10. 07. 2020 Nadácia Pontis

Aj počas dovolenky chráňte seba i svojich blízkych

Či už sa chystáte dovolenkovať na Slovensku alebo v zahraničí, nezabúdajte byť obozretní a chrániť seba i svojich blízkych – najmä v týchto dňoch, keď počet nakazených na Slovensku aj vo svete opäť stúpa. Poradíme vám, aké opatrenia dodržiavať, aby ste znížili riziko nákazy na minimum.

1. Zbaľte si dezinfekciu na celý pobyt

Ak sa chystáte na dlhšiu dovolenku s celou rodinou, nezabudnite si zaobstarať dostatočné množstvo dezinfekcie. Vyhnete sa tak nepríjemnej situácii, keď dezinfekčné prostriedky nebudú dostupné v lekárňach, obchodoch ani drogériách.

2. Nezabudnite na rúško a okuliare na ochranu očí

Nosenie rúška je v interiéri povinné, preto ak pôjdete do obchodu, reštaurácie či hotela, nezabudnite si ho nasadiť. Rúška sa počas nosenia nedotýkajte, manipulujte s ním prostredníctvom gumičiek a šnúrok. Nezabudnite ho tiež pravidelne vymieňať, dezinfikovať a prať. Aby ste sa vyhli nákaze, mali by ste nosiť v ideálnom prípade aj ochranné okuliare – na dovolenke to však môže byť obtiažne, preto si ako ochranu nasaďte aspoň slnečné okuliare.

3. Sledujte aktuálny stav

S pribúdajúcimi počtami nakazených sa mení aj zoznam rizikových krajín. Ak sa chystáte do zahraničia, preverte si, či je situácia v krajine, do ktorej cestujete, stabilná a bezpečná. Aktuálne dianie v súvislosti s koronavírusom odporúčame sledovať aj na Slovensku – všetky dôležité informácie nájdete na https://korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/.

4. Ak máte príznaky choroby, necestujte

V prípade, že sa u vás objavia príznaky, ako horúčka, kašeľ, sťažené dýchanie, bolesť svalov, bolesť hlavy, únava alebo malátnosť, svoju cestu zrušte a bezodkladne telefonicky kontaktujte svojho ošetrujúceho lekára. Pokiaľ je to možné, do absolvovania vyšetrenia sa nestretávajte s ľuďmi.

5. Po dovolenke dodržiavajte všetky preventívne opatrenia

Po návrate z dovolenky, najmä v zahraničí, odporúčame z preventívnych dôvodov obmedziť stretávanie sa s blízkymi, predovšetkým staršími ľuďmi, a to po dobu 5 dní. V prípade, že ste navštívili krajinu, ktorá nie je v zozname menej rizikových krajín, po príchode na Slovensko sa musíte dodržiavať všetky nariadené preventívne opatrenia:

 • okamžite sa presunúť do domácej izolácie,
 • nahlásiť svoj návrat Regionálnemu úradu verejného zdravotníctva,
 • nahlásiť sa svojmu lekárovi, ktorý vám vystaví PN z dôvodu karantény,
 • najneskôr v 5. deň od príchodu absolvovať test na ochorenie COVID-19.

6. Zvýšte pozornosť na miestach s vyššou koncentráciou ľudí

Chráňte sa na letiskách, pri cestovaní vlakom alebo autobusom, a na miestach, kde sa zhromažďuje väčší počet ľudí. Vyhýbajte sa davom, ideálne aj nočným klubom a diskotékam. Ak je to možné, počas pobytu na dovolenke sa zdržiavajte čo najviac vonku – exteriér môžete uprednostniť napríklad aj pri stravovaní v reštaurácii (na terase).

Na dovolenke i mimo nej nezabúdajte dodržiavať základné preventívne opatrenia:

 • Umývajte si ruky – mydlom a vodou najmenej po dobu 20 sekúnd.
 • Nedotýkajte sa tváre neumytými rukami – najmä očí, nosa a úst.
 • Zakrývajte si nos a ústa pri kašľaní a kýchaní jednorazovou papierovou vreckovkou.
 • Vyhýbajte sa blízkemu kontaktu s ľuďmi, ktorí javia príznaky nádchy alebo chrípky.
 • V domácnosti dbajte na zvýšenú dezinfekciu povrchov.
 • V priestoroch, kde sa pohybuje veľa ľudí (obchody, pošta, MHD,…), používajte jednorazové rukavice.
 • Uprednostnite bezkontaktnú platbu kartou.

Prajeme vám leto plné zážitkov.

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram