09. 03. 2014 Nadácia Pontis

Andrejko potrebuje špeciálne vycvičeného psíka

Pomôžte Andrejkovi Žuffovi (3), ktorý trpí detskou mozgovou obrnou. Ochrnutému chlapčekovi by s pohybom mohol pomôcť špeciálne vycvičený psík.

Andrejko potrebuje aj vašu pomoc. Prispieť môžete zaslaním SMS v hodnote 5 eur.

Malý Andrej by chcel veľmi chodiť, ale nemôže. Odmalička je ochrnutý. Jeho mama skúša čokoľvek, čo by synovi mohlo pomôcť v pohybe. Absolvovala s Andrejkom špeciálne terapie na Slovensku i v Maďarsku. „Známi mi odporučili, že veľmi vhodný by bol špeciálne vycvičený pes,“ vraví Ľudmila Žuffová, ktorá sa dozvedela, že by psovodi záchranári zo žilinského občianskeho združenia K-7 mohli psíka pre chlapca vybrať a vycvičiť. „Na jeho kúpu a výcvik však Andrejkova mama nemá peniaze. Sama sa totiž stará aj o jeho staršieho brata,“ hovorí Juraj Ondrejčík, programový manažér Nadácie Pontis.

Na kúpu a výcvik psíka teraz môžete prispieť aj vy prostredníctvom zbierky Srdce pre deti, ktorá potrvá do pondelka do polnoci.

Ako môže Andrejkovi pomôcť psík?

Psíka pre Andrejka vycvičia v K-7, ktorá sa už dlhšie venuje canisterapii. „Psík bude chlapca motivovať na rehabilitačné cvičenia. Postupne, ako bude dospievať, bude cvičený na polohovanie dieťaťa a uvoľňovacie cvičenia,“ vysvetľuje Ľubica Bátoryová z K-7, ktorá je hlavným špecialistom na canisterapiu. „Pes bude dieťa motivovať aj k rozvoju reči a samostatnosti, napríklad aby si vedel sám zaviazať šnúrku na topánkach, sám sa najedol a obliekol. Bude jeho spoločníkom a asistentom, napríklad mu podá uterák alebo topánky,“ dodala Ľ. Bátoryová. Výcvik bude trvať rok, no spolupráca bude pokračovať aj potom.

Ako môžete pomôcť?

Pomôžte Andrejkovi a prispejte na kúpu a špeciálny výcvik psíka zaslaním prázdnej darcovskej SMS na číslo 871 do pondelka 10. marca (vrátane). Hodnota SMS je 5 eur. Celú túto sumu až do posledného centu použijeme na dobrú vec. Služba je dostupná pre klientov spoločností Orange Slovensko (Orange), Slovak Telekom (Telekom) a Telefónica Slovakia (O2). Alebo navštívte stránku www.srdcepredeti.sk (darcovský portál Dobrá krajina) a pomôžte bankovým prevodom na tento účel do dvoch týždňov (t. j. do 22. marca, vrátane). Ak sa vyzbiera viac ako 3 000 eur, suma nad rámec pôjde na spoločné konto Srdce pre deti.

Srdce pre deti je charitatívny projekt denníka Nový Čas a Nadácie Pontis, v rámci ktorého máte možnosť podporiť deti s vážnym zdravotným znevýhodnením a v sociálnej núdzi.

Andrejkov príbeh nájdete aj na portáli Cas.sk.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111