03. 03. 2022 Nadácia Pontis

Ako pomáhajú mimovládky Ukrajine? Prinášame prehľad pomoci priamo na hraniciach, ale aj na diaľku

Desiatky organizácií na Slovensku sa počas posledných dní spojili v obrovskej vlne solidarity a pomáhajú Ukrajine v plnom nasadení. Ľuďom, ktorých zasiahla vojna, ponúkajú humanitárnu pomoc, organizujú finančné aj materiálne zbierky, koordinujú dobrovoľníkov a mnoho iného.

Prinášame vám aktuálny prehľad, ako vyzerá to, čo robia priamo na hraniciach, a aké zbierky, výzvy či iné aktivity majú v pláne. Ku každej organizácii pripájame link na priamu podporu alebo iné užitočné informácie.


TIP, AKO ZAČAŤ POMÁHAŤ

Obráťte sa na iniciatívu  Kto pomôže Ukrajine. Je to online platforma, ktorá zastrešuje rôzne formy pomoci občanom Ukrajiny, ktorí sú nútení opustiť svoj domov. Prepája firmy, samosprávy, organizácie a jednotlivcov, ktorí vedia poskytnúť materiálnu pomoc, ubytovanie, dopravu či dobrovoľnícku výpomoc. Platforma ponúka aj manuály pre postup pri ubytovaní cudzincov, návody, ako hovoriť s deťmi či rady pre školy.


Kto pomáha na hraniciach alebo na ukrajinskej strane

ADRA Slovensko

ADRA otvorila centrum pomoci utečencom na hranici vo Vyšnom Nemeckom. Postavili tam veľký stan ako odpočinkovú zónu. Ich help team bus slúži ako ambulancia pre zdravotníkov organizácie Equita, help bus slúži tiež na transport utečencov a utečenýň napr. do Košíc. ADRA zhromažďuje aj materiálnu pomoc.

Bystriny

Mapovali a dokumentovali situáciu na všetkých 3 hraničných priechodoch. Informácie nájdete na ich facebookovej stránke aj Instagrame.

Človek v ohrození

Organizácia zriadila stanoviská v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom. Postavila stany, kde sa ľudia môžu zohriať, poskytuje im humanitárnu pomoc (občerstvenie, toalety, nabíjačky, psychosociálnu podporu). Človek v ohrození pomáha aj na ukrajinskej strane hranice v Ubli.

Človek v ohrození poskytuje na hraniciach humanitárnu pomoc. Autor foto: Peter Vološčuk

Dobrovoľná civilná obrana

Organizácia pomáha v súčinnosti s ďalšími inštitúciami so zberom a prevozom humanitárnej pomoci z celého Slovenska na hranice. Časť materiálu prepravila aj priamo na Ukrajinu.

 • Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky.
 • Zapojiť sa ako dobrovoľník môžete prostredníctvom tohto dotazníka.

IPčko

Tím psychológov poskytuje na hraniciach psychosociálnu podporu a krízovú intervenciu. Psychológovia okrem toho trávia čas s deťmi a hrajú sa s nimi, aby prišli na iné myšlienky. IPčko tiež spustilo krízovú linku pomoci v ukrajinskom jazyku.

Prispieť môžete tu: ipcko.darujme.sk/podporte-psychologicku-pomoc-na-hraniciach-s-ukrajinou

MAGNA

Slovenská humanitárna organizácia MAGNA začala s distribúciou liekov a zdravotníckeho materiálu zo svojich skladov na Ukrajine. Prvý materiál putuje do zdravotníckych stredísk a zdravotníkom v oblasti severozápadne od hlavného mesta Kyjev. Organizácia mapuje potreby nemocníc v Kyjeve.

Maltézska pomoc Slovensko

Organizácia postavila vo Vyšnom Nemeckom humanitárne stany, kde 24 hodín denne pomáha nájsť utečencom a utečenkyniam ubytovanie, zaistiť bezpečnú a bezplatnú dopravu či poskytnúť teplý čaj a jedlo. Zriadili tiež wifi hotspoty.

Mareena

V hraničnej zóne pôsobí ako bod prvého kontaktu po tom, čo ľudia prejdú hranicou z ukrajinskej strany na slovenské územie. Ľudia prichádzajúci z Ukrajiny sú často veľmi zmätení a nemajú informácie o tom, aký status momentálne na Slovensku majú, čo im umožňuje a aké majú možnosti. Mareena spustila tiež informačný web pre ľudí z Ukrajiny www.ukraineslovakia.sk v spolupráci s Ligou za ľudské práva.

 • Prispieť môžete tu: mareena.sk/daruj
 • Priamu pomoc, ktorú organizácia, aj vďaka finančnej podpore, vykonáva, si môžete pozrieť na ich facebookovej stránke.

