28. 07. 2017 Zodpovedné podnikanie

Deti dostali ihrisko, futbalisti kvalitný trávnik

Coca-Cola HBC zrealizovala ďalšie projekty.

V malebnej obci Stará Lehota tak pribudlo miesto, kde môžu plnohodnotne tráviť čas rodiny s deťmi. Futbalisti v Hôrke nad Váhom zase vyriešili problém s nekvalitnými podmienkami na ihrisku nielen pre športové, ale aj komunitné podujatia.

„Prvé zo zrealizovaných projektov 2. kola grantového programu sú už úspešne zabehnuté a miestni si ich naplno užívajú. Zlepšili kvalitu komunitného života v obciach a presne to sme chceli dosiahnuť. Pevne verím, že ich budú ďalej rozvíjať a plnohodnotne užívať ešte dlhé roky,“ komentuje podporené projekty Marian Pavelka, riaditeľ pre vonkajšie vzťahy Coca-Cola HBC SR. Na výbere podporených projektov na základe zvolených kritérií sa podieľala aj Trenčianska nadácia.

Certifikované ihrisko si obec nemohla dovoliť

„Naším cieľom bolo zlepšiť komunitný život v obci a využiť plochu v jej centre práve na stretávanie sa za rôznymi účelmi. V zime to môže byť korčulovanie, počas teplých dní rôzne tematické akcie ako je stavanie mája alebo otvorenie prázdnin. Vo dvore je pódium, ideálne miesto na dedinskú zábavu. Práve detské ihrisko je skvelým doplnkom tohto priestoru,“ tvrdí nadšene poslankyňa obce, Dominika Poturnayová. „Na obecný dvor sme chceli priniesť prvky mestského mobiliáru. Najväčšou položkou bolo ale detské certifikované ihrisko pre verejné priestranstvá, o ktorom naša malá obec pri svojich výdavkoch a so stanoveným rozpočtom mohla len snívať. Vďaka grantu 3 000 € sa nám projekt podarilo zrealizovať.“

Miesto pre rodiny s deťmi

„V našej obci sa nič podobné pre deti doteraz nenachádzalo, máli sme iba futbalové ihrisko na okraji obce. Matky s deťmi sa nemali kde stretávať,“ hovorí poslankyňa obce. Rodičia, starí rodičia, starosta aj poslanci ako aj mnohí dobrovoľníci z obce priložili ruku k dielu pri budovaní ihriska. „Postupne by sme radi rozširovali mobiliár o ďalšie prvky. Máme už niekoľko nápadov, ktoré budú vyžadovať investície, ale vymysleli sme aj zaujímavý prvok určený pre všetky vekové kategórie, ktorý si vieme spraviť svojpomocne,“ predstavuje vízie rozvoja projektu Dominika Poturnayová.

Nové zavlažovanie podporí komunitu

OŠK Hôrka nad Váhom chcel zlepšiť podmienky a technické vybavenie obecného športového klubu. „Rozhodli sme sa využiť grant 1 676 € na modernizáciu zavlažovania. Predchádzajúci spôsob bol zastaraný a na hranici životnosti. Navyše, samotné ihrisko nemusí byť využívané len futbalovým mužstvom, ale aj pri rôznych obecných podujatiach,“ vysvetľuje Michal Motola, manažér OŠK Hôrka nad Váhom. Po nasadení zavlažovacieho zariadenia a intenzívnom polievaní sa efekt dostavil v krátkom čase. „Hracia plocha je vzhľadom k súčasnému ročnému obdobiu a počasiu v nadštandardnom stave. Zorganizovali sme hodový zápas a dočkali sme sa priaznivých ohlasov na kvalitu plochy zo strany súpera aj domácich fanúšikov,“ pochvaľuje si manažér klubu.

Kvalitný terén priniesol lepšiu hru

Na realizácii projektu sa najviac podieľali funkcionári obecného športového klubu. Nezištne sa zapojili aj odborníci z obce. „Už pri hodovom zápase sa ukázalo, že kvalitný terén zvyšuje úroveň zápasu. Fanúšikovia si pochvaľovali rýchlu kombinačnú hru. Príprava na novú sezónu štartuje a verím, že zlepšenie tréningových podmienok prinesie lepšie výsledky. Futbal má v našej obci dlhodobú tradíciu a mnoho fanúšikov. Pevne verím, že fanúšikovská základňa sa bude priamoúmerne zväčšovať s úrovňou hry,“ pokračuje Michal Motola. Starý systém vynechával niektoré plochy a ihrisko tak nebolo rovnomerne poliate. Čas potrebný na prestavenie zariadenia sa zmenšil zhruba o polovicu. „Na ihrisku každoročne organizujeme deň detí a hasičskú opekačku. Využívame ho tiež na tréningy miestneho dobrovoľného hasičského zboru. Chceli by sme spustiť futbalovú prípravku pre najmenšie deti. V areáli plánujeme upraviť prístupové cesty a vstupné schodisko, tiež modernizovať vnútorné vybavenie šatní a spŕch,“ prezrádza plány Michal Motola.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.