25. 01. 2018 Sociálne inovácie

Január priniesol Generácii 3.0 historické momenty

Január priniesol Generácii 3.0 historické momenty

Okrem toho, že sme oznámili rozšírenie programu za hranice Slovenska, uskutočnilo sa prvé osobné stretnutie členov domácej a zahraničnej poradnej rady, ako aj podporovateľov Generácie 3.0. Pracovné stretnutie vyvrcholilo Večerom ticha: Silenzio, súčasťou ktorého bola historicky prvá dobročinná aukcia v prospech kvalitnejšieho vzdelávania na Slovensku. Unikátny nábytok – kabinet Silenzio, do aukcie venoval medzinárodne uznávaný slovenský výtvarník Robert Hromec.

Program Generácia 3.0 má za sebou pilotný ročník. Keďže vo vzdelávaní vidíme nádej pre lepšiu budúcnosť na Slovensku, neprestávame pracovať na jej vylepšovaní a zefektívňovaní. Napredovať dokážeme aj vďaka múdrym ľuďom z radov odborníkov a napríklad aj z oblasti biznisu, ktorým záleží na lepšom učení našich detí a mladých ľudí. Stretli sa spoločne 23. januára v priestoroch Galérie Nedbalka v Bratislave.

Hľadali riešenia na pálčivé otázky

Spolu 25 ľudí diskutovalo na 5 rozličných tém. Pracovné stretnutie prebiehalo metódou world café – účastníci boli cielene rozdelení do malých skupín, v ktorých postupne prechádzali jednotlivé diskusné stoly.

V skupinách sa riešila napríklad otázka motivácie či nedostatok času učiteľov a riaditeľov, ktorí musia zvládať prípravu vyučovania podľa zadaných syláb a nemajú čas hľadať inovatívne spôsoby výučby. Riešením by mohli byť napríklad prepracované učebné pomôcky, ktoré by im značne uľahčili prácu. Riaditeľom školy by bolo rovnako potrebné ponúkať vzdelávanie v oblasti manažérskych zručností. Bývajú často zahltení byrokraciou a externými požiadavkami a nemajú čas pristupovať k riadeniu školy manažérsky. Jednou z hlavných úloh riaditeľov by malo byť vytváranie priestoru pre inovatívne vzdelávanie na školách.

Prepájanie je kľúčové

Za dôležité považujú experti aj prepájanie učiteľov, ktorí sa môžu navzájom inšpirovať, povzbudzovať a taktiež presadzovať zmeny či už na školách alebo aj v celom systéme. Pri prepájaní je možné kombinovať online aj offline možnosti. Napríklad formou rôznych webinárov, online nástrojov a v neposlednom rade aj podporovaním inšpiratívnych miest stretávania sa v regiónoch – Edupointov, ktoré Nadácia Pontis realizuje od minulého novembra.

Všetky snahy sú však zbytočné, ak nenájdu odozvu vo vedení štátu. Preto prepojenie vzdelávacích iniciatív a rozhodujúcich inštitúcií v školstve bola ďalšia z hlavných tém diskusií.

Výťažok z aukcie v prospech Generácie 3.0

Pracovná časť stretnutia sa neskôr preklenula do spoločenskej s názvom Večer ticha: Silenzio. V rámci neho sa uskutočnila aukcia kabinetu Silenzio  od medzinárodne uznávaného výtvarníka Roberta Hromca. Do aukcie venoval nultý kus skrinky, ktorú navrhol pre taliansku dizajnérku spoločnosť Laura Meroni. Aukciu viedla Lucie Schweizer, predsedníčka našej správnej rady a gong zaznel pri až neuveriteľnej sume 25 200 eur! Tieto peniaze sú určené na rozvoj Generácie 3.0.

Pozrite si fotoalbum z podujatia.

ĎAKUJEME ZA PODPORU A POMOC AUTOROVI DIELA, ÚČINKUJÚCIM AJ HOSŤOM, KTORÍ PRIJALI POZVANIE.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


This error message is only visible to WordPress admins
There has been a problem with your Instagram Feed.
×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.