Predstavujeme 25 projektov organizácií, ktoré postúpili do Impact Lab Minibootcampu
Čaká ich celodenný workshop zameraný na teóriu zmeny a nastavenie misie a vízie.
Na výzvu do Impact Lab Inkubátora zareagovalo 99 organizácií z celého Slovenska. Z podaných projektov hodnotili komisie, zložené z nezávislých odborníkov a odborníčok, 96 projektov. Najviac inkubátorových projektov sa uchádzalo o podporu v oblasti vzdelávania (70), druhá bola oblasť demokracie a právny štát (26).
V prvom kole sme hľadali 25 projektov, ktoré postúpia do tzv. Minibootcampu – 1-dňového podujatia (15. máj), v rámci ktorého absolvujú zástupcovia a zástupkyne organizácií workshop k tvorbe vízie a misie organizácie, a získajú aj vedomosti k tvorbe teórie zmeny. Práve tá im vie pomôcť cieliť svoje aktivity čo najpresnejšie, a reagovať tak adresne na riešenie nimi definovaných spoločenských problémov.
3-členné komisie, t. j. 15 hodnotiteľov a hodnotiteliek, posudzovali každú kategóriu samostatne, pričom pri jednotlivých projektoch každý hodnotil: realizovateľnosť (kvalita) ponúkaného riešenia (30 bodov), potenciál pozitívneho dopadu (20 bodov), potenciál škálovania (20 bodov), inovácia (20 bodov), kvalita rozpočtu (10 bodov).
Hodnotiteľov a hodnotiteľky sme vyberali na základe ich expertízy v jednotlivých oblastiach:
- vzdelávanie: Karin Andrášiková, Juraj Didák, Tomáš Horváth, Tomáš Horváth, Petra Jankovská, Romana Kanovská, Viktor Križo, Maroš Ondrejka, Viktor Pončák, Michaela Vrbenská, Marie Stracenská,
- demokracia a právny štát: Martina Čápová, Sandra Štasselová, Andrej Salner, Lukáš Zorád.
Pozn. 1: 3 komisie posudzovali vzdelávacie projekty, 1 komisia projekty v oblasti demokracia a právny štát a 1 komisia bola zmiešaná, t. j. projekty v nej sa prelínali oblasťami.
Pozn. 2: V komisiách sme mali dvoch menovcov – Tomášov Horváthov.
Päť hodnotiacich komisií po individuálnom aj skupinovom hodnotení vybralo 15 projektov, z každej komisie teda postúpili 3 projekty. Ďalších 10 projektov postúpilo do Minibootcampu podľa získaného počtu bodov, bez ohľadu na to, o ktorú komisiu išlo. Každá z postupujúcich organizácií následne v polovici júna odprezentuje svoju teóriu zmeny. Z nich komisia Nadácie Pontis vyberie finálnu 20tku organizácií – účastníkov Impact Lab Inkubátora 2025.
Kompletný zoznam účastníkov Impact Lab Minibootcampu:
Vzdelávanie
(13 projektov, v abecednom poradí podľa názvu organizácie)
Názov organizácie: Artfórum pre literatúru
Názov projektu: Príbehy, čo spájajú
Popis projektu:
Projekt „Príbehy, čo spájajú“ prináša do škôl interaktívne literárno-hudobno-výtvarné podujatia, ktoré hravou a citlivou formou otvárajú dôležité spoločenské témy, ako sú priateľstvo, tolerancia a klimatická zodpovednosť. Prostredníctvom čítania kvalitných príbehov, diskusií a tvorivých aktivít pomáha organizácia deťom rozvíjať empatiu, kritické myslenie a vnímavosť k svetu okolo seba. S týmto pásmom plánujú navštíviť osem slovenských škôl, pričom sa zamerajú aj na triedy so sociálne znevýhodnenými deťmi. Mnohé z týchto škôl nemajú prístup k podobným podujatiam, preto im v rámci projektu poskytnú bezplatný kultúrno-vzdelávací program, ktorý podporí ich čitateľskú gramotnosť a sociálne zručnosti.
