10. 09. 2013 Zodpovedné podnikanie

Dobrovoľníci z EY pomohli 7 neziskovkám

Až 137 zamestnancov sa zapojilo do dobrovoľníckeho projektu EY Community Day, v rámci ktorého už 6 rokov venujú jeden deň pre pomoc neziskovkám.

Až 137 zamestnancov zo spoločnosti Ernst & Young sa zapojilo do dobrovoľníckeho projektu EY Community Day, v rámci ktorého už 6 rokov venujú jeden deň pre pomoc neziskovkám.

Jeden deň stačil na to, aby zamestnanci Ernst & Young odpracovali vyše 800 hodín pre 7 neziskových organizácií. Podujatie, ktoré spoločnosť organizuje v spolupráci s Nadáciou Pontis má už svoju silnú tradíciu a počet záujemcov o dobrovoľníctvo v radoch zamestnancov každým rokom stúpa. Tento rok sa uskutočnilo v piatok 6. septembra a dobrovoľníci spoločne vyčistili Starú tržnicu v centre Bratislavy od niekoľkoročného odpadu, zrevitalizovali záhradu pre nevidiacich, zobrali 31 seniorov z Domova jesene života do botanickej záhrady, na člnkoch vyzbierali 2,5 kubíka odpadu z brehov Malého Dunaja, upravovali Horský park a čistili koterce v útulku Slobody zvierat.

O niektoré dobrovoľnícke aktivity je veľký záujem už roky. Aj preto sa opäť zišiel veľký a zohratý tím kolegov v Horskom parku, aby ho vyčistili či vysadili okrasné kríky v prírodných parčíkoch a narúbali drevo. Spoločne vytvorili až 28 metrov kamenného obrubníka na parkovisku pre návštevníkov parku. „Bola tu fantastická partia ľudí, ktorí urobili kus skutočne ťažkej práce, prenášali ťažké balvany, káľali drevo – panovala tu mimoriadne dobrá atmosféra,“ chválil si tím Kamil Procházka z Nadácie Horský park.

V tento slnečný deň sa mohlo vďaka dobrovoľníkom vybrať na výlet do botanickej záhrady až 31 seniorov so zhoršenou mobilitou, z Domova jesene života v Dúbravke. Dobrovoľníci pomáhali seniorom do autobusu, tlačili invalidné vozíky po rozkvitnutom parku. „Bez takejto pomoci by sme si nikdy nemohli dovoliť zobrať takú veľkú skupinu na výlet mimo nášho zariadenia. Naši seniori veľmi pookriali, že sa vďaka svojim novým sprievodcom dostali do nového pekného prostredia,“ povedala sociálna pracovníčka Lucia Bučková z domova seniorov a dodala, že takúto pomoc vždy veľmi uvítajú.

Zaujímavou aktivitou pre dobrovoľníkov bolo zbieranie odpadu z brehov Malého Dunaja na člnkoch, ktorú navrhlo občianske združenie Strom života. Richard Weber zo združenia zhodnotil akciu ako veľmi úspešnú: „Vyšlo nám počasie,  nikto z účastníkov neskončil vo vode a nikto sa neulieval, dôsledkom čoho sa na 10 lodiach vyzbieralo dokopy až 25 veľkých vriec odpadu zachyteného na brehoch.“

20 dobrovoľníkov darovalo svoj deň aj historickej Starej tržnici v centre Bratislavy, ktorú plánuje v krátkej dobe oživiť Aliancia Starej tržnice. Pri čistení naplnili odpadom celý veľkoobjemný kontajner a umyli takmer všetky sklenené plochy z pôvodných obchodíkov.„Aj vďaka dobrovoľníkom môžeme po rokoch čistú tržnicu otvoriť s prvým projektom pre verejnosť už tento piatok 13. septembra,“ potešila sa Denisa Chylová z Aliancie Stará Tržnica.

Dobrovoľníkmi zrevitalizovanú záhradu pri Únii nevidiacich a slabozrakých Slovenska v Karlovej Vsi môžu naďalej využívať nevidiaci, ktorí náhle prišli o zrak. Precvičujú si tu chôdzu bez pomoci a prekonávanie prekážok, ako sú schody či obrubníky. Ďalší 10 dobrovoľníci v priebehu dňa pripravili až 90 balíkov, 200 tašiek a 200 pokladničiek pre zbierku Biela pastelka.

Prvýkrát sa pomáhalo priamo organizácii Inex Slovakia, ktorá sa nedávno sťahovala do nových priestorov.Vďaka dobrovoľníkom máme vyčistenú a upravenú záhradu pri našom novom sídle, ktorú plánujeme využívať pre vzdelávacie workshopy. Dobrovoľníci nám ponatierali aj starý nábytok a vybalili množstvo krabíc zo sťahovania. Odviedlo sa viac práce než  sme očakávali… všetky úlohy sa snažili urobit čo najlepšie, ako keby ich robili pre seba doma,“ ocenila poctivú prácu Majka Ďurajková s Inexu.

Záujem bol tradične aj o pomoc zvieratám, a preto vďaka dobrovoľníkom boli v tento deň vyvenčené takmer všetky psy v útulku Slobody zvierat a vyčistené všetky veľké koterce s výbehom. Filip Kollárik zo Slobody zvierat sa v mene organizácie dobrovoľníkom poďakoval za pomocnú ruku, ktorú útulok neustále potrebuje a ocenil ich dlhoročnú spoluprácu.

Organizátorka podujatia za spoločnosť EY Zuzana Marhefková bola novým rekordom v počte dobrovoľníkov milo prekvapená, 6. ročník podujatia považuje mimoriadne úspešný a dodáva poďakovanie: „V mene všetkých EY dobrovoľníkov by som rada poďakovala vedeniu našej firmy nielen za to, že nám tento deň darujú, ale aj za ich aktívnu účasť.“

EY Community Day v číslach:

 • do podujatia sa zapojilo 137 dobrovoľníkov
 • dobrovoľníci odpracovali viac ako 800 hodín
 • dobrovoľníci sprevádzali na výlete do botanickej záhrady 31 seniorov z Domova jesene života
 • boli vyčistené a zrevitalizované 2 záhrady – Únii pre nevidiacich a slabozrakých Slovenska a v INEXe
 • v záhrade INEX sa podarilo sa prekopať a očistiť od buriny v objeme 6 veľkých vriec, natrieť zábradlie, dvere a záhradný nábytok, umyli sa okná v dvoch kanceláriách a vybalilo množstvo krabíc
 • pre zbierku Biela pastelka bolo pobalených 90 balíkov, ktoré spolu vážia viac ako 880 kíl, tiež 200 tašiek a 200 poskladaných pokladničiek
 • 25 vriec odpadu v objeme 2,5 kubíka bolo vyzbieraných na brehoch Malého Dunaja
 • Stará tržnica v centre mesta bola zbavená od odpadu v objeme 1 veľkokapacitného kontajnera
 • 60 m2 sklenených plôch – pôvodných obchodíkov – v interiéri Starej tržnicei bolo vyumývaných a zbavených zbytkov nálepiek
 • vyčistilo sa 8 veľkých kotercov a vyvenčilo vyše 60 vyvenčených psíkov z útulku Slobody zvierat
 • dobrovoľníci vytvorili 28 metrov kamenného obrubníka na parkovisku pre návštevníkov Horského parku
 • v Horskom parku sa spracovalo 6 kubíkov dreva (kálanie, prenášanie, usporadúvanie)
 • taktiež v Horskom parku sa revitalizovali dva parčíky výsadbou 15 okrasných kríkov

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111