29. 07. 2013 Nadácia Pontis

Ivana sa stará o synčeka s mozgovou obrnou: Verím, že sa raz postaví a povie mi mama

Sebastiánko Hadžala z Vyšného Žipova (okr. Vranov nad Topľou) trpí detskou mozgovou obrnou, ktorá spôsobila jeho zaostávanie vo vývine.

http://www.cas.sk/clanok/256601/ivana-sa-stara-o-synceka-s-mozgovou-obrnou-verim-ze-sa-raz-postavi-a-povie-mi-mama.html

Sebastiánko Hadžala z Vyšného Žipova (okr. Vranov nad Topľou) trpí detskou mozgovou obrnou, ktorá spôsobila jeho zaostávanie vo vývine. Osud v ťažkej situácii mladú rodinu ešte viac zomkol. Ivana (23) a jej manžel Tomáš (25) sa zo všetkých síl pasujú s ťažkým hendikepom milovaného synčeka. Doteraz sa mu nepodarilo urobiť ani jeden malý krôčik. Vďaka prostriedkom verejnej zbierky Srdce pre deti sa použilo 2 500 € na chlapčekovu rehabilitáciu. Srdce pre deti je charitatívny projekt denníka Nový Čas, ktorý spravuje Nadácia Pontis. Sebastiánko (2,5) sa narodil predčasne, v siedmom mesiaci. „Aj to mu spôsobilo krvácanie do mozgu a jeho nedokysličenie,“ vysvetľuje chlapčekova mama Ivana. „Lekári nás upozornili, že by jeho zdravotné ťažkosti mohli zapríčiniť detskú mozgovú obrnu a pomalší vývin. Uvedomovala som si to aj sama, pracujem v zdravotníctve. Bohužiaľ, čierne predpovede sa naplnili,“ doplnila. Rodičov zlá správa nepoložila, práve naopak. Poplakali si, ale odhodlanie umožniť Sebastiánkovi plnohodnotný život, bolo od prvej chvíle silnejšie. „Náš chlapček strávil prvé dva mesiace v inkubátore. Pozorovali sme, ako rastie a je čoraz silnejší. Keď sa konečne dostal spod prístrojov, začali sme s ním cvičiť Vojtovou metódou. Je síce bolestivá, ale motivovala našu nádej na úspech,“ prezradila mladá matka. Sebastiánko je rozumovo na úrovni detí v jeho veku, ale zlyháva mu motorika. „Deti vo veku 1 až 1,5 roka sedia, nášmu synčekovi sa to však v tomto období nedarilo. V poslednom čase sa však jeho stav zlepšuje. Naša nádej je opäť o niečo väčšia.Sme rozhodnutí urobiť všetko pre to, aby sa raz postavil na vlastné a povedal mi mama,“ presvedčivo hovorí Ivana, ktorá poberá len rodičovský príspevok 220 €. Jej manžel živnostník má nestabilný príjem. Uvedomujú si, že Sebastiánkovi veľmi pomáhajú špeciálne rehabilitácie, ktoré však nie sú zadarmo. „Ceny sa rátajú v tisíckach eur, a to si z rodinného rozpočtu nemôžeme dovoliť. Aj preto sme požiadali o pomoc Srdce pre deti. Sme veľmi šťastní a ďakujeme, že nám vyšlo v ústrety,“ ukončila svoje rozprávanie obetavá mama Ivana Hadžalová.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.