26. 11. 2013 Zodpovedné podnikanie

Bangladéšske odevné firmy zvýšia minimálnu mzdu o 77 %

Po dlhých rokovaniach sa vláda dohodla so zamestnávateľmi na zvýšení minimálnej mzdy.

© TareqSalahuddin/flickr.com

Premiérka Hasína Vadžídová sa dohodla s majiteľmi tovární na zvýšení minimálnej mzdy o 77 % pre zamestnancov, ktorí budú teraz v prepočte poberať od 66 dolárov na mesiac, čo je však stále najnižšia minimálna mzda na svete. Odevné firmy tak pod tlakom vlády a nespokojných pracovníkov prispeli k zvýšeniu kvality života miestnych obyvateľov.

Debaty o zvýšení platov viedli v posledných mesiacoch k niekoľkým demonštráciám a potyčkám s políciou. V centre pozornosti sa ocitol textilný priemysel kvôli neľudským pracovným podmienkam a najmä po tom, ako sa neďaleko hlavného mesta Dháka zrútila výšková budova, v ktorej sídlilo niekoľko krajčírskych dielní. Táto tragédia mala za následok viac ako 1 000 obetí.

Po tomto nešťastí sa viac ako stovka odevných firiem rozhodla poskytnúť svoju pomoc pri zavádzaní opatrení, ktoré by v budúcnosti mali zaistiť, aby sa podobné situácie neopakovali. Podpísali dohodu, ktorá vyzýva k vytvoreniu nezávislých a prísnych bezpečnostných inšpekcií v továrňach ako aj k rekonštrukcii budov.

Túto dohodu iniciovalo švédske H&M, ktoré tiež medzi prvými prijalo záväzok k vyplácaniu dôstojnej mzdy 850 tisícom pracovníkov v Bangladéši a Kambodži. Odevný gigant plánuje tento program do roku 2018 rozšíriť na 750 tovární, ktoré šijú jeho oblečenie.   

Odevný priemysel patrí k hlavným pilierom bangladéšskej ekonomiky, zamestnáva viac ako 4 milióny ľudí, najmä ženy. Bangladéš je po Číne druhým najväčším producentom textilných výrobkov na svete. Približne 60 % exportovaných výrobkov smeruje európskym firmám. Ročné príjmy tohto odvetvia sa pohybujú na hranici 20 miliárd dolárov.

 

Zdroje: aktuality.skblueandgreentomorrow.com, theguardian.com

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111