04. 12. 2018 Nadácia Pontis

Chlebodarca pomôže rodinám v núdzi preklenúť ťažké časy

Jeden cent z každého predaného chleba daruje o. z. BILLA ľuďom rodinám.

Pilotný ročník charitatívneho projektu Chlebodarca dnes predstavila spoločnosť BILLA spolu s Nadáciou Pontis a so Slovenským zväzom pekárov, cukrárov a cestovinárov. Rodiny v núdzi dostanú jeden cent z každého predaného chleba, pričom suma sa môže mesačne vyšplhať až na niekoľko tisíc eur.

S myšlienkou prepojenia spoločenskej zodpovednosti s našimi zákazníkmi prostredníctvom potravín, ktoré sú s našou spoločnosťou primárne spájané, sme sa pohrávali už dlho. Keďže chlieb je mnohovravným symbolom a viac ako ¾ Slovákov ho nakupuje denne, či viackrát týždenne, zdal sa nám pre náš projekt ideálny,“ opisuje Tomáš Staňo, predseda predstavenstva o. z. BILLA ľuďom a finančný riaditeľ spoločnosti BILLA.

Mechanika projektu je jednoduchá a zapojiť sa môže každý.  Stačí si v sieti supermarketov zakúpiť akýkoľvek chlieb (čerstvý, balený, krájaný, bezlepkový, atď.) a jeden cent z neho poputuje na konci mesiaca vybranej rodine. Finálna suma, ktorú jednotlivé rodiny mesačne dostanú, sa môže pohybovať v tisíckach eur. Pre zákazníkov sa tým nič nezmení, chlieb nebude drahší, bude stáť rovnako – BILLA venuje tieto financie zo zisku z predaja.

„Popri vzdelávaní a  zodpovednom podnikaní je jednou z našich kľúčových tém pomoc ľuďom, ktorí sa ocitajú na okraji záujmu  pre sociálne či zdravotné znevýhodnenie. Chceme prispieť k vytvoreniu takej spoločnosti, v ktorej budú mať všetci ľudia šancu využiť naplno svoj potenciál a možnosť žiť šťastný a spokojný život. Sme  veľmi radi, že nás BILLA oslovila so  spoluprácou na projekte, ktorý zapadá do našej filozofie,“ hovorí Dominika Horňáková, senior programová manažérka z Nadácie Pontis. Výber rodín, ako aj následná koordinácia finančnej a potravinovej pomoci bude prebiehať transparentne a pod kontrolou odborníkov z nadácie.

Projekt víta aj Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC), ktorého členovia sa rozhodli prispievať rodinám balíčkami pekárenských produktov, ale vedia im ponúknuť aj možnosť zamestnať sa. „Náš zväz pozostáva z desiatok pekární, mlynov, drobných podnikateľov, ale aj veľkých firiem. Teší nás, že sme mohli dať na projekt našu symbolickú pečať, ale tiež ho rozvinúť aj ďalej. Oslovili sme našich členov,  aby sa stali chlebodarcami a určite prídu aj s ďalšími nápadmi, ako rodinám pomôcť,“ vysvetľuje Tatiana Lopúchová, predsedníčka predstavenstva Slovenského zväzu pekárov, cukrárov a cestovinárov.

Prvou rodinou, ktorú Chlebodarca podporí, je sedemčlenná rodina pána Gejzu z okolia Rožňavy. Ten sa napriek svojej snahe borí s dlhom na nájomnom, mesačne mu chýba 44 eur, aby mohol s rodinou pokojne spávať. Bývajú však v malom sociálnom byte s nevyhovujúcim hygienickým zariadením, na čo dopláca ich päť detí vo veku 4 – 13 rokov. Občianske združenie BILLA ľuďom venuje prvú finančnú injekciu zo svojich vlastných zdrojov a poskytne im v prvom rade vyrovnanie nahromadeného dlhu. Tým im zaručí zlepšenie kvality bývania, keďže obec rodine prisľúbila väčší a lepší nájomný byt. Zo zvyšku financií pokryje pán Gejza na isté obdobie nájomné na nový byt a potravinové poukážky, ktoré bude rodina tiež postupne dostávať na nákupy v supermarketoch BILLA, výrazne zdvihnú komfort celej rodiny.

Kto sme

Prepájame firmy, mimovládne organizácie, štátne inštitúcie, komunity a jednotlivcov, aby sme spoločnými silami dosiahli pozitívne zmeny vo vzdelávaní, v zodpovednom podnikaní a v boji proti korupcii a chudobe. V týchto témach sme aj experti.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava

tel.: (421 2) 5710 8111


Instagram