23. 12. 2015 Nadácia Pontis

Hľadáme firmy, ktoré aj pomáhajú. Aj v regiónoch

Nadácia Pontisuž šestnástykrát hľadá na Slovensku firmy, ktoré nemyslia len na svoj zisk.

Ocenenie ViaBona zviditeľňuje príklady zodpovedného podnikania a inšpiruje nimi ďalšie firmy. Každé ráno si obliekajú žlté tričko, nasadajú na bicykel a rozvážajú zásoby niektorým podnikom v bratislavskom Starom Meste. Iní zase v batohoch vozia rôzne typy zásielok priamo k ich prijímateľom. Aj takýmto spôsobom cyklokuriéri zo spoločnosti Švihaj Šuhaj dbajú o životné prostredie a kvalitu ovzdušia v Bratislave a Košiciach. „Je to ekonomickejšie, ekologickejšie a lepšie to vyzerá,“ hovorí cyklokuriér Šimon Krošlák. Švihaj Šuhaj je jednou z desiatich firiem, ktoré v minulom roku získali cenu Via Bona. Nadácia Pontis ju už od roku 1998 udeľuje spoločnostiam, ktoré na Slovensku podnikajú férovo a zodpovedne. „Veľmi nás to potešilo a dodalo nám to silu a energiu k ďalším aktivitám,“ hovorí zástupca spoločnosti Josef Ošlejšek. Cena im pomohla šíriť myšlienku, aby pešiu zónu zásobovali nákladné bicykle aj medzi predstaviteľmi samospráv. Okrem nej „šuhaji“ za tento plán nedávno získali ocenenie v Luxemburgu. V budúcom roku by podľa Ošlejška radi pripravili projekt, ako využiť prekladisko tovaru na zásobovanie pešej zóny v Bratislave, či rozbehli služby v Trnave. Ocenenie Via Bona ako jediné na Slovensku zviditeľňuje príklady zodpovedného podnikania a inšpiruje nimi ďalšie firmy. Doteraz sa prihlásilo spolu 233 spoločností so 772 nomináciami. Nadácia udelila 98 ocenení a 35 čestných uznaní. „Veľmi si vážime firmy, ktoré sa v uplynulých ročníkoch podelili o svoj zodpovedný príbeh a ponúkli tým inšpiráciu pre ostatných,“ hovorí riaditeľka Nadácie Pontis Lenka Surotchak. „Aj vďaka tomu sa čoraz viac podnikov vydáva dobrou cestou a uvedomujú si, že aj oni prispievajú k tomu, aby sme sa všetci mali lepšie.“

Zábavný zber odpadov

Špedičná firma DeutschMann InternationaleSpedition z Trebišova zvíťazila v kategórii Skvelý zamestnávateľ a získala aj Cenu verejnosti. V kategórii Zelená firma získala cenu aj zvolenská pobočka spoločnosti Marius Pedersen, ktorá zbiera a zhodnocuje odpad. V okolí Zvolena a Podpoľania organizuje dobrovoľníkov, ktorí vychovávajú deti a mládež zábavnou formou k ochrane životného prostredia, či poskytuje technickú aj odbornú pomoc pri odstraňovaní čiernych skládok. Prvé aktivity pre deti začali v roku 2007. „Ocenenie je pre nás inšpiráciou rozvíjať a robiť ďalšie dobré projekty, pretože na Slovensku sú aj fantastickí ľudia, ktorí si to všimnú a vedia to oceniť,“ povedal šéf zvolenskej pobočky Jozef Pivka.

Aj regióny

V posledných troch rokoch stúpa počet menších firiem, ktoré podľa Surotchakovej nabrali odvahu sa prihlásiť. „To nás veľmi teší, z ich aktivít cítiť ľudskosť a snahu meniť veci k lepšiemu. Často dokážu byť práve malé a stredné firmy inšpiráciou aj pre veľkých harcovníkov.“ Očakáva, že do nasledujúceho 16. ročníka sa prihlási viac firiem ako doteraz, a že medzi nimi bude aj veľa firiem z regiónov. Spoločnosti môžu svoje príbehy a projekty prihlasovať do 22. Januára na stránke www.viabona.sk. Porota zo zástupcov biznisu, štátnej správy, mimovládneho sektora, médií a vzdelávacích inštitúcií vyberie víťazov v siedmich kategóriách. Ôsmeho zvolí verejnosť na webovej stránke denníka SME, ktorý je mediálnym partnerom Via Bona.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.