Názov organizácie: ATRIUM BB
Názov projektu: O slobode, nie?
Popis projektu:
Projekt je pokračovaním interaktívnej hry „Sloboda nie je hra“. Významný spoločenský problém je vnímanie prítomnosti totalitných artefaktov v našom verejnom priestore, ktoré svojou existenciou pôsobia na naše vnímanie reality. Pamätníky, pamätné tabule a monumenty po roku 1945 hovoria, sú svedkom oslobodenia, alebo nie? Projekt má s cieľovými skupinami pracovať využitím dvoch línií: jednou je použitie génius-loci a práca priamo na mieste v prostredí daného pamätníka/diela/objektu s informačnými tokmi. Druhým je interaktívna spoločenská aktivita (hra), ktorá pracuje s abstraktným myslením a do komunikácie zapája aj ďalšie roviny okrem verbálnej.
Názov organizácie: Diligo
Názov projektu: „Psst, nikomu o tom nehovor!“ – Divadlo Fórum ako prevencia diskriminácie a šikany v školách
Popis projektu:
Projekt je pilotným testovaním implementácie sociálnej metódy Divadla utláčaných Augusta Boala, konkrétne jeho formy – Divadla Fórum (DF) v základných a stredných školách na Slovensku. Cieľom projektu je predstaviť kreatívnu, bezpečnú, hravú a účinnú metódu práce s rôznymi formami diskriminácie a šikany so zámerom otvárania „tabuizovaných“ tém, budovania dialógu a hľadania konštruktívnych riešení problémov mladých cez reálne príbehy. Divadlo Fórum je participatívnou divadelnou metódou, vďaka ktorej sa žiaci aktívne zapájajú do hľadania riešení situácií diskriminácie, trénujú kritické myslenie a bezpečným spôsobom na javisku skúšajú reakcie, ktoré ich v reálnych situáciách môžu posilniť.
Názov organizácie: Dobrovoľnícke centrum Trnavského kraja
Názov projektu: Dobrovoľníctvo na stredných školách v Trnavskom kraji
Popis projektu:
Projekt podporí inovatívne vzdelávanie žiakov na stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti TTSK prostredníctvom metódy Service Learning, ktorá prepája vzdelávanie so zmysluplnou dobrovoľníckou službou. Žiaci sa naučia, ako aktívne pomáhať a zapájať sa do dobrovoľníctva, pričom si osvoja vedomosti a zručnosti cez praktické skúsenosti. V spolupráci s Platformou dobrovoľníckych centier organizácia vyškolí učiteľov a podporí žiakov v realizácii projektov, ktoré budú reagovať na reálne potreby komunity. Školy pripravia na získanie oficiálnej značky Angažovaná škola ako ocenenia za podporu aktívneho občianstva mládeže. Zároveň je cieľom projektu vytvoriť dlhodobú stratégiu pre udržateľnosť programu v Trnavskom kraji.
Názov organizácie: Občianske združenie Vila Willinger
Názov projektu: DOBRÁ TRIEDA pre ná(sť)ročných
Popis projektu:
V školskom roku 2024/25 realizuje organizácia pilotný program pre I. stupeň 17 základných škôl, projekt je jeho pokračovaním. Ide o sériu na seba nadväzujúcich artefiletických aktivít. Žiaci technikami prechádzajú prostredníctvom výtvarného zážitku, reflexie. Doplňujúcim nástrojom sú knihy a stotožnenie sa cez čitateľský zážitok. Tvorba zabezpečuje hlbšie prežitie a cez takúto skúsenosť aj trvalé uloženie v pamäti. Na základe dopytu zo zúčastnených škôl vypracovala organizácia program nepriamej prevencie pre II. stupeň a pre stredné školy. Po realizácii budú pokračovať so vzdelávaním pedagógov.
