20. 04. 2021 Nadácia Pontis

Ako začať s dobrovoľníctvom? Toto je 5 platforiem, kde nájdete dobrovoľnícke príležitosti

„Dobrovoľníctvo je voľba. Pre dobro sa treba rozhodnúť, ale stojí to za to,“ hovorí psychológ a expert na dobrovoľnícke programy Ján Uriga. Po dlhej zime, ktorú sme strávili doma vo svojich bublinách, začínajú mnohí ľudia uvažovať, ako robiť veci zmysluplnejšie, pomôcť svojou troškou zlepšovať spoločnosť a dopriať tak šťastnejší život aj sebe. Keď už sa človek rozhodne pre dobrovoľníctvo, prichádza hneď na rad otázka, ako začať.

Koho osloviť? Existuje nejaký zoznam dobrovoľníckych ponúk? Ako môžem niekomu pomôcť, keď nie som napríklad manuálne zručný alebo mám len obmedzené množstvo času? Možností je veľa, prinášame vám preto prehľad platforiem, kde si pre seba môžete nájsť tú správnu dobrovoľnícku príležitosť, ktorá vás bude napĺňať.

GROWNi

Online platforma GROWNi je projektom organizácie LEAF. Ponúka príležitosti na vzdelávanie a nadobudnutie know-how, nájdenie zmysluplnej práce, môžete si na nej nájsť mentora alebo sa ním dokonca stať. Súčasťou platformy sú však aj ponuky na expertné dobrovoľníctvo, keďže jedným z cieľov GROWNi je prepájať aktívnych študentov a mladých profesionálov s občianskymi organizáciami a zmysluplnými projektami. Na webe platformy si vytvoríte svoj profil dobrovoľníka a môžete reagovať na zverejnené ponuky, ako napríklad pomoc so spravovaním sociálnych sietí, SEO či dokonca finančným poradenstvom. Ponuka je ozaj široká, niektoré organizácie hľadajú i zdravotníkov, kuchárov, personalistov a veľa iného.

Platforma dobrovoľníckych centier a organizácií

Platforma PDCO združuje dobrovoľnícke centrá a organizácie na Slovensku. S dobrovoľníckymi centrami má úzku spoluprácu na rôznych národných projektoch, takže disponuje informáciami o aktuálnych možnostiach dobrovoľníctva aj potrebách komunít. Hoci nezverejňuje konkrétne ponuky na spoluprácu, na jej webe nájdete zoznam všetkých krajských dobrovoľníckych centier, ktoré ponúkajú možnosti, ako sa stať dobrovoľníkom. Pomocou portálu PDCO Dobrovolnictvo.com sa tiež môžete prihlásiť na odber nových dobrovoľníckych ponúk podľa krajov mailom.

Okrem toho sa PDCO snaží zavádzať výchovu k dobrovoľníctvu aj do škôl, zlepšovať prostredie a legislatívu pre rozvoj dobrovoľníctva a organizuje rôzne tréningy či vzdelávanie pre dobrovoľníkov a organizácie, ktoré s nimi pracujú.

Bystriny

Bystriny sú občianske združenie, ktoré vzniklo odčlenením časti tímu od Aliancie Fair-play. Cieľom Bystrín je prepájanie aktívnych ľudí a vytváranie komunity, ktorá si pomáha. Ide o akési „trhovisko“, na ktorom jedni pomoc bezplatne ponúkajú a druhí ju hľadajú. Na webe Bystrín si môže dobrovoľník vytvoriť profil a reagovať na výzvu, ktorá ho zaujme. Organizácie tu hľadajú odbornú pomoc pri prekladoch, vzdelávaní, vytváraní grafických materiálov, marketingových kampaniach, projektovom manažmente a veľa iného.

Digitálni anjeli

Tento projekt sa sústredí na pomoc pre občianske organizácie z marketingového hľadiska. Bezplatne ich prepája s odborníkmi z oblasti marketingu, dizajnu či web developermi. Dobrovoľník sa zaregistruje na webe projektu a stane sa tak digitálnym anjelom. Pri registrácii vyplní, aké má zručnosti a prax a keď sa nájde vhodná príležitosť, dostane email s ponukou na zapojenie sa. Pri registrácii je však potrebné odškrtnúť možnosť, že máte na dobrovoľnícke aktivity k dispozícii aspoň dve hodiny týždenne.

CARDO – Národné dobrovoľnícke centrum

Na portáli dobrovoľníckeho centra si môžete nájsť rôzne dobrovoľnícke ponuky či profily a kontakty organizácií, kam sa môžete ozvať, ak vás zaujmú. Jednotlivé ponuky uvádzajú tiež, aké zručnosti môže dobrovoľník na projekte nadobudnúť.

Výzva #zanič

Na záver sa podeľte s nami o to, ako a komu pomáhate. Ak ste si vybrali dobrovoľnícku príležitosť, alebo ak ste už dobrovoľníčili v minulosti, dajte nám vedieť a zapojte sa do našej instagramovej výzvy #zanič. V nej vyzývame všetkých, aby si spravili screenshot jednej z našich instastories, označili na ňom @givingtuesdaysk, podelili sa pomocou neho o svoje dobrovoľnícke plány či zážitky a pomohli nám tak inšpirovať čo najviac ľudí.

Viac informácií nájdete na našom Instagrame.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111