19. 06. 2024 Zodpovedné podnikanie

Naše Mesto: O krajšie Slovensko sa postaralo takmer 10-tisíc dobrovoľníkov a dobrovoľníčok

Do dobrovoľníckej akcie roka vyslalo zamestnancov a zamestnankyne rekordných 203 firiem.

Najväčšie dobrovoľnícke podujatie Naše Mesto prinieslo pomoc do 42 miest a obcí po celom Slovensku. Ľudia z firiem vymenili svoje pracovné povinnosti za maľovanie plotov, obnovu školských areálov aj náučných chodníkov, pomoc v domovoch seniorov či úpravu parkov. Akcie sa tento rok zúčastnilo 9 600 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok.

Naše Mesto už 18 rokov prepája firmy s občianskymi organizáciami, školami či miestnymi inštitúciami. Tisícky dobrovoľníkov a dobrovoľníčok prišli pomôcť so skrášľovaním a úpravou miest, ktoré slúžia nám všetkým. „Firmy na jeden deň „zapožičajú“ svojich ľudí pre prospech verejnosti. Zamestnanci a zamestnankyne nielen pomôžu dobrej veci, ale si aj aktívne oddýchnu, rozvinú vzťahy v tíme, spoznajú nové miesta a odídu s dobrým pocitom z nezištnej pomoci,“ povedal výkonný riaditeľ Nadácie Pontis Michal Kišša.

Do najväčšieho podujatia firemného dobrovoľníctva v strednej Európe sa zapojil rekordný počet 203 firiem. Okrem stálych účastníkov sú medzi nimi aj nováčikovia. „Naše Mesto je vstupná brána do firemného dobrovoľníctva, preto sme radi, že sa tento rok prihlásilo 39 firiem, ktoré to skúsili prvýkrát,“ dodal Michal Kišša.

Premiéru zažili Čičmany aj Špania Dolina

Nadšenci pomáhania sa zapojili do viac ako 500 užitočných aktivít od Sniny až po Stupavu. Naše Mesto prišlo do viacerých nových lokalít. V turisticky atraktívnej obci Špania Dolina pomohli dobrovoľníci a dobrovoľníčky upraviť okolie vstupu do banskej štôlne. Premiérovo sa do Nášho Mesta zapojila obec Čičmany, ktorá ocenila dobrovoľnícku pomoc pri skrášľovaní verejných priestorov a natieraní zastávok, lavičiek aj obecnej brány.

V Bratislave sa k akcii prvý raz pridal Národný onkologický ústav, kde dobrovoľnícke ruky skrášlili nemocničný park. V Snine opravili koterce v útulku občianskeho združenia Chlpáčik a v Nitre pripravili dobročinný minibazár na Deň rodiny.

Na hrad Biely Kameň viedla unikátna ľudská reťaz

Dobrovoľníci a dobrovoľníčky počas Nášho Mesta z člnov čistili brehy vodnej nádrže Ružín aj brehy Malého Dunaja v bratislavskej Vrakuni. V bývalej Pálffyho župnej záhrade v Bratislave vyzbierali odpad z malebnej aleje, lemovanej dvestoročnými pagaštanmi. V Čermeľskom údolí pri Košiciach upravili trať obľúbenej detskej železnice a očistili ju od buriny.

Desiatky šikovných rúk sa zapojili aj do záchrany kultúrnych pamiatok. Zoborský skrášľovací spolok v Nitre privítal pomocníkov pri čistení ruín najstaršieho benediktínskeho kláštora. Zapojili sa tiež do obnovy 12 hradov po celom Slovensku – od Bieleho Kameňa v Svätom Jure až po Hanigovský hrad v Sabinovskom okrese. Unikátom bola najdlhšia „ľudská reťaz” v štvorročnej histórii obnovy hradu Biely Kameň, ktorú vytvorilo takmer 50 ľudí. Podávaním si kameňov z ruky do ruky dopravili hore až štyri tony materiálu.

Najväčší dobrovoľnícky ruch vládol pri zveľaďovaní priestorov priamo v mestách pri ich pretváraní na lokality, v ktorých sa dobre cítime. „Do iniciatívy Naše Mesto sa tento rok zapojili aj naši zamestnanci. Veľmi vítali možnosť pomôcť priamo v mestských štvrtiach, kde stoja naše predajne. Vždy je veľmi motivujúce vidieť výsledky svojej práce,“ hovorí David Kolář, riaditeľ marketingu pre Hornbach Slovensko a Českú republiku.