Názov organizácie: OZ Ladenie
Názov projektu: Môžem byť sám*sama sebou: Podpora wellbeing detí formou hudobno-pohybových aktivít na ZŠ
Popis projektu:
Projekt organizuje 12 hudobno-pohybových workshopov pre žiakov 5. a 6. ročníka ZŠ, inšpirovaných prístupom Orff Schulwerk. Cieľom je podporiť wellbeing detí prostredníctvom hudby a pohybu, podporiť ich kreativitu, sebadôveru, sociálny a emocionálny rozvoj. Výstupom bude metodický materiál pre učiteľov/-ľky, ktorý bude slúžiť ako návod na implementáciu kreatívnych aktivít, pričom do materiálu budú zaradené aj cvičenia zamerané na reguláciu nervového systému, napr. dychové cvičenia, relaxácia a pod. Projekt zároveň ponúkne jednodňové semináre pre učiteľov 2. stupňa ZŠ, zamerané na inovatívne a interaktívne metódy výučby hudobnej výchovy, vychádzajúce z Orff Schulwerk a kreatívneho tanca.
Názov organizácie: OZ TEAM
Názov projektu: Rozvojový program TEACHERS
Popis projektu:
Projekt sa zameriava na rozvoj talentov u žiakov prostredníctvom podpory učiteľov a pracovníkov s mládežou. Zahŕňa talentové dotazníky, workshopy, semináre, ktoré im pomôžu lepšie porozumieť vlastnému nadaniu a nadaniu žiakov a aplikovať tieto poznatky v praxi. Cieľom projektu je poskytnúť pedagógom nástroje a metodiky, ktoré im umožnia rozvíjať zručnosti žiakov vo vyuč. procese, zvýšiť ich sebapoznanie, angažovanosť a školskú úspešnosť a rozšíriť tento inovatívny talentový rozvoj učiteľov na ďalšie školy prostredníctvom metodiky.
Celkovo projekt prispeje k spravodlivejšiemu a efektívnejšiemu vzdelávaciemu prostrediu, kde budú mať všetci žiaci rovnaké príležitosti na rozvoj svojich schopností.
Názov organizácie: OZ Verejnô
Názov projektu: Community Event Lab
Popis projektu:
Cieľom projektu je realizovať systematickú podporu pre mladých ľudí na Liptove prostredníctvom vzdelávacích programov. Projekt sa zameriava na rozvoj organizačných, digitálnych a líderských zručností v oblasti kultúry a komunitných aktivít, čím prispeje k osobnému aj profesijnému rastu mladých ľudí. Títo majú možnosť zapojiť sa do krátkodobého vzdelávania v školskom prostredí a následne do dlhodobejšieho programu, kde si vyskúšajú organizáciu verejných podujatí a zúčastnia sa série vzdelávacích workshopov. Projekt zároveň podporí zvýšenie povedomia o dôležitosti neformálneho vzdelávania a aktívneho občianstva, a to prostredníctvom spolupráce so samosprávou a ďalšími aktérmi.
Názov organizácie: Právny inštitút
Názov projektu: Akadémia Právneho inštitútu
Popis projektu:
Akadémia Právneho inštitútu pripraví 20 budúcich právnikov a právničiek na zodpovedný výkon profesie. Naučia sa kritickejšie myslieť, efektívne argumentovať, viesť odborné diskusie a prijímať etické rozhodnutia. Získajú skúsenosti s mentoringom a praktickou právnou pomocou mimovládnym organizáciám. Rozvinú si psychologickú odolnosť, komunikačné zručnosti a schopnosť pracovať pod tlakom. Program posilní ich hodnotovú orientáciu a podporí sieťovanie s expertmi, čím ich pripraví na aktívnu účasť pri ochrane demokracie a právneho štátu. Projekt tiež podporí rodovú rovnosť, sieťovanie a hodnotovú orientáciu novej generácie právnikov, ktorí budú dlhodobo aktívni v prospech občianskej spoločnosti.
