22. 03. 2015 Zodpovedné podnikanie

Novú cenu Via Bona Slovakia autor vytvoril z dreva a strieborného drôtu

Cena Via Bona Slovakia, ktorú tento rok odovzdáme firmám, bude iná ako doteraz.

Pri príležitosti 15. ročníka ocenenia Via Bona Slovakia za inšpiratívne príklady firiem v oblasti zodpovedného podnikania a firemnej filantropie sme sa rozhodli inovovať aj samotnú cenu.

Jej autorom je Mikuláš Zahatňanský, ktorý sa venuje úžitkovému umeniu, dizajnu a voľným umeleckým objektom z dreva. Možno aj pre svoje zrakové postihnutie dokáže k tomuto materiálu pristupovať s mimoriadnou trpezlivosťou a citom.

Nová umelecká realizácia ocenenia Via Bona Slovakia v sebe obsahuje viacero odkazov. „Kruhový, diskovitý tvar vyjadruje ľudský život, ktorý sa začína a končí.  Základný materiál, ktorým je drevo a ktoré za svoju jedinečnosť vo farbe a štruktúre  vďačí svojmu rastu,  symbolizuje vytrvalosť a úsilie niečo dosiahnuť,“ opisuje Mikuláš Zahatňanský. Strieborné drôtiky sú pomyselné hviezdy na nočnej oblohe, ktoré reprezentujú našu odvekú túžbu  po veciach, ktoré nás presahujú.

Pri tvorbe drevených objektov autor využíva ich textúru. Kombinuje ju, prípadne dopĺňa inými materiálmi ako sú kameň či kov.  Od roku 1996 pravidelne prezentuje svoje práce na kolektívnych aj autorských výstavách. Snaží sa na nich predstavovať drevo ako unikátny a inšpiratívny materiál so širokou škálou farebnosti, kresby a fyzikálnych vlastností.

„Život ma naučil, že bez úsilia, námahy a vytrvalosti nie je možné dosiahnuť niečo, čo má výnimočnú hodnotu. Platí to aj o firmách, ktoré sa venujú filantropii a pomáhajú tam, kde sa to bez osobitého úsilia nedarí. A platí to o strome, ktorý by sa bez vytrvalého rastu nepriblížil k oblohe,“ dodáva M. Zahatňanský.

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.