05. 04. 2013 Zodpovedné podnikanie

Dobrovoľníci z HP sa stretávajú so seniormi

Seniori často trpia osamelosťou a stratou sociálnych vzťahov. Dobrovoľníci z Hewlett–Packard Slovakia im pomáhajú v rámci programu Elderly.

Divadlo, cukráreň či návšteva kostola. Nie všetci seniori majú šťastie na dobrú spoločnosť. Často trpia osamelosťou a stratou sociálnych vzťahov.

Program Elderly funguje v HP Slovakia už od septembra minulého roka. Dobrovoľníci sa pravidelne stretávajú so seniormi z Domova sociálnych služieb v bratislavskej Rači. Po minuloročnej opekačke, spoločnej Katarínskej zábave a  petangue turnaji sa so seniormi stretávajú každý mesiac.

„Minulý rok bol venovaný aktívnemu starnutiu a medzigeneračnej spolupráci, aj preto sme zamerali naše dobrovoľníctvo na seniorov. Chceme im prinášať zážitky, ktoré si bez pomoci iných nemôžu dovoliť,“ hovorí Ivana Kompasová zo spoločnosti HP.  

Račianski seniori s dobrovoľníkmi už tento rok stihli prechádzku Starým Mestom v Bratislave, návštevu divadla a spoločne piekli aj koláče. Počas prechádzky bratislavským Starým Mestom spomínali najmä na miesta, ktoré v mladosti navštevovali. Dobrovoľníci so seniormi nahliadli do tajných zákutí Františkánskeho kostola v Bratislave a nevynechali ani priestory legendárnej vinárne Veľkí Františkáni, dnešnej reštaurácie Fresco, ktorá sa nachádza oproti. „Mám na ňu veľa pekných spomienok,“ zaspomínal si 77-ročný dôchodca Milan, keď si spolu s ďalšími seniormi dobrovoľníkmi pochutnával na káve a zákusku.

Februárové stretnutie dobrovoľníkov so seniormi sa uskutočnilo v Slovenskom národnom divadle, ktorého novú budovu mnohí seniori ešte nevideli. Počas komédie Kvarteto s výborným obsadením štyria račianski seniori vtipne komentovali svoje dožívanie v domove. „Veď to je presne ako u nás,“ pobavil dobrovoľníkov dôchodca Juraj, ktorý napriek tomu, že prišiel o nohu a je na vozíčku, nevynechá jedinú príležitosť na stretnutie s dobrovoľníkmi.

„Pre našich seniorov sú spoločenské podujatia s mladými ľuďmi vzácnym oživením, vytrhnutím z denného stereotypu v domove sociálnych služieb. Dlho na prežité stretnutia spomínajú a netrpezlivo sa tešia na nové,“ oceňuje pomoc dobrovoľníkov Mária Kondelová, sociálna pracovníčka DSS Rača.

V marci pozvali seniori dobrovoľníkov do Domova sociálnych služieb Rača na spoločné veľkonočné pečenie a ochutnávku tradičných domácich koláčov. Skoršie narodené dámy s radosťou odovzdávali dobrovoľníčkam skúsenosti pri príprave bratislavských rožkov, fánok, či veľkonočného barančeka.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111