Názov organizácie: ŠKÔLKARIQ
Názov projektu: EduPlay
Popis projektu:
Cieľom projektu je vytvoriť pilotnú formu online pomocníka, ktorý prinesie rodičom či učiteľom prehľad schopností a zručností, ktoré si deti vo veku od 4 do 15 rokov môžu vďaka spoločenským hrám rozvíjať a zároveň ich nasmeruje na konkrétnu hru podľa zadaných kritérií a videonávod k nej. Organizácia tak chce pomôcť pedagógom so zavádzaním spoločenských hier do škôl a škôlok pre konkrétne využitie, hraním vytvárať pozitívne prostredie v triede s dôrazom na spoluprácu detí, budovanie vzťahov a upevňovanie inkluzívnej mentality u detí, čím by sa malo dosiahnuť celkové zlepšenie vzťahov a vnímania odlišností v triedach, rodinách, na sídliskách a predchádzať tak myšlienkam na šikanu už u malých detí.
Názov organizácie: UP – Down syndrom
Názov projektu: ČUDO v spoločnosti
Popis projektu:
Projekt ČUDO reaguje divadelným predstavením a workshopmi pre žiakov ZŠ a SŠ na súčasnú polarizovanú spoločenskú situáciu.
Cieľom projektu je prostredníctvom divadelného umenia a interaktívnych workshopov vytvoriť bezpečný priestor na dialóg o inakosti, sociálnom vylúčení a duševnom zdraví mladých ľudí. Projekt s pomocou skupiny hercov s Downovým syndrómom otvára citlivé témy, ako sú predsudky, šikana a ľudské rozdiely, aby podporil inklúziu a vzájomné porozumenie. Projekt tak činí cez úpravu hry Divadla Dúhadlo s názvom ČUDO, transformáciou hry z verejného predstavenia na predstavenie pre školy a firmy, čím pilotuje udržateľný model fungovania Divadla Dúhadlo po skončení projektu.
Názov organizácie: VYDRA – Vidiecka rozvojová aktivita
Názov projektu: Vydra: Ekocentrum, dobrovoľníctvo a udržateľný rozvoj
Popis projektu:
Projekt OZ Vydra rozvíja dobrovoľníctvo, environmentálne vzdelávanie a udržateľný turizmus v regióne Čierneho Balogu. Posilňuje komunitné väzby, aktívne občianstvo mladých a rozširuje dobrovoľnícku základňu. Inovatívne a zážitkové workshopy prepájajú ekológiu a environmentalistiku, kritické myslenie a boj proti dezinformáciám. Vytvorenie zážitkových programov zameraných na prírodu a ekológiu, umožní účastníkom lepšie pochopiť environmentálne problémy a riešenia. Projekt prepája školy, samosprávy a organizácie, čím zaisťuje dlhodobo udržateľný model vzdelávania a regionálneho rozvoja. Vydra sa tak stane kľúčovým centrom ekologických a komunitných aktivít a vzdelávania.
Názov organizácie: Zdravé zdravotníctvo
Názov projektu: Hravá výstava o duševnom zdraví
Popis projektu:
Organizácia chce priniesť do Bratislavy hravú a dizajnovo zaujímavú detskú výstavu o duševnom zdraví, ktorá bude vzdelávať deti v tejto téme interaktívnou formou. Interaktivitu zabezpečia využitím digitálnych pomôcok a hravými dizajnovými prvkami. Chcú, aby bola výstava prispôsobená v čo najväčšej miere aj deťom so špeciálnymi potrebami a rodovo vyvážená. Výstava má zblížiť triedne kolektívy a byť pomocou učiteľstvu pri nastoľovaní témy duševného zdravia vo vzdelávaní. Po skončení stabilnej výstavy sa stane výstava putovnou, pričom organizácia umiestni jej prvky v priestoroch školských zariadení. Výstava bude nadväzovať na pripravovanú výstavu o ľudskom tele, ktorú organizácia plánuje uviesť na jeseň 2025.