Nadácia DEDO

Košická nadácia poskytuje na hraniciach nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť ľuďom, ktorí opúšťajú svoje domovy. Zároveň pracuje na systémovom riešení, aby bolo prichádzajúcim rodinám poskytnuté bývanie a dlhodobá podpora.

Slovenský Červený kríž

Pracovníci a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža pomáhajú v Ubli, Uliči, Veľkých Slemenciach a Vyšnom Nemeckom. Poskytujú prvú pomoc, v rámci svojho mandátu služieb aj spájanie rodín a asistujú v prípade, že v dôsledku konfliktu stratia kontakt so svojimi blízkymi. Pomáhajú aj pri preprave imobilných ľudí a pri podporných službách.

Sledovať jej aktivity môžete prostredníctvom ich facebookovej stránky, podporiť činnosť tu: https://redcross.sk/ukrajina/

Slovenská katolícka charita

Na mieste ponúka utečencom občerstvenie, odvoz, ubytovanie a neskôr aj právne služby či preklady.

Slovenská katolícka charita

Charita ponúka na hranici útechu ľuďom, ktorí utekajú pred vojnou. Autor foto: Slovenská katolícka charita

Slovenský skauting

Časť tímu Ústredia Slovenského skautingu sa na dobu neurčitú sťahuje na východ Slovenska koordinovať prácu dobrovoľníkov Skautskej služby priamo do centra diania. Dobrovoľníci sa môžu prihlásiť tu: bit.ly/dotaznik-dobrovolnika-pomoc-ukrajine

UNICEF Slovensko

Rodinám na úteku dodali viac ako 20-tisíc litrov pitnej vody. Na únikových trasách zriaďujú MODRÉ CENTRÁ, kde poskytujú informácie, ale taktiež sú to bezpečné miesta pre matky s deťmi. Identifikujú tu aj nezaopatrené deti, snažia sa ich spojiť s rodinami a poskytnúť im ochranu. Na Ukrajine majú momentálne 140 pracovníkov a ďalšie stovky dobrovoľníkov a partnerských organizácií. Okrem toho v krajine pôsobia mobilné tímy v teréne, ktorých úlohou je poskytovať psychosociálnu pomoc deťom a rodičom.

Zvierací ombudsman

Na hraniciach zriadil tzv. hotspoty. Poskytujú v nich rady a pomoc majiteľom zvierat, ktorí utekajú pred vojnou. Denne dopĺňajú krmivo, prepravky a potreby pre zvieratá. Zabezpečujú aj nevyhnutnú veterinárnu starostlivosť či odchyt zvierat, ktoré sa na hraniciach objavia bez majiteľov. Pomáha aj útulkom na západe Ukrajiny.

Kto ešte pomáha

Amnesty International Slovakia

Organizácia vyzýva na bezpodmienečné dodržiavanie ľudských práv a vyvodenie zodpovednosti voči všetkým jednotlivcom a inštitúciám, ktoré sú zodpovedné za zločiny počas prebiehajúcej invázie na Ukrajinu. Petíciu za zastavenie ruskej agresie na Ukrajine môžete podpísať tu: pripady.amnesty.sk/pripad/stopvojnenaukrajine

Karpatská nadácia

Nadácia spustila kampaň Máme radi Ukrajinu. Jej výťažok poputuje organizáciám na východnom Slovensku, aby utečencom zabezpečili základné životné potreby, právnu, sociálnu a psychologickú pomoc, prácu či vzdelávanie pre ich deti. Nadácia plánuje spustiť tiež asistenciu s humanitárnou pomocou smerom na Ukrajinu v spolupráci s Karpatskou nadáciou na Ukrajine.

Liga za duševné zdravie

Liga spustila Linku dôvery Nezábudka v ukrajinskom jazyku na čísle 0800 222 450. Viac informácii ľudia nájdu na www.linkanezabudka.sk. V lige taktiež dali dokopy manuál odporúčaní týkajúcich sa vojny vo vzťahu k Slovákom aj Ukrajincom z rôznych hľadísk. Manuál obsahuje tipy, ako hovoriť s deťmi, ako komunikovať s ľuďmi, ktorí zažili traumu a veľa iného.

Manuál nájdete tu: dusevnezdravie.sk/vojna-na-ukrajine-velky-psychologicky-manual/

Nadácia Integra

V spolupráci s ďalšími neziskovými organizáciami zabezpečuje ubytovanie pre utečencov, kapacity majú najmä na severnom, strednom a východnom Slovensku. Pripravujú tiež zbierku potravín pre ľudí ubytovaných v Bratislave. Priamo na Ukrajine podporuje 2 utečenecké tábory v meste Ternopil a Chernivtsi, kde je spolu asi 3 000 vysídlených ľudí. Svoju činnosť koordinuje s partnerskými organizáciami v Poľsku a Rumunsku, zabezpečuje ubytovanie, kamióny s humanitárnou pomocou.

