28. 03. 2015 Nadácia Pontis

Ocenili firmy, ktoré podnikajú inak

Hlavnými víťazmi sa stali spoločnosti Alfa Bio a Accenture.

Podnikať sa dá aj zodpovedne a tých, čo tak robia, oceňuje už 15 rokov Nadácia Pontis. Za to, že sa nepozerajú len na zisk, ale myslia aj na spokojnosť zamestnancov, životné prostredie, alebo dobročinnosť, dostalo tento rok cenu Via Bona, teda Dobrá Cesta deväť firiem. Hlavnými víťazmi sa stali spoločnosti Alfa Bio a Accenture.

Ján Lunter z Banskej Bystrice začal vyrábať tofu ešte v 90-tych rokoch, keď sa v jeho rodine objavila ťažká choroba. Zdravá strava pomohla a on sa chcel so svojimi výrobkami podeliť. Netradičné podnikanie s tofu syrom a vegetariánskymi nátierkami nakoniec získalo úspech a dnes v spoločnosti Alfa Bio pracuje zhruba 70 zamestnancov. Cenu Via Bona získala v kategórii Zodpovedná stredná firma.

Ján LUNTER, konateľ Alfa Bio:“Ocenila nás nielen za to, že máme dobrý produkt etický, ale sa snažíme životné prostredie chrániť, a to trebárs aj tým, že sme spravili vrty 80 metrov hlboké, aby sme mali dobrú vodu, ale aj tým, že sme, že idem na CNG, teda nie na klasické palivá, a tým tiež chránime našu zemeguľu.“

Najzodpovednejšou veľkou firmou roka 2014 je spoločnosť Accenture, ktorá si odniesla aj cenu Via Bona v kategórii Skvelý zamestnávateľ.

Peter ŠKODNÝ, riaditeľ Accenture Slovensko: „Asi to, čo najviac ľudí zaujímalo, je tá škôlka, pretože málokto má škôlku v práci. My sa vyznačujeme tým, že chceme zamestnávať veľa žien a pracujúce ženy majú taký ten problém, že dieťa občas ochorie, ale zrazu, alebo sa zrazu treba starať o dieťa, takže proste sme sa rozhodli, že im urobíme škôlku.“

Prestížne ocenenie ViaBona Slovakia udeľuje Nadácia Pontis v 7 kategóriách za najinšpiratívnejšie projekty v oblasti firemnej filantropie a zodpovednéhopodnikania. V tomto roku prijala 61 nominácii.

Lenka SUROTCHAK, výkonná riaditeľka NadáciePontis: „Čo je strašne krásne vidieť, je, že je na Slovensku viac firiem a viac ľudí, podnikateľov, ktorí veria, že má zmysel podnikať férovo, má zmysel podnikať zodpovedne, je hodnotou rozprávať sa a počúvať svojich zamestnancov, zákazníkov a, a myslieť aj na to, v akom stave zanecháme našu planétu ďalším generáciám.“

Medzi ďalšími ocenenými sa objavili aj cyklokuriéri Švihaj Šuhaj, ktorý poskytuje ekologickú prepravu zásielok v rámci peších zón Bratislavy a Košíc. Ďalšou firmou bola aj strojárenská spoločnosť Embraco Slovakia, ktorá sa už 7 rokov snaží cez svoje projekty priviesť deti a mládež na Spiši k ekológii. Zodpovedné firmy prišiel podporiť aj prezident Andrej Kiska. S manažérmi a hudobníkmi pripravili pre hostí večera malé prekvapenie.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.