05. 06. 2023 Filantropia

Zorganizovali sme víkend plný investigatívnej žurnalistiky

V spolupráci s Nadáciou otvorenej spoločnosti sme pripravili tretí ročník Akadémie investigatívnej žurnalistiky.

Akadémiu investigatívnej žurnalistiky (AIŽ) sme zrealizovali pod hlavičkou Fondu pre transparentné Slovensko v spolupráci s Fondom investigatívnej žurnalistiky pri Nadácii otvorenej spoločnosti. Ponúkla zaujímavý vzdelávací program pre desiatku novinárov a novinárok z rozličných médií, ako sú Denník N, RTVS, Korzár, REFRESHER, Startitup aj z agentúry SITA.

Svoje znalosti a skúsenosti prišli novinárom odovzdať experti a expertky:

  • Lukáš Diko, šéfredaktor Investigatívneho centra Jána Kuciaka,
  • Zuzana Petková, riaditeľka Nadácie Zastavme korupciu,
  • Martin Turček, investigatívny novinár v Aktuality.sk,
  • Robert Barca, Digital Verification Specialist v AFP,
  • Eva Braxatorisová, advokátka, Advokáti Pro Bono
  • a o svoje skúsenosti z medzinárodnej investigatívnej spolupráce sa podelila aj Carola Houtekamer, holandská novinárka v NRC Media.

Okrem 6 odborných blokov, v ktorých boli účastníci a účastníčky skúšaní aj praktickými úlohami, mali možnosť diskutovať s lektormi o problémoch, s ktorými sa pri svojej práci stretávajú a tiež získať tipy, ako svoje hypotézy premeniť na články a reportáže.

Lukáš Diko sa venoval pojmu investigatívna žurnalistika a pokračoval námetom, ako napísať pútavý príbeh. Zuzana Petková v rámci témy Ako sa popasovať s investigatívou predstavila účastníkom a účastníčkam, ako by novinári mali pracovať s utajenými zdrojmi. Martin Turček previedol prítomných prácou s otvorenými zdrojmi a analýzou dát.

Jedným z hostí bol aj Robert Barca, ktorý sa venuje vyvracaniu hoaxov a dezinformáciám na internete, špeciálne na Facebooku. Pracuje ako fact-checker pre francúzsku agentúru AFP na Slovensku – jedinú certifikovanú zahraničnú agentúru na Slovensku, ktorá vykonáva factchecking pre spoločnosť Meta. V prvej časti svojho workshopu predstavil dáta z nového prieskumu Globsecu o stúpajúcej tendencii dôvery Slovákov v dezinformácie, na ktorých demonštroval zmysel svojej práce. Následne vysvetlil, ako postupovať pri overovaní faktov, pričom nevynechal ani praktickú časť, v rámci ktorej si mladí novinári a novinárky vyskúšali určovanie geolokácie na základe fotiek.

Advokátka Eva Braxatorisová priniesla vhľad do právnej ochrany novinárov pri investigatívnej činnosti. Okrem možností obrany novinára pri útokoch vyplývajúcich z jeho investigatívnej činnosti podľa trestného a občianskeho práva ponúkla informácie o ochrane zdrojov novinára, jej pravidlá a limity. Vo svojej prednáške sa tiež venovala téme právnej zodpovednosti novinára – slobode prejavu vs. ochrane osobnosti osôb/ochrana dobrého mena právnických osôb.

Sobotný večer oživila diskusia Fedora Blaščáka, správcu Nadácie otvorenej spoločnosti, s Henrichom Krejčom, šéfom spravodajstva a publicistiky TV Markíza, ktorí rozobrali dejiny slovenskej investigatívy.

Nedeľu sme ukončili medzinárodnou investigatívou s holandskou novinárkou Carole Houtekamer. Uviedla niekoľko príkladov, ako pracovať na investigatívnych projektoch v medzinárodnom tíme. Taktiež ponúkla tipy a triky, kde nájsť dôležité údaje, dokumenty či štatistiky. Prítomným novinárom a novinárkam dala cenné odporúčanie – neustále rozprávať o svojich témach a prístupoch k nim s kolegami a kolegyňami, ktorí im môžu ponúknuť úplne nový pohľad na situáciu, ktorú riešia.

Okrem vzdelávacích blokov ponúkla Akadémia aj priestor pre networking – práve spoločná práca kolegov z rôznych redakcií totiž môže priniesť jasnejšie odpovede na investigatívne hypotézy.

Akadémiou sa naša snaha o podporu nádejných investigatívnych novinárov nekončí. V najbližších týždňoch ponúkneme absolventom a absolventkám možnosť uchádzať sa v uzavretej grantovej výzve o grant vo výške 2 000 eur na svoje investigatívne projekty.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111