Platforma rodín detí so zdravotným znevýhodnením

Platforma spustila webovú podstránku, na ktorej nájdete na jednom mieste všetky dostupné informácie o službách, možnostiach podpory a poradenstva pre ľudí so zdravotným znevýhodnením z Ukrajiny.

Post Bellum

Slovenské Post Bellum sa pridalo k svojej českej sesterskej organizácii, ktorá rozbehla v prvý deň konfliktu finančnú zbierku a nakupuje ochranné pomôcky a zdravotnícky materiál pre ľudí brániacich svoju krajinu. Ochranu ľudí v boji zabezpečuje nákupom nepriestrelných viest, prilieb, ďalšieho ochranného vybavenia, ako napríklad rukavíc, okuliarov a špecifického zdravotníckeho materiálu, ktorý je potrebný pri vojnových zraneniach.

Prispieť môžete tu: postbellum.darujme.sk/ochranme-ukajincov-v-boji/

Sloboda zvierat

V ordinácii útulku Slobody zvierat v Bratislave poskytujú počas pracovného týždňa medzi 12. a 16. hodinou bezplatné ošetrenie zvierat majiteľov prichádzajúcich z Ukrajiny: zvieratká čipujú, vydávajú petpassy, vakcinujú a v prípade, že je to potrebné, ich samozrejme ošetria. Okrem toho organizácia vyhlásila materiálnu zbierku v bratislavskom útulku, ktorú bude distribuovať prostredníctvom OZ Na konci sveta na hraničný priechod vo Vyšnom Nemeckom. Urgentne potrebujú: menšie balenia granúl, prenosky pre zvieratá, misky, konzervy, kapsičky pre psy aj mačky.

Sme spolu

Občianske združenie, v ktorom pôsobia Ukrajinci a Ukrajinky žijúci na Slovensku, spustilo hotline na pomoc utečencom a koordináciu úsilia dobrovoľníkov na čísle +421911201889. Organizuje tiež núdzovú zbierku obetiam vojny na Ukrajine.

Úsmev ako dar

Organizácia previezla kamión s 14,5 tonami humanitárnej pomoci do Užhorodu. Išlo najmä o trvanlivé potraviny a produkty detskej stravy. O rodiny prechádzajúce hranicou sa, vďaka skúsenostiam z konfliktu v rokoch 2014 – 2015 na Donbase a v Luhansku, vedia postarať komplexne: od bývania, vzdelávania v školách s ukrajinským jazykom vyučovacím, psychologickej starostlivosti až po pracovné uplatnenie.

Vagus a Depaul

Organizácie, ktoré v Bratislave pracujú s ľuďmi bez domova, spojili sily a zorganizovali materiálnu zbierku pre Depaul Ukrajina a organizácie pracujúce v Zakarpatí. Zbierali hlavne karimatky, spacáky a deky. Pomoc sa im už podarilo distribuovať na Ukrajinu. Depaul Slovensko organizuje aj finančnú krízovú zbierku.

Nadácia Pontis

Hoci nie sme humanitárnou organizáciou, snažíme sa pomáhať najmä našimi kontaktmi a prepájaním. Ďakujeme všetkým zapojeným, ktorí neváhali poskytnúť podporu! Podieľali sme sa tak napríklad na víkendovom akútnom dozásobení hraničného priechodu v Ubli, či na zabezpečení obväzového a krvácanie zastavujúceho materiálu priamo na Ukrajinu. Aktívne komunikujeme s viacerými stranami, aby bola pomoc podaná čo najrýchlejšie a najefektívnejšie.

Užitočný tip na záver:

Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM) poskytuje informácie a poradenstvo o vstupe a pobyte cudzincov na Slovensku. Zamestnanci IOM asistujú tiež priamo na hraničných priechodoch s Ukrajinou.

 • Informačná linka z územia SR: 0850 211 478
 • Informačná linka zo zahraničia: +421 2 5263 0023, +421 55 625 8662
 • Telegram a aplikácia Signal: +421 908 767 853 (iba hlasové služby)
 • E-mail: mic@iom.int
 • Ďalšie informácie: www.mic.iom.sk
 • Pre nábor nových spolupracovníkov sledujte informácie na iom.sk/sk
 • Prispieť môžete aj do globálnej finančnej zbierky na pomoc Ukrajine: https://donate.iom.int/

Ak ste organizácia, ktorá sa zapája do pomoci Ukrajine a nespomenuli sme vás v článku, napíšte na veronika.soltinska@nadaciapontis.sk a radi vás doplníme.

Za titulnú foto z ukrajinských hraníc ďakujeme organizácii Človek v ohrození. Autor foto: Peter Vološčuk

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111