26. 03. 2024 Filantropia

Z Turca do Texasu: Martinský tím postúpil na majstrovstvá sveta v robotike a programovaní

Kockovňa Team postupuje na svetové kolo turnaja First Lego League (FLL). K tomuto úspechu prispela aj podpora zo zamestnaneckého grantového programu Nadačného fondu Accenture.

Voľnočasové edukačné centrum Kockovňa už od roku 2020 poskytuje priestor pre vzdelávanie v oblasti robotiky, programovania, ale aj anglického jazyka. Sústreďuje sa pritom na oblasti ukryté pod anglickou skratkou STEAME. Ide primárne o rozvoj vedy, techniky, inžinierstva, umenia,  matematiky a angličtiny (po anglicky science, technology, engineering, art, mathematics, English). 

Deti okrem odborných poznatkov získavajú aj všeobecné zručnosti, ako napríklad čítanie z plánu, komunikačné schopnosti alebo priestorové a matematické myslenie. Centrum kladie dôraz na inklúziu zdravotne znevýhodnených detí či detí zo sociálne slabého prostredia. 

V prvých krokoch pomohol organizácii zamestnanecký Nadačný fond  Accenture. Zo zamestnaneckého grantového programu podporuje budovanie zručností mladej generácie, ktoré prispejú k jej budúcemu uplatneniu sa na pracovnom trhu. Finančný príspevok slúžil  na nákup  moderných lego kociek. Nejde však o hračku bežne dostupnú v obchodoch. LEGO, ktoré používajú v Kockovni aj na súťažiach, je technicky sofistikovanejšie, a teda aj oveľa drahšie. Známe  farebné plastové kocky sú v mnohých krajinách už desiatky rokov oficiálnou vyučovacou pomôckou v školách. Grant tak napomohol k rozvoju kvalitného mimoškolského vzdelávania aj detí zo slovenských regiónov. 

Úspech vyvážame za hranice

Kockovňa Teamu sa nedávno podarilo získať druhé miesto spomedzi 14 tímov v Národnom finále SR First Lego League v kategórii Challenge (Výzva), ktorá je určená deťom od 9 do 16 rokov. „Zadaním tejto sezóny bolo ,majstrovské dieloʻ (masterpiece). K danej téme sme mali vytvoriť inovačný projekt, a tak sme vytvorili jedinečné dielo, ktoré sme nazvali Martinské magické koloseum (MARTIN´s magic colosseum) – 360 stupňový obraz mesta Martin. Doplnili sme k nemu vedomostný kvíz, naprogramovali ovládač a zakomponovali virtuálnu realitu,“ približuje projekt Ivona Smiešková, ktorá spolu s manželom Milanom viedla v súťaži desaťčlenný tím.  

Úspech na národnom finále zaistil martinskému tímu postup na medzinárodné kolo, ktoré sa uskutoční 17. 20. apríla v texaskom Houstone. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111