27. 04. 2023 Filantropia

Irma a Andrej Kiskovci: Aj dobro treba vedieť predať. Na Slovensku sa ešte trocha hanbíme (podcast)

Irma a Andrej Kiskovci sú známy slovenský pár, napriek tomu, že nejde o celebrity. Študovali biznis a celý život sa pohybujú vo svete startupov a inovácií. Aj keď im je bližší podnikateľský svet, cudzie im nie je ani pomáhanie. Vypočujte si prvý diel podcastu Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia.

„Keď dáva boháč, tak je filantrop. Keď dáva niekto, kto nie je boháčom, tak je dobrovoľník, ale mne sa toto rozdeľovanie veľmi nepáči,“ hovorí na začiatku podcastu Andrej Kiska mladší a vyvracia jeden z najčastejších mýtov o filantropii.

„Existuje veľa ľudí, ktorí by vedeli neziskovkám pomôcť svojím know-how alebo zručnosťami, ale často o takej možnosti ani nevedia. Neziskovky sú pritom tejto pomoci veľmi otvorené,“ pridáva sa Irma Kisková a spolu otvárajú tému, čím chceli byť, keď boli deťmi, a ako dospeli vo svojom živote do štádia, keď je pre nich prirodzené pomáhať.

V podcaste sa dozviete:

  • ako sa k filantropii dostal Andrej Kiska mladší (aj starší),
  • ako vedú Kiskovci k dobročinnosti svoje deti,
  • že niekedy je ľahšie darovať peniaze ako čas,
  • prečo sa Irma Kisková začala venovať pomoci seniorom,
  • čím sa môžeme pri filantropii inšpirovať v USA a vo Švédsku,
  • že niektorí ľudia túžia vystúpiť na vrchol, kým iní im chcú radšej „iba“ v základnom tábore uvariť čaj na zahriatie a je to úplne v poriadku,
  • ako odpovedali Irma a Andrej na rozstrelové otázky na konci.

Irma a Andrej Kiskovci s moderátorom podcastu Juniorom.

Manželia Kiskovci obaja vyrastali na Slovensku, študovali v zahraničí a teraz žijú v Prahe, kde vychovávajú tri malé deti.

„Ak chceme robiť dobro, na konci dňa musíme vedieť to dobro aj „predať“. V tomto sme na Slovensku a v Česku napríklad za USA trocha pozadu. Hanbíme sa dobro „predávať“, sme skromní a myslíme si, že výsledky musia rozprávať za nás,“ tvrdí Andrej.

Andrej Kiska mladší

Dlhé roky stál na čele fondu Credo Ventures, ktorý investuje do startupov zo strednej Európy, za život mu tak rukami prešli stovky začínajúcich firiem ako Deepnote či Photoneo. Mnohé z nich dnes majú miliónové hodnoty a celosvetový úspech. Ako konzultant nepomáha iba startupom, ale napríklad aj organizáciám, ktoré sa venujú vzdelávaniu. Pre tieto organizácie bol mentorom v programe Generácia 3.0 Nadácie Pontis.

Irma Kisková

Vyskúšala si prácu pre verejný sektor na ministerstve financií aj pre Európsky investičný fond a pracovala v českom Nadačnom fonde Eduzměna, ktorý zlepšuje české školstvo. Eduzměne pomáha dodnes ako fundraiserka. Pôsobila aj v správnej rade organizácie Človek v ohrození. Založila vlastný sociálny podnik ProSenior – eshop s pomôckami pre seniorov.

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111