13. 12. 2019 Zodpovedné podnikanie

NOSENE: Ľudia chcú nájsť pre svoje oblečenie zmysluplné využitie

Pekné a voňavé veci prezentované vkusne a so štýlom. Presne to nájdete v NOSENE, v kráľovstve, kde má každá vec svoj príbeh. Je totiž z druhej ruky. Zoznámte sa s víťazom Via Bona Slovakia 2018 v kategórii Zelená firma.

Už od roku 2015 sa NOSENE darí rozširovať povedomie o dopade módy na životné prostredie a potrebe recyklácie textilného odpadu. Posolstvo firmy však nezostáva len medzi stenami predajne v Bratislave a v Banskej Bystrici. Počas roka organizujú viacero zbierok a praktických upcycle workshopov pre firmy i verejnosť. Z každého nákupu posielajú časť predajnej ceny na pomoc týraným ženám. Ako sa im darí po roku od získania ocenenia a aké majú plány do budúcnosti nám prezradila Katarína Hutyrová, spoluzakladateľka a manažérka NOSENE.

Čo pre vás znamenalo získanie ocenenia Via Bona Slovakia za rok 2018 v kategórii Zelená firma?

Získanie ocenenia pre nás znamená ohodnotenie našej práce a aktivít, ktoré robíme alebo rozvíjame. Je pre nás veľkou cťou byť jednou zo spoločností, ktoré môžu byť príkladom pre tie ďalšie, zároveň v jednej z najaktuálnejších spoločenských tém.

Ako vnímate vzťah verejnosti k móde a životnému prostrediu? Zlepšila sa situácia?

Stretávam sa s tým denne a zo skúseností môžem povedať, že situácia sa určite zlepšuje. Vidím veľký rozdiel napríklad v porovnaní s rokom 2015. Teší ma, že znalosť a uvedomelosť zákazníkov cestou k udržateľnosti narastá. Zároveň stúpa aj záujem nielen našich zákazníkov nájsť pre seba alebo svoje oblečenie zmysluplné využitie, čo sa prejavuje aj na číslach recyklovaného oblečenia.

Aké novinky plánujete do budúcnosti?

V NOSENE sme nedávno spustili nový e-shop, aby sme mohli robiť radosť zákazníkom na celom Slovensku i v Českej republike. Bratislavskú predajňu NOSENE sme presťahovali do nových, väčších priestorov a na rok 2020 máme naplánované a pripravené viaceré projekty a spolupráce, ktoré postupne predstavíme.

Pridajte sa k víťazom Via Bona Slovakia. Viac informácií o aktuálnom ročníku nájdete tu.

 

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram