05. 03. 2015 Nadácia Pontis

Dve percentá pre neziskovky môžete darovať tento rok poslednýkrát

Od budúceho roka sa totiž toto číslo znižuje.

V minulom roku Slováci darovali neziskovýmorganizáciám zo svojich daní viac ako 52 miliónov eur. O tieto peniaze sa uchádzalo vlani 11,8 tisíca neziskoviek. Priemerne tak každá organizácia získala 4,4 tisíca eur. Nie všetky však boli rovnako úspešné a zaujali ľudí, pretože top desiatka získala viac ako desatinu všetkých financií.

Na prvom mieste skončila Nadácia Pontis, ktorej daňoví poplatníci poslali vyše 3,3 milióna eur. V prvej desiatke sa ešte umiestnili nadácie, ktoré si založili niektoré banky a veľké spoločnosti, ako napríklad SPP, JT alebo Slovenská sporiteľňa.

Pomoc ľuďom a korupcia

Neziskovky peniaze od ľudí dávajú do rôznych oblastí spoločenského života. Napríklad Nadácia Pontis primárne podporuje organizácie, ktoré sa dlhodobo a systematicky venujú riešeniu problémov a zlepšovaniu kvality života v rôznych oblastiach na Slovensku – či je to pomoc ľuďom v núdzi a na pokraji chudoby, deťom a ľuďom so zdravotným znevýhodnením.

„Podporujeme oblasť vzdelávania, kultúry, ale aj životné prostredie. V neposlednom rade sa veľa venujeme rozvoju firemného prostredia, vedieme firmy k zodpovednosti – ako byť zodpovedné k zamestnancom, zákazníkom či svojim dodávateľom. Naďalej pokračujeme v rozvíjaní individuálneho darcovstva cez náš darcovský portál www.DobraKrajina.sk, na ktorom sa nachádza viac ako 50 projektov organizácií z rôznych kútov Slovenska,“ uviedla Petra Nagyová z Nadácie Pontis. V rámci neho prepájajú organizácie a ich klientov s ľuďmi.

Peniaze pre svoje neziskovky

Darovanie dvoch percent však v tomto roku bude v súčasnej podobe fungovať naposledy. Od budúceho roka už budú môcť ľudia darovať menej.

„V zákone o dani z príjmov, ktorý schválil na jeseň minulého roka parlament sa v tomto smere nič nemení a percento asignácie za rok 2014 zostáva na úrovni dvoch percent. Od tohto roka bude následne toto percento klesať, tak ako bolo dohodnuté s mimovládkami a za rok 2015 to bude 1,5%,“ odkázalo ministerstvo financií.

Dôvodom tohto kroku je fakt, že väčšina poskytovateľov – právnických osôb sú najväčšími prosperujúcimi podnikmi na Slovensku, ktoré si založili vlastné nadácie a občianske združenia.  Následne si firmy poukazovali podiel zaplatenej dane svojim organizáciám.

Ako darovať 2 percentá zo svojich daní?

Požiadajte zamestnávateľa, aby vám vystavil tlačivo Potvrdenie o zaplatení dane. Z tohto Potvrdenia si viete zistiť dátum zaplatenia dane a vypočítať:

– 2% z vašej zaplatenej dane – to je maximálna suma, ktorú môžete v prospech prijímateľa poukázať, ak ste v roku 2014 neboli dobrovoľníkom, alebo dobrovoľnícky odpracovali menej ako 40 hodín. Táto suma však musí byť minimálne 3 €

– 3% z vašej zaplatenej dane, ak ste v roku 2014 odpracovali dobrovoľnícky minimálne 40 hodín a získate o tom potvrdenie od organizácie/organizácií, pre ktoré ste v roku 2014 dobrovoľnícky pracovali.

Vyberte si jedného prijímateľa zo zoznamu prijímateľov 2% na rok 2015. Údaje o vybratom prijímateľovi napíšte do Vyhlásenia spolu so sumou, ktorú mu chcete poukázať.     Obe tieto tlačivá, teda Vyhlásenie spolu s Potvrdením, doručte do 30.04.2015 na daňový úrad podľa Vášho bydliska.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111