Demokracia a právny štát
(12 projektov, v abecednom poradí podľa názvu organizácie)
Názov organizácie: ALKA – autenticky a láskavo
Názov projektu: ALKA – Inklúzia v kultúrnych centrách
Popis projektu:
ALKA pokračuje v budovaní inkluzívnych priestorov organizácií a kultúrnych centier. Na základe poznatkov posledných rokov identifikovali potrebu integrovať prístupnosť do všetkých aspektov prevádzky organizácií. To zahŕňa nielen fyzickú prístupnosť, ale aj komunikáciu personálu, dramaturgiu a celkový prístup k návštevníkom. Organizácia kladie dôraz na vytváranie udržateľného systému, kde je inklúzia prirodzenou súčasťou, nie dodatočnou službou. Systému, v ktorom každý člen tímu – od manažmentu po technický personál – rozumie princípom inklúzie a aktívne ich implementuje. Tento prístup, podporený aktívnym mentorovaním a prepájaním komunít, vedie k dlhodobým a udržateľným zmenám organizácií.
Názov organizácie: Anténa – sieť pre nezávislú kultúru
Názov projektu: Posilňovanie spolupráce a odolnosti kultúry
Popis projektu:
Hlavným cieľom projektu je zvýšiť odolnosť nezriaďovanej kultúry cez obranu existujúcich nástrojov financovania, presadzovaním väčšej diverzifikácie zdrojov pre nezávislú kultúru a posilňovaním spolupráce medzi kultúrnymi platformami. Cieľ chce organizácia naplniť cez analýzy finančných a nefinančných nástrojov podpory kultúrnych organizácií na úrovni samospráv, sformulovanie odporúčania pre rozvoj týchto nástrojov a posilňovanie spolupráce medzi samosprávami a nezávislou kultúrou. Upozorňovaním na problémy vo fungovaní a monitoringom činnosti FPU chcú vytvárať verejný tlak na jeho transparentné fungovanie. Zámerom je tiež posilňovať kapacitu siete pre systémové zmeny, medzisektorovú a vnútrosektorovú spoluprácu a inštitucionálny rozvoj.
Názov organizácie: Bez sexizmu
Názov projektu: Parlament bez sexizmu
Popis projektu:
Projekt „Parlament bez sexizmu“ sa zameriava na zlepšenie rodovej rovnosti v slovenskom parlamente. Cieľom je analyzovať súčasný stav a vytvoriť odporúčania na transformáciu parlamentu na spravodlivejšiu a inkluzívnejšiu inštitúciu. Súčasťou projektu sú advokačné aktivity, ktoré zahŕňajú aktívne zapojenie poslankýň a poslancov, aby podporili implementáciu navrhovaných zmien, a osvetová kampaň.
Názov organizácie: Bronco n.o.
Názov projektu: DEPOZIT
Popis projektu:
Projekt DEPOZIT reaguje na bytovú krízu. Ide o spoločenský jav, keď dostupnosť nájomného bývania výrazne zaostáva za potrebami obyvateľstva. Prostredníctvom série vzdelávacích aktivít, výskumnej sondy, advokačných aktivít a verejnej osvety podporí organizácia miestne komunity, samosprávy a odbornú verejnosť v presadzovaní systémových riešení (Housing First, komunitné bývanie, bývanie so sociálnou podporou, inkluzívnejšia a sociálne spravodlivejšia bytová politika). Cieľom projektu je prelomiť zaužívané stereotypy o nájomnom bývaní, podporiť povedomie o bývaní ako základnom ľudskom práve a iniciovať pozitívne zmeny v miestnych politikách.
Názov organizácie: HANS
Názov projektu: Vytváranie komplexnej podpory pre rodiny s členom s AS/PAS
Popis projektu:
Projekt sa zameriava na budovanie udržateľného systému podpory pre rodiny s členom s AS/PAS na Slovensku. Organizácia vybuduje tri regionálne centrá pre dobrovoľnícky program „Deti bez návodu“, pričom každé vyškolí 12 dobrovoľníkov. Pilotne sa tiež zameria na zavedenie služby homesharingu v dvoch vybraných krajoch v spolupráci s existujúcimi partnermi. Tretia aktivita organizácie je v rámci projektu zameraná na posilnenie komunitnej podpory prostredníctvom siete ambasádorov vo všetkých 8 krajoch. Budú organizovať pravidelné stretnutia rodín a advokačné aktivity voči samosprávam a VÚC v oblasti špecifických potrieb členov rodín s autizmom v oblasti sociálnych a odľahčovacích služieb, ktoré nie sú reflektované v existujúcich politikách.
Názov organizácie: Inštitút pre demokraciu pri UMB
Názov projektu: Silnejšia občianska spoločnosť naprieč Slovenskom
Popis projektu:
Zámerom organizácie je pomáhať ku vzniku lokálnych aktívnych občianskych buniek v malých mestečkách naprieč Slovenskom, pričom nadviaže na aktuálne aktívne bunky, ktoré organizujú protesty a obracajú sa na nich s požiadavkou, aby im pomohli ostať aktívnymi aj po skončení obdobia organizovania protestov.
Vyše 10-ročné skúsenosti ukazujú, že komunita je aktívna a živá vtedy, keď: 1) sa venuje svojim lokálnym problémom a výzvam 2) prepája sa naprieč sektormi na lokálnej úrovni 3) má malú skupinu (tzv. core group), ktorá aktivity vedie. Je ideálne, ak vygeneruje človeka aspoň na čiastočný úväzok na koordinačné aktivity, čo je cieľom projektu.
Názov organizácie: Jalta – kultúrne a sociálne centrum
Názov projektu: Jalta – centrum pre kultúrne a sociálne inovácie
Popis projektu:
Jalta – centrum pre kultúrne a sociálne inovácie prepája umenie, vzdelávanie a sociálnu inklúziu s dôrazom na duševné zdravie. Projekt zahŕňa dramaterapeutické a arteterapeutické aktivity v reedukačných centrách, vylúčených rómskych komunitách a ústavoch na výkon trestu. Organizácia realizuje workshopy, vzdelávacie programy a medzinárodnú spoluprácu v rámci projektu Theatregeneration s litovskou organizáciou Mano Europa v rámci malých partnerstiev Erasmus+. Projekt posilňuje inkluzívne vzdelávanie a prepojenie kultúrnych a sociálnych aktérov.
Názov organizácie: Nadácia Petit Academy
Názov projektu: Novyny.sk
Popis projektu:
Novyny.sk je portál pre ukrajinskú komunitu v SR, ktorý začal fungovať v apríli 2022 tesne po ruskej invázii na Ukrajinu. Mesačne tento web a jeho sociálne siete zasiahnu viac ako 20 000 užívateľov, z ktorých veľká väčšina žije na Slovensku a ich primárnym jazykom je ukrajinčina alebo ruština. Pevnou súčasťou tímu portálu sú aj ukrajinskí študenti. Podporu na začiatku fungovania projekt získal od organizácie UNICEF, ktorá však končí svoju činnosť. Podpora z programu Impact Lab by tak portálu dala šancu na posun k udržateľnosti, vybudovanie kapacity pre získavanie nových zdrojov, prepojenie s aktívnymi organizáciami so zameraním na UA komunitu a tiež nastavenie procesov.
Názov organizácie: P*AKT
Názov projektu: P*AKT: angažovaný kultúrnokomunitný a vzdelávací hub
Popis projektu:
P*AKT: angažovaný kultúrnokomunitný a vzdelávací hub prepája angažované divadlo, performancie, vizuálne umenie, inštalácie a progresívnu hudbu s diskusiou a vzdelávaním o ľudských právach a demokracii. V rozdelenej spoločnosti je kľúčové nachádzať miesta, ktoré nás spájajú. P*AKT ponúkne verejnosti angažované umenie, komunitné a vzdelávacie podujatia, ktoré podporia kritické myslenie, angažovanosť, demokratické princípy a humanizmus. Organizácia realizuje workshopy o demokracii a ľudských právach, čítania z menšinových textov, najmä queer literatúry, performatívne angažované umenie a prezentáciu angažovaných vizuálnych výstav.
Názov organizácie: SMA SLOVAKIA – aliancia rodín
Názov projektu: SMA a spol.: Pacientska advokácia za zlepšenie podmienok nielen pacientov s SMA na Slovensku
Popis projektu:
Projekt má za cieľ plošne zlepšiť podmienky pacientov so spinálnou muskulárnou atrofiou (SMA) na Slovensku, s potenciálom byť vzorom pre ďalšie obdobné pacientske aktivity a zoskupenia – teda pacientov so zriedkavými ochoreniami alebo zdravotným znevýhodnením. Jeho hlavnou náplňou je pacientska advokácia – obhajoba práv a systematické zlepšovanie podmienok tejto zraniteľnej skupiny. Činnosť organizácie nielen v rámci tohto projektu sa zameriava na inklúziu a odstraňovanie nerovností, pričom má ambíciu stať sa rovnocenným a relevantným partnerom v rozhodovacích procesoch a verejnej debate. Ciele projektu sú inšpirované z úspešne realizovaného procesu v Českej republike a ďalších krajinách.
Názov organizácie: Tanana
Názov projektu: (Ne)viditeľné – mapovanie potrieb žien po prenatálnej a perinatálnej strate vo vzťahu k duševnému a reprodukčnému zdraviu
Popis projektu:
Skúsenosť prenatálnej a perinatálnej straty a otázky spojené s reprodukčným zdravím sa týkajú veľkého množstva žien. Zostávajú však systémom nevidené, ich potreby nie sú mapované. To, ako tieto skúsenosti ovplyvňujú kvalitu ich života, vzťahov, pracovného uplatnenia či celkovej spokojnosti v živote, zostáva nepovšimnuté. V rámci projektu sa organizácia zameria na mapovanie potrieb tejto cieľovej skupiny, sieťovanie organizácií, ktoré so ženami pracujú, osvetu ohľadom traumu informovaného prístupu a podporu systémových zmien v prístupe k duševnému a reprodukčnému zdraviu.
Názov organizácie: Združenie rodičov a priateľov LGBT+ ľudí
Názov projektu: Zvýšenie emočnej odolnosti komunity Združenia rodičov a priateľov LGBTIQ+ ľudí a ich blízkych
Popis projektu:
Cieľom projektu je zvýšenie emočnej odolnosti komunity Združenia rodičov a priateľov LGBT+ ľudí a ich blízkych. Organizácia bude realizovať rozvojovo-vzdelávacie workshopy, vedené odborníkom v danej téme (napr. kritické myslenie, nenásilná komunikácia, korektný LGBTIQ+ jazyk, osveta o ľudských právach) v rámci jednotlivých krajov Slovenskej republiky. Súčasťou projektu bude vzájomná podpora v rámci pravidelných komunitných stretnutí v bezpečnom prostredí (online 15-krát za rok + odborné témy a osobne 2-krát za rok) formou víkendových stretnutí so zameraním na odborné seminárne bloky a vzájomné prepojenie. Organizácia má za cieľ sprostredkovávať odbornú (napr. psychologickú) podporu v rámci jednotlivých krajov Slovenskej republiky.
Spolufinancované Európskou úniou v rámci projektu ImpactAS 2 – Impact Acceleration of Slovak CSOs 2 (ImpactAS II). Vyjadrené názory a stanoviská sú názormi a stanoviskami autora/-ov a nemusia nevyhnutne odrážať názory Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani Európska výkonná agentúra pre vzdelávanie a kultúru za ne nezodpovedá.