18. 12. 2017 Zodpovedné podnikanie

2brothers: Naším najväčším cieľom je vyriešiť dopravnú situáciu v mestách

Minuloročný víťaz v kategórii Zelená firma chce znížiť negatívny dopad áut na životné prostredie.

Mirety Dian, spoluzakladateľ spoločnosti 2brothers, si prevzial ocenenie v kategórii Zelená firma.

Projekt Zelené bicykle prináša ľuďom alternatívny spôsob prepravy po mestách, šíri osvetu o šetrení životného prostredia a vytvára u ľudí zdravé návyky. Ide o systém zdieľaných mestských bicyklov, ktorý je prispôsobený na pomery Slovákov. „Zahraničný systém bol pre slovenské mestá cenovo nedostupný a preto sme sa rozhodli hľadať vlastné riešenie,“ hovoria zakladatelia firmy 2brothers s. r. o. Za projekt získala spoločnosť ocenenie Via Bona Slovakia v kategórii Zelená firma.

O tom, čo pre nich ocenenie znamená a kam smerujú ďalej, sme sa porozprávali s Miretym Dianom, spoluzakladateľom spoločnosti 2brothers, s. r. o. 

Čo pre vás znamenalo, že ste v kategórii Zelená firma získali ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2016?

Výhra je pre nás obrovskou cťou, ale hlavne aj záväzkom pokračovať v práci ďalej s vysokým nasadením. Ocenenie nám dodalo ďalšiu energiu a silu pokračovať v tom, v čom sme začali. Utvrdilo nás, že naša práca je dôležitá a má zmysel.

Kam ste sa za posledný rok posunuli?

V čase preberania ceny sme boli v polovici vývoja druhej verzie systému, ktorá je obrovským skokom medzi pôvodnou a súčasnou. Mechanické zámky sme nahradili čipovými kartami, čím sa služba dostala nielen na vyššiu úroveň, ale aj sprístupnila pre väčšie množstvo občanov. Chceme však vyrobiť systém, ktorý bude ekologický a samostatný. V súčasnej dobe všetok čas investujeme práve do dokončenia tretej verzie, ktorá bude mať nový dizajn a bude fungovať na solárnu energiu. Predstaviť ju plánujeme s príchodom nového roka.

Akým zodpovedným aktivitám sa v súčasnosti venujete? Čo je pre vás najväčšou prioritou do budúcnosti?

Naším najväčším cieľom je vyriešiť dopravnú situáciu v mestách. V roku 2015 sme začali doma, v Prievidzi, bike sharingom Zelený bicykel. Nechceme však zostať iba tam a do roku 2020 máme v pláne pokryť ďalších 5 miest. Aby sa naše plány stali realitou, neustále pracujeme na inováciách a zlepšeniach. To by sa však nedalo bez kvalitného tímu, ktorý sa v tomto roku rozrástol o ďalších troch šikovných ľudí.  

Vieme však, že to nie je len o bike sharingu, a preto sme sa v tomto roku zúčastnili prvého participatívneho rozpočtu mesta Prievidza. Občanom sme predložili projekt „Cyklostojany“. Jeho zámerom bolo zmapovať súčasné stojany a vybudovať 44 nových. Občania nápad privítali, pustili sme sa do práce a zo získaných prostriedkov sme vytvorili projekt www.zaparkuj.bike. V budúcom roku plánujeme spoluprácu rozvinúť s prevádzkami podnikov a sieť postupne zväčšovať. Radi by sme neskôr komunikáciu a aktivitu nadviazali aj s ostatnými mestami a zmapovali celú krajinu.

 

Podnikáte aj vy férovo? Nominujte vašu firmu na ocenenie Via Bona Slovakia 2017

Nadácia Pontis opäť otvára nominácie na prestížne ocenenie Via Bona Slovakia. Firmy sa môžu so svojimi zodpovednými a etickými projektmi za rok 2017 nominovať do 15. januára 2018. Všetky dôležité informácie nájdete na www.viabona.sk.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111