23. 02. 2016 Filantropia

Dvojtýždňová rehabilitácia zlepšila Tommyho zdravotný stav

Trojročný Tommy Burghardt trpí od narodenia vzácnou vývojovou chybou mozgu.

Tommy Burghardt má tri roky. Od narodenia trpí vzácnou vývojovou chybou mozgu a donedávna bol jeho vývin veľmi oneskorený. Zvrat nastal vďaka nášmu príspevku na rehabilitačný pobyt, po ktorom spravil veľké, pre jeho rodičov veľmi významné, pokroky. Koncom marca 2015 nám napísali Tommyho rodičia žiadosť o pomoc. Ich synček v tom čase nechodil, nerozprával, neštvornožkoval a len málo používal rúčky. Jedinou nádejou na zlepšenie bolo absolvovanie intenzívneho rehabilitačného pobytu. „Tommy je stále usmiaty, plný elánu a chuti do života. Je náš bojovník, ktorého nadovšetko ľúbime. Urobíme pre neho maximum, aby sa čo najviac vyrovnal svojim rovesníkom a žil kvalitný život,“ hovoria odhodlaní rodičia.

Pokrokmi všetkých prekvapil 

Tommy po septembrovom pobyte všetkých ohúril svojou šikovnosťou. Intenzívna rehabilitácia na ňom zanechala pozitívne následky. „Výrazne mu spevnel chrbátik aj celé telo. Začal používať svaly, ktoré doteraz vôbec nepoužíval a celkovo sa mu zlepšila koordinácia a postavenie tela,“ tešia sa rodičia a pokračujú vo vymenúvaní nových pokrokov. „Jeho sed je stabilnejší, začal loziť po kolienkach a je oveľa čulejší a vnímavejší než pred pobytom. Objavili sa tiež prvé príznaky komunikácie pomocou očného kontaktu. A keď ho držíme za telíčko, začína chodiť a krásne strieda nôžky.“ Cvičenie je jedinou nádejou.

Vďaka tvrdej drine dokazuje, že môže dobehnúť rovesníkov. Popri pravidelnom plávaní, hipoterapii a návštevách viacerých špeciálnych terapeutov priniesla intenzívna rehabilitácia vytúžený progres. Jedinou prekážkou, ktorá Tommymu bráni absolvovať rehabilitačný pobyt častejšie, je nedostatok peňazí. Starostlivosť o choré dieťa je pre rodičov veľmi vyčerpávajúca. Tento pobyt, ale i viaceré terapie, ktoré Tommy absolvuje, zdravotná poisťovňa neplatí. Rodičia Andrea a Henrich sú preto veľmi vďační za našu pomoc. „Neskutočne vám ďakujeme za pomoc a podporu. Bez nej by sme Tommymu rehabilitáciu nevedeli dopriať. Veľmi si to ceníme,“ uzatvárajú šťastní rodičia, ktorých synove pokroky presvedčili o tom, že bojovať a cvičiť sa skutočne oplatí. Na ceste za samostatným životom im veľmi držíme palce.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111