21. 12. 2020 Nadácia Pontis

Kniha: Generačná výmena krok za krokom

Na náš trh prvýkrát prichádza kniha, ktorá sa detailne venuje generačnej výmene rodinných firiem. Práve tie sú pilierom malého a stredného podnikania na Slovensku, no zároveň sú najviac ohrozené nástupníctvom.

Generácia ľudí, ktorí po Nežnej revolúcii rozbiehali podnikanie, sa pomaly dostáva do dôchodkového veku. Napriek tomu, že svoje firmy milujú, čoraz častejšie hľadajú spôsoby, ako ich zanechať svojim potomkom.

Kniha Generačná výmena prináša komplexný návod, ako uchopiť proces nástupníctva a vyhnúť sa chybám. Lebo ako sa trefne píše v úvode, väčšinou sa rozpadnú rodiny, nie firmy.

Na publikácii pracovali tímy odborníkov z Instytutu Biznesu Rodzinnego v Poľsku a z Inštitútu Rodinného Businessu na Slovensku. Vďaka tomu odráža špecifický stredoeurópsky kontext, ktorý poznačil vyše 40-ročný zákaz súkromného podnikania. Napriek neodškriepiteľnej odbornosti je z knižky cítiť, že ju zostavili ľudia, ktorí touto témou žijú a dýchajú.

Generačná výmena nie je motivačnou literatúrou, ktorú si majitelia rodinných firiem prelistujú pred spaním, aby sa ubezpečili, že všetko zvládnu. V prvom rade je prepracovaným sprievodcom, ktorý zohľadňuje poznatky z psychológie, práva a manažmentu. Je manuálom, ktorý prináša kvantum konkrétnych nástrojov a praktických rád.

Publikácia je rozdelená do piatich častí – Vedomosti, Moc, Majetok, Hodnoty a Vízia, ktoré podrobne mapujú všetky fázy generačnej výmeny. Kapitoly dobre fungujú aj ako samostatné celky. Jednotlivé cvičenia/dotazníky/audity je tak možné využívať podľa toho, čím si práve firma či rodina prechádza.

Je potešujúce, že sa kniha venuje aj darovaniu. Práve filantropia neraz funguje ako rodinný tmel, pomáha komunikovať hodnoty firmy a má veľký vplyv na komunitu.

Podľa dát zo sveta len 30 percent rodinných firiem prežije po druhú generáciu. Generačná výmena miesto ľúbivých fráz ponúka pot a drinu, no najmä bezprecedentné know-how, ako z procesu nástupníctva vyjsť úspešne. Je tak povinným čítaním pre všetkých, ktorým rovnako ako na budúcnosti ich podnikania záleží na šťastí rodiny.

Kniha bude dostupná vo februári, ukážku ako aj viac informácií o publikácii nájdete na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.