Ruku k dobrému dielu pridali aj CEOs firiem

Aj tento roky pomáhali samotní riaditelia a riaditeľky viacerých firiem. Cesty viacerých CEOs viedli v Bratislave do materského centra Hojdana, ktoré vytvára bezpečný priestor pre rodiny s deťmi. Šéfovia a šéfky firiem skrášlili areál s certifikátom prírodnej záhrady „Natur im Garten“. Je to jediná verejnosti dostupná záhrada s týmto ocenením v hlavnom meste.

Povedali o Našom Meste

„Podujatie Naše Mesto je každoročnou úžasnou aktivitou, kedy môžu firmy spoznať, ako to funguje v inom ako korporátnom svete. Je to príležitosť pre ľudí, ktorí sú častokrát zahltení povinnosťami vo svojom každodennom živote, zastaviť sa a pomôcť tam, kde je to treba.“

Zuzana Guller, firemná dobrovoľníčka

„Aktívne dobrovoľníčky sa zapájali do športových súťaží, pomáhali pri maľovaní obrázkov s prijímateľmi, hrali spoločenské hry alebo čítali z rozprávkových knižiek. Napriek tomu, že doteraz nemali osobnú skúsenosť s prácou podobného charakteru, zadané úlohy zvládli vynikajúco. Spoločne sme si užili krásny deň, plný smiechu a zábavy. Dohodli sme na spolupráci aj do budúcna, dobrovoľníčky prejavili záujem opätovne navštíviť naše zariadenie.“

Viktória Sendlaiová, Prosocia Hurbanovo

„Materské centrum funguje iba na dobrovoľníkoch, takže všetky maminky alebo otcovia, ktorí tu pomáhajú, tak to robia dobrovoľne. A naše priestory sú veľmi rozľahlé, nielen budova, ale aj záhrada je veľmi veľká a sami by sme to nezvládli obhospodarovať. A preto veľmi vítame, keď prichádzajú, či už v rámci Nášho Mesta alebo iných dobrovoľníctiev, ľudia, ktorí nám s touto starostlivosťou pomáhajú.

Petra Ježeková, organizátorka z Materského centra Hojdana

„Je to výborná akcia. Porozprávam sa s ľuďmi, mám dobrú sprievodkyňu, boli sme na zmrzline, takže veľmi sa mi to páči. A čo by som odkázala dobrovoľníkom? Aby to nevzdávali. Nech urobia starým ľuďom radosť. Takéto akcie sú pre nás vzácne.“

Viera Fialová, klientka domova dôchodcov

„Projekt Bicyklovanie neobmedzené vekom zastrešujeme na Slovensku už od roku 2016. Celý je založený na dobrovoľníkoch a dobrovoľníčkach. A práve Naše Mesto je skvelou cestou, ako ho dostať medzi dobrovoľníkov a dobrovoľníčky, ako im dať možnosť spolupodieľať sa na ňom a priniesť seniorom opäť vietor do vlasov.“

Dan Kollár, Občianske združenie Cyklokoalícia

„Na akcii Naše Mesto sme prvýkrát a sme veľmi radi, že môžeme pomáhať priamo v našej lokalite, kde pôsobí naša firma. Plejeme záhradky, ostatní klčujú, maľujú, opravujú sedačky, takže rôzne práce, ktoré pomôžu škole. Dobrovoľníctvo má veľký zmysel, nielen pre tých, ktorí dostanú, ale myslím, že aj pre tých, ktorí dávajú. Radi sa zapojíme do tejto akcie aj nabudúce.

Jana Bulková, firemná dobrovoľníčka

9 600 ľudí má srdce na správnom MESTE

Naše Mesto je najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva v strednej Európe. Tento rok sa konalo už po osemnásty raz a zapojilo sa doň 9 600 dobrovoľníkov a dobrovoľníčok v 42 mestách a obciach po celom Slovensku. Pomohli tak dokopy 251 občianskym organizáciám, nízkoprahovým centrám, ale aj školám, škôlkam, domovom seniorov a ďalším zariadeniam.

Firemných dobrovoľníkov a dobrovoľníčky bolo vidieť v typických bielych tričiek s nápisom „Mám srdce na správnom MESTE“, ktorý pre podujatie vymyslel Slavomír Artim tvoriaci pod pseudonymom Dyslektik.

Inšpiráciou pre Naše Mesto bola akcia New York Cares, počas ktorej tisíce Newyorčanov spoločne upratujú a menia svoje mesto k lepšiemu.

Fotografie z Nášho Mesta si môžete pozrieť v našej galérii na Facebooku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111