05. 11. 2020 Zodpovedné podnikanie

#GivingTuesday pre firmy: 15 tipov, ako sa zapojiť v čase koronakrízy

Sviatok darovania #GivingTuesday sa blíži, pričom každoročne sú jeho súčasťou tisícky firiem z celého sveta. Ukážte aj vy vašu dobrosrdečnosť a 1. decembra zapojte vašu spoločnosť do tejto iniciatívy. Robiť dobro je jednoduchšie, než si myslíte. Pripravili sme si pre vás 15 tipov, ako pomáhať aj napriek obmedzeným možnostiam počas pandémie.

POMÔŽTE OBČIANSKYM ORGANIZÁCIÁM

1. Vyskúšajte vianočnú poštu pre osamelých seniorov

Spojte sa s vami vybraným domovom pre seniorov a overte si, či by v zariadení neprivítali možnosť potešiť seniorov listom alebo krížovkami. Následne vyzvite zamestnancov, aby im napísali zopár slov pre potešenie.

2. Vytvorte darcovskú výzvu na podporu neziskového projektu

Vyberte si organizáciu, pre ktorú by ste chceli vyzbierať peniaze a vytvorte pre ňu výzvu na pomoc, napríklad na portáli Darujme.sk. Vaša darcovská výzva dostane podobu stránky na webe vami zvolenej neziskovej organizácie. Súčasťou stránky bude možnosť jej finančne prispieť. Vy sami si nastavíte, ako dlho bude výzva trvať či aká cieľová suma sa má vyzbierať. Jednoduchý postup nájdete tu. Výzvu potom zdieľajte medzi zamestnancami, prípadne vyzvite na podporu aj verejnosť na svojich sociálnych sieťach.

3. Zorganizujte zbierku materiálnych darov

Nájdite krízové centrum, pre ktoré by ste zrealizovali zbierku šatstva a iných potrieb. Zbierať môžete napríklad aj nepotrebnú, no stále funkčnú, elektroniku. Potom vyzvite svojich zamestnancov, aby sa zapojili. Vyhraďte si na zbieranie viac dní alebo aj celý týždeň, počas ktorého budú môcť ľudia veci priniesť, aby sa mohli zapojiť aj tí, ktorí pracujú z domu.

4. Splňte vianočné priania

Obvolajte krízové centrá, domovy pre seniorov či domovy sociálnych služieb a zistite, čo konkrétne by potešilo ich klientov na Vianoce a aká je pre nich najlepšia forma na doručenie darov. Požiadajte ich, aby vám zoznam vecí, ktoré si klienti želajú, poslali. Jednotlivé vianočné priania s inštrukciami zaveste na stromček, odkiaľ si ich môžu zamestnanci vziať a splniť.

5. Ponúknite svoje know-how

Zorganizujte webinár pre neziskové organizácie, kde sa s nimi podelíte o svoju expertízu. Takéto projekty môžu výrazne zvýšiť spokojnosť vašich zamestnancov a dať im ďalší dôvod mať firmu rád. Umožnite im však viesť webinár v rámci ich štandardného pracovného času.

6. Ponúknite organizáciám svojich zamestnancov ako dobrovoľníkov

Koronakríza nám ukázala, že dobrovoľníci sú teraz potrební ešte viac ako inokedy. Organizácie sa boria s nedostatkom zdrojov a personálu. Môžete im teda pomôcť aj tak, že im nejaký na chvíľu požičiate. Ak sa rozhodnete dobrovoľníčiť, nezabúdajte však na hygienu a bezpečnosť. Môžete si vybrať aj aktivitu, kde budete pomáhať v exteriéri. Dobrovoľníci z firmy MARSANN IT napríklad zobrali na prechádzku psíkov z útulku, ale príležitostí je veľa. Možno škôlka v blízkosti vašej firmy potrebuje pomôcť s údržbou areálu alebo v neďalekom parku treba vyzbierať odpadky. Aj tu je veľmi dôležité umožniť zamestnancom dobrovoľníčenie v rámci pracovného času.

7. Darujte percento z tržieb

Darujte vybranej organizácii percento zo svojich denných alebo aj týždenných tržieb. Zubná ambulacia Enamel Dent z Holíča takto venovala 20 % týždennej tržby dvom organizáciám. Na Facebooku o tom firma informovala fanúšikov a povzbudila ich, aby sa pridali aj oni.

8. Darujte svoj produkt alebo službu

Porozmýšľajte, kto by mal z toho najväčšiu radosť alebo úžitok. Zamestnanci firmy CURADEN napríklad venovali 100 zubných kefiek Curaprox ľuďom bez domova v organizácii Depaul a mladým rodinám v oravskej organizácii Misia mladých. Môžete sa v rámci aktivity skúsiť spojiť aj s inou firmou. Špedičná spoločnosť DHL Exel takto pomohla s rozvozom vecí vyzbieraných zamestnancami Volkswagenu do rôznych organizácií.

POMÔŽTE VAŠIM ZAMESTNANCOM

9. „Odovzdajte“ dobro a pohodu svojim zamestnancom

Zorganizujte prednášku s diskusiou na aktuálne témy, ako je napríklad mentálne zdravie, prevencia pred vyhorením, správne využívanie voľného času na oddych, či ako skĺbiť homeoffice a rodičovské povinnosti, ak deti nie sú v škole a podobne.

10. Pripravte online program pre deti svojich zamestnancov

Zamestnanci a zamestnankyne sa často boria s problémom, ako zabaviť deti počas pracovného času. Nechajte ich na jeden deň vydýchnuť a pripravte pre ich deti online program, napríklad čítanie rozprávkových kníh známou osobnosťou, online vyučovanie angličtiny, výtvarnej výchovy či iných predmetov.

11. Inšpirujte zamestnancov, aby si navzájom pomohli tým, čo vedia

Určite máte vo firme rôznorodé talenty. Zapojte ich do #GivingTuesday a motivujte ich, aby využili svoje nadanie na pomoc ďalším kolegom. Môžete tak pripraviť napríklad online hodiny jogy alebo iných pohybových aktivít, zorganizovať online posedenie, pri ktorom si zahrajú bingo a veľa iného.

POMÔŽTE KOMUNITE

12. Spojte sa so samosprávou a zorganizujte spoločnú aktivitu

Do #GivingTuesday sa každoročne zapájajú aj mestá a obce. Nadviažte spoluprácu so samosprávou, v ktorej pôsobíte, a zorganizujte spolu aktivitu na zveľadenie priestranstiev, ale aj medziľudských vzťahov v komunite.

13. Podporte online petíciu

Sledujte, či neprebieha online petícia na podporu dobrej veci. Ak áno, vyzvite svojich zamestnancov, aby ju podporili tiež.

14. Pomôžte kultúre

Objednajte si virtuálny koncert, divadelné predstavenie či standup pre svojich zamestnancov. Pomôžete kultúre prežiť v neľahkom období.

15. Podporte domácich producentov

Nakúpte ovocie do kancelárie od slovenských výrobcov.

Bonusový tip: Šírte myšlienku #GivingTuesday

Pošlite zamestnancom Save the date, aby na sviatok darovania nezabudli. Informujte ich, ako sa môžu zapojiť a požiadajte ich o zdieľanie.

Ako nájsť vhodnú občiansku organizáciu?

Chuť pomáhať by aj bola, no firmy často riešia otázku, kde vlastne hľadať a ako vybrať organizácie, ktorým by podali pomocnú ruku. Vždy je dobrým nápadom opýtať sa zamestnancov na ich návrhy a nápady. Ďalšou možnosťou je porozhliadnuť sa vo svojom okolí, spomenúť si na miestnu škôlku alebo sa opýtať na odporúčania rovno nás – pomôžeme vám urobiť si prehľad o neziskovom sektore a vybrať si. Rovnako vám vieme poradiť, aká aktivita je pre jednotlivé organizácie vhodná tak, aby nepredstavovala veľkú záťaž pre personál organizácie. Inšpirácie nájdete aj na stránke Givingtuesday.sk.

Pripomíname, že pri organizovaní aktivity je dôležité dbať na bezpečnosť, chrániť svoje zdravie a zdravie svojich zamestnancov a dodržiavať hygienické pravidlá počas koronakrízy.

Veríme, že vás tieto tipy motivovali, aby ste aj tento rok ukázali, že pomáhať je potrebné a sviatok darovania je na to ideálna príležitosť. Nezabudnite sa s nami podeliť o vaše príbehy. Zaregistrujte vašu firmu do #GivingTuesday a dajte všetkým vedieť, čo chystáte, na sociálnych sieťach, aby ste inšpirovali ostatných. Označte nás cez @givingtuesdayslovensko a hashtag #MozemPomozem a budeme vaše nápady šíriť ďalej.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.