23. 02. 2013 Nadácia Pontis

Lea zachránil inkubátor Srdca pre deti

Zo speváčky Tiny (28) sa v stredu večer stala novopečená mamička.

KOŠICE ­ Zo speváčky Tiny (28) sa v stredu večer stala novopečená mamička. Synček Leonard prišiel na svet cisárskym rezom takmer o mesiac skôr. Šťastie vystriedal strach, pretože len pár minút po pôrode museli malého Lea previezť z Univerzitnej nemocnice L. Pasteura do Detskej fakultnej nemocnice. Zlatá Slávica asi ani len netušila, že prenesenie jej prvého synčeka zabezpečil inkubátor, ktorý len pred štyