Andrea a Martin Basilovci: Každý môže niečo spraviť. Je jedno, či ste milionár alebo chudobný (podcast)
Manželia Basilovci vybudovali zo slovenského startupu globálnu firmu. Okrem práce a výchovy štyroch detí venujú svoj čas mentoringu študentov a začínajúcich podnikateľov. Veria, že krajina so vzdelanými a aktívnymi ľuďmi môže rýchlejšie napredovať. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu spojené so slovom filantropia.
U Basilovcov to začalo nápadom, ako v meste obmedziť vývoz poloprázdnych kontajnerov a neefektívne jazdy smetiarskych vozidiel. Dnes ich senzory a softvér na manažment odpadu slúžia v takmer stovke krajín po celom svete. Stoja tiež za digitálnym riešením zálohovania fliaš.
Hoci je kombinácia rozbehnutého biznisu a rozrastajúcej sa rodiny časovo náročná, manželia Basilovci sú aktívni aj v pomáhaní. Darujú svoj čas a know-how. „Podnikanie sme si vybudovali sami, možno aj preto nás to ťahá smerom k mentorovaniu. Chodíme na základné, stredné a vysoké školy, angažujeme sa v podnikateľských programoch. V tom vidíme našu najväčšiu pridanú hodnotu a zmysel,“ hovorí Andrea Basilová. Martin Basila vysvetľuje svoju motiváciu jednoducho: „Ak chceme žiť vo vzdelanej spoločnosti a v krajine, kde sa deti majú dobre, nikto to za nás neurobí.
V podcaste sa dozviete:
- akú úlohu v rodine Basilovcov zohráva ústava,
- čo má spoločné kebab z Drážďan so Slovenskom,
- v čom zálohovanie pomáha ľuďom v chudobných krajinách,
- či je pri pomáhaní vzácnejší darovaný čas alebo peniaze,
- prečo by sa podnikatelia mali vyjadrovať aj k politike.
Mentoringu podnikateľských nápadov či neziskových projektov sa Basilovci venujú dlhodobo, no samých seba nevnímajú ako filantropov. „Sme normálna rodina, ktorá má plat a platí hypotéku. Vieme pomôcť pri podnikaní a ukázať, že sa dajú vyvážať vlastné produkty a služby zo Slovenska do 90 krajín a ako sa to robí. To je hodnota, ktorú len tak neviete nájsť. Mali sme výborného investora, od ktorého sme sa veľa naučili, a teraz sme radi, že aj my môžeme koučovať začínajúcich podnikateľov a posúvať ich ďalej,“ vraví Martin.
„Ak chceme žiť vo vzdelanej spoločnosti a v krajine, kde sa deti majú dobre, nikto to za nás neurobí.“
Martin Basila
Na otázku, či si takto vlastne nevychovávajú konkurenciu, majú manželia zhodnú odpoveď. „Čím viac podnikavých ľudí, tým rýchlejšie krajina napreduje,“ tvrdí Andrea. Podľa Martina je to vyslovene žiaduce. „Musíme tu vytvoriť konkurenciu, musia vznikať perfektné firmy, ako bol Skype v Estónsku, z čoho vznikol geniálny ekosystém. Podobné to bolo v Rumunsku. Je veľmi dôležité, aby sa to stalo aj u nás. Investori nás obchádzajú širokým oblúkom, lebo tu nevidia možnosti, kde by mohli zainvestovať,“ upozorňuje pohľadom biznismena.
Ľudskosť na pracovisku aj v susedskej komunite
Basilovci vo firme cielene vytvárajú flexibilné pracovné miesta pre ženy s viacerými deťmi. „Sami sme si zažili, aké to je, keď chcete naplno pracovať popri deťoch. Už len tým, že sa väčšinu dňa hýbete v domácnosti, sa časom vytvorí blok a obavy z toho, nakoľko sa viete vrátiť a či to budete všetko stíhať,“ vysvetľuje Andrea, prečo vychádzajú ženám v ústrety skrátenými úväzkami.
Manželia prirodzene vedú k pomáhaniu aj svoje deti. Veľmi tiež oceňujú súdržnú a podpornú komunitu okolo seba, kde je vzájomná pomoc samozrejmá. „Máme perfektné susedské vzťahy, pomáhame si, či treba grilovať kurence alebo opraviť skrinky v škôlke. Sú to maličkosti, ktoré môže spraviť každý, či je milionár alebo chudobný – stále vie zobrať šróbovák a zatiahnuť ten ,šrób‘,“ uzatvára Martin.
Kto sú Andrea a Martin Basilovci?
Andrea Basilová po štúdiu tlmočníctva a prekladateľstva pokračovala v mediálnej komunikácii na Paneurópskej vysokej škole. Magazín Forbes ju v roku 2022 zaradil do rebríčka Top žien v biznise v kategórii startupistky.
Martin Basila vyštudoval automatizáciu a robotiku na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. Pôsobil na rôznych IT a projektovo-manažérskych pozíciách.
Spoločne založili technologickú spoločnosť Sensoneo. Za systém, ktorý pomáha samosprávam predikovať naplnenosť zberných kontajnerov, vyhodnocovať efektívnosť zvozov, a tým zvyšovať ohľaduplnosť k životnému prostrediu, dostali ocenenie Via Bona Slovakia za rok 2020 v kategórii Zelená firma. Sú EY Technologickými podnikateľmi roka 2024, tento rok získali Krištáľové krídlo v kategórii Inovácie a startupy a ich firmu zaradil britský denník Financial Times medzi najrýchlejšie rastúce firmy v Európe.
Basilovci sa venujú mentoringu, prednáškam aj hodnoteniu vzdelávacích projektov, napr. v programe Generácia 3.0, Budúcnosť INAK, Impact Lab a Impact Summit.
Impact Talks
V podcaste Impact Talks vám už tretí rok predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.
Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.
Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Martin Staňo.
Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.
Všetky doteraz zverejnené časti podcastu Impact Talks sú voľne dostupné na streamovacích platformách.