29. 06. 2015 Nadácia Pontis

Dobrého Tvrďáka vyhral bežec za Úsmev ako dar

Z Tvrďáka v Košiciach sa tešia mladí hluchoslepí z Majáku pri Košiciach i krízové centrum Dorka v Prešove.

Úsmev ako dar vďaka bežcovi Tvrďáka Patrikovi Juhásovi vyhral 250 eur od Nadácie Pontis na vybavenie krízového centra pre rodiny s deťmi v núdzi. O druhej výhre rozhodli priamo darcovia Dobrej krajiny. Práve vďaka nim Majákovci vyhrali 250 eur za najvyššiu vyzbieranú sumu, ktorú využijú počas arteterapie.

Zahanbiť sa nedali ani ďalší bežci, ktorí pri registrácii určili 1 euro na pomoc konkrétnej dobročinnej iniciatíve. Organizátori Tvrďáka splnili to, čo sľúbili. Za preteky v Ružomberku prerozdelili 230 eur, po Košiciach neziskovky na Dobrej krajine získali ďalších 184 eur. Ďakujeme!

Hluchoslepí v Majáku si chcú urobiť knihu o vlastnom živote

Peter má 33 rokov, je nepočujúci a prakticky nevidiaci. Má rád dopredu daný program, ktorý sa mení len minimálne. Nadchne sa pre všetky nové aktivity, miluje kone, výlety, osemsmerovky, situačné komédie, katalógy a obrazové publikácie. Pamätá si zážitky zo svojich ciest a keďže rád kreslí, chce ich spracovať do vlastnej spomienkovej knižky.

Peter žije v Majáku, jedinom zariadení na Slovensku pre mladých hluchoslepých v Zdobe pri Košiciach. Vzácne porozumenie našiel podobne ako ďalší klienti s maliarom Helmutom Bistikom, ktorý im dlhodobo pomáha vyjadriť ich pocity a zážitky cez obraz, písmo či rôzne vizuálne stopy. Počas arteterapie chcú pracovať na knižkách, ktoré zachytia ich doterajší život. Každý hluchoslepý sa vyjadruje inak. Niekto maľbou, iný napr. odtlačkami prstov. Preto budú tvoriť tak, ako im je najbližšie a každý vo svojej knižke nechá aj niečo zo svojej duše. Knižku o svojom živote chcú darovať rodičom, priateľom a podporovateľom Majáku. Okrem tlačenej podoby ich Maják v elektronickej podobe sprístupní aj vo svojom projekte na www.dobrakrajina.sk.

Patrik nechce, aby deti opúšťali svoju rodinu

Patrik Juhás je tréner jogy, kruhových tréningov a rôznych kondičných príprav. Okrem športu mu však záleží aj na tom, aby deti neodchádzali od svojej rodiny, ale mohli zostať s matkou a otcom. Pomáhal stavať tri posledné krízové centrá v Košiciach a Prešove. A v sobotu za to prešovské bežal aj Tvrďáka. Stal sa najrýchlejším bežcom neziskovky v kategórii Dobrý Tvrďák a pre Krízové centrum Dorka vyhral 250 eur od Nadácie Pontis.

Krízové centrá pre rodiny s deťmi na východe Slovenska buduje Úsmev ako darCentrum Dorka v Prešove zahŕňa zariadenie núdzového bývania pre ohrozené rodiny s deťmi (8 rodín, 17 detí), denný stacionár pre deti s kombinovaným postihnutím a plánujú aj zriadenie domova na polceste. V súčasnosti svojpomocne dokončujú 2. a 3. etapu s cieľom poskytnúť útočisko ďalším 50-tim matkám, otcom a deťom v núdzi, ktorým by inak hrozil rozpad rodiny. Výhru 250 eur použijú na vnútorné vybavenie centra, dokončovacie práce a prioritne na vykurovanie priestorov.

Ďalšie fotky z košického Tvrďáka:

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.