témy, ktoré čakajú každého organizátora firemnej dobrovoľníckej aktivity: 1. presvedčenie manažmentu, 2. výber partnerskej organizácie, 3. zaujatie ľudí cez internú komunikáciu a 4. ocenenie dobrovoľníkov.

 • 12:30

  Obedná prestávka

 • 13:45

  Prezentácie workshopov

 • 14:45

  Prestávka

 • 15:00

  Prezentácia: Ako začať s firemným dobrovoľníctvom v malom

  Najjednoduchší spôsob, ako začať s firemným dobrovoľníctvom, je spojiť sa so skúseným partnerom. Môže ísť o spoluprácu pri aktivite ušitej na mieru pre firmu, alebo sa firma zapojí do hromadného podujatia, výhodou ktorého je značný mediálny ohlas. V zahraničí je to napríklad Give & Gain Day, na Slovensku je najväčším podujatím tohto typu Naše Mesto s takmer 10 000 účastníkmi z celého Slovenska. Ako sa doň zapojiť a čo okrem mediálnej pozornosti a spoločného pocitu solidarity prináša?

 • 15:15

  Diskusné stoly

 • 1. Firemné dobrovoľníctvo na Našom Meste v Prešove

  Tisíce firemných dobrovoľníkov si oblečú rovnaké tričká, zoberú do ruky štetec či lopatu a v piatok 9. júna spoločne zmenia naše mestá k lepšiemu. Ako celoslovenské podujatie Naše Mesto využiť na maximum? Aké aktivity budú na Našom Meste pripravené pre dobrovoľníkov v Prešove a okolí? (Líderky stola: Dušana Lahová/Nadácia Pontis a Barbora Rusiňáková/Park kultúry a oddychu Prešov)

 • 2. Právne zastrešenie firemného dobrovoľníctva

  Firemné dobrovoľníctvo nie je v slovenskej legislatíve právne ustálený pojem. Aké má zamestnávateľ možnosti a kompetencie pri nastavení podmienok firemného dobrovoľníctva? Ako ošetriť poistenie, súhlas zamestnanca a ďalšie podmienky? (Líderka stola: Eva Braxatorisová/Nadácia Pontis)

 • 3. Možnosti cross-sektorovej spolupráce v regióne

  Dobrovoľníctvo je skvelým nástrojom na posilňovanie vzťahov v regióne, budovanie silnejších komunít a (ako vedľajší produkt) aj imidžu firmy. Ako funguje prepojenie samosprávy, škôl, firiem v regióne? Kto preberá zodpovednosť a za akú agendu, čo nefunguje a aké sú skúsenosti pri nastavovaní medzisektorovej spolupráce? (Líderky stola: Milica Danková/Plzeňský prazdroj a Miriam Šelepová/Budúcnosť Inak)

 • 16:15

  Záver a neformálny networking

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.