11. 11. 2015 Zodpovedné podnikanie

Zbavte sa závislosti od papiera a nechajte stromy dýchať

Papier zo slamy alebo PDF formát, ktorý sa nedá vytlačiť. Aké alternatívy sú nám aktuálne ponúkané samotnou prírodou či modernou technológiou?

©Lyss Nichole/Flickr.com

Európa recykluje viac ako 70 % papiera a kartónu. Napriek tomu zostáva v rámci celej Európy množstvo spaľovaného odpadu alebo odpadu vyvážaného na skládky veĺmi vysoké. Podľa organizácie Európska rada pre zhodnotený papier (ERPC) vzrástla recyklácia papiera za posledných 20 rokov o 30 %. V roku 2012 Európa zrecyklovala 71,7 % papierového odpadu. Papier sa tak stal v Európe materiálom s najväčšou mierou recyklácie, uvádza portál euractiv.sk.

Zdevastované lesy ako dôsledok závislosti spoločnosti od papiera

Napriek predchádzajúcej štatistike je dnes každý druhý vyťatý strom použitý na výrobu papiera – časopisy, noviny, toaletný papier, papierové utierky a papierové obaly – ak hovoríme o budúcnosti našich lesov, papiernický priemysel je v tomto zmysle kľúčovým problémom.  Smutné na tom je aj to, že si nemôžeme byť nikdy istí, či produkt nepochádza z dreva lesa, ktorý bol zničený ilegálnou ťažbou dreva. Podľa prieskumov WWF z roku 2006 pochádza v rámci EÚ 2,6 milióna kubických metrov a 1,3 milióna kubických metrov celulózy z potenciálne ilegálnych zdrojov. Následky papierenského priemyslu sú zintenzívnené celosvetovým vzrastom produkcie papiera. Zatiaľ čo v roku 1970 bolo celosvetovo vyprodukované 130 miliónov ton papiera, v roku 2005 to bolo 367 miliónov a v roku 2015 má toto číslo vystúpiť až na 440 miliónov! Práve najviac rozvinuté štáty majú na spotrebe papiera najvyšší podiel.

Step Forward paper

Prvým krokom k záchrane lesov je samozrejme eliminácia používania papiera ako takého alebo jeho náhrada za recyklačný papier. Pri bilancii 400 miliárd vyťatých stromov ročne, dokáže jedna tona recyklačného papiera zachrániť 17 stromov. Popri recyklačnom papieri je ďalšou alternatívou bežného kancelárskeho papiera aj Step Forward paper, ktorý je vyrobený z 80 % odpadu z produkcie obilnín a z 20 % z FSC certifikovanej celulózy. Slama, ako vedľajší produkt pestovania, je využitá ako materiál v procese spracovania a výroby papiera, namiesto jej pravdepodobného neefektívneho spálenia. Pri produkcii Step Forward papiera je oproti výrobe bežného papiera znížená ekologická stopa až o polovicu.

Ulož ako WWF – šetri stromy

Každý rok stratíme na svete 13 miliónov hektárov lesov s rozlohou ešte väčšou, ako je napríklad rozloha Rakúska. Hlavný dôvod – papier. Od roku 1950 sa spotreba papiera zvýšila až na 367 miliónov ton, čo je sedemnásobok pôvodnej produkcie.

Nemecko, ako popredný európsky štát v oblasti recyklácie, zastáva na druhej strane aj nelichotivé prvé miesto v spotrebe papiera. Ročne spotrebuje v priemere toľko papiera ako Južná Amerika a Afrika dohromady. Aj z tohto dôvodu s mottom ulož ako WWF – šetri stromy vyvinulo WWF Nemecko v spolupráci s reklamnou agentúrou Jung von Matt nový „zelený dátový PDF formát“, ktorý nie je možné tlačiť. Každý dokument, ktorý je uložený vo WWF formáte, je možné ďalej využívať iba v elektronickej podobe. Hlavným cieľom tohto projektu je šetriť stromy a chrániť životné prostredie, vedľajším je šetrenie finančných prostriedkov. Program si môžete zadarmo stiahnuť a inštalovať do svojho počítača – Save as WWF.

Tipy ako minimalizovať tlač papiera v kancelárii

Vy sami môžeme prispieť k minimalizácii spotreby papiera v domácnostiach alebo v kanceláriách. Tu je niekoľko tipov do kancelárie, ako môžete i vy začať šetriť papier. 🙂

  1. Využívajte obojstrannú tlač dokumentov.
  2. Papiere využívajte opakovane – ako tzv. „šmíraky“ na poznámky.
  3. Dokumenty ukladajte primárne v elektronickom formáte.
  4. Ak dokumenty musíte tlačiť, používajte zmenšenú veľkosť písma.
  5. Zvážte, či je naozaj potrebné daný dokument vytlačiť, ak áno, v koľkých kópiách.
  6. Účastníkom pracovnej porady pošlite materiály a agendu iba v PDF formáte.
  7. Pri niekoľko stranovom dokumente objektívne zvážte, či je potrebné ho tlačiť celý alebo stačia len určité strany.
  8. Ak to grafická úprava dokumentu dovoľuje, tlačte aj niekoľko strán v zmenšenom formáte na jednu A4 stranu papiera.
  9. Využívajte elektronický kalendár.

Niekedy naozaj stačí, ak zmenšíte font písma o jednotku…

Pozrite si video o Projekte Minus One od spoločnosti Samsung, ktorý získal mnohé ocenenia.

 

 

Autorkou je Janka Kyselová, dobrovoľníčka v tíme zodpovedného podnikania Nadácie Pontis

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111