30. 06. 2017 Zodpovedné podnikanie

Krátke správy zo (CSR) sveta

O šéfoch firiem, ktorí sa zaujímajú aj o aplikácii, ktorá vás odmení za bezpečnú jazdu. Prinášame aktuálne CSR novinky.

Zdroj: IKEA

Svet: IKEA spustila iniciatívu proti plytvaniu potravinami

Každý deň vyjde navnivoč alebo sa vyhodí približne tretina všetkých potravín, ktoré sa na svete dopestujú alebo vyprodukujú. Iniciatívou Food is Precious – Jedlo je vzácne si spoločnosť IKEA kladie za cieľ znížiť produkciu potravinového odpadu vo svojich prevádzkach do konca finančného roka 2020 o 50 %.

 V takmer 4 stovkách obchodných domov IKEA v 48 krajinách sveta si  na jedle z IKEA pochutnáva 650 miliónov hostí ročne. Inteligentné riešenie váženia a sledovania zdrojov vyhadzovaných potravín pomáha pracovníkom IKEA nájsť spôsoby, ako plytvanie potravinami obmedziť. Toto riešenie je aktuálne zavedené vo viac než 20 % obchodných domov IKEA a celkovo predstavuje úsporu 176 000 porcií. (Viac na newsroom.inter.ikea.com)

USA: Šéf Amazonu zbiera filantropické nápady

Jeff Bezos, CEO spoločnosti Amazon sa na svojom Twitteri nedávno spýtal: „Ako by ste pomohli svetu, ak by ste mali plus mínus 80 miliárd dolárov?“ Človek, ktorý má našliapnuté na to vziať zakladateľovi Microsoftu Billovi Gatesovi titul najbohatšieho človeka planéty, otvorene hľadá filantropické nápady. Zdá sa, že Bezos mení svoj doterajší postoj investovať zarobené peniaze iba do ďalšieho biznisu. Ako sám hovorí, chce „pomôcť ľuďom tu a teraz.“ (Viac na money.cnn.com)

Rumunsko: Aplikácia SafeDrive odmeňuje šoférov za bezpečnú jazdu

Iba 30-ročný Rumun Tudor Cobalas takmer havaroval autom, keď písal správu na telefóne. Táto skúsenosť ho prinútila vyvinúť aplikáciu, ktorá odmeňuje šoférov za ignorovanie telefónov počas jazdy. Ak šofér nekontroluje telefón, získava body, ktoré môže premeniť na nákupné zľavy.

Ak šofér počas jazdy telefón odomkne, všetky body získané počas jazdy zmiznú. Aplikáciu už používa vyše 100 000 ľudí na celom svete a viac než 30 firemných partnerov od poisťovní až po maloobchodníkov. (Viac na bbc.com.)

Veľká Británia: Spoločnosť British Steel dá zamestnancom 5 % podielu vo firme

Spoločnosť British Steel rozdelí milióny akcií medzi všetkých svojich zamestnancov.  Vyjadrila sa, že ich chce odmeniť „za ich úsilie počas posledných 12 mesiacov.“ Ročný zisk spoločnosti je v priemere 47 miliónov libier.

Ako povedal generálny riaditeľ Paul Martin: „Každý z našich zamestnancov prispel k obratu podniku – zamestnanci sú základom našich úspechov a sú rovnako dôležití pre našu budúcnosť.“ (Viac na bbc.com)

USA: Elon Musk aktívne rieši bezpečnosť svojich zamestnancov

Zodpovednosť firmy sa odvíja od zodpovednosti jej vedenia. Šéf firmy Tesla, Elon Musk, nedávno svojim zamestnancom napísal e-mail, v ktorom prejavil veľkú dávku empatie, podpory a skutočného záujmu o to, čo sa v jeho firme deje. „Chcem vedieť o každom jednom zranení vo výrobe. Každý týždeň sa stretávam s tímom bezpečnosti práce a rád by som sa stretol s každým pracovníkom, ktorý utrpel pracovný úraz. Potrebujem od nich vedieť, čo presne treba zlepšiť – a potom pôjdem k výrobnej linke a osobne si ich prácu vyskúšam.“ Musk dodáva, že manažéri musia byť tí, čo sú v prvej línii . „Manažéri vždy musia klásť bezpečnosť svojho tímu pred svoju vlastnú bezpečnosť.“  (Viac na inc.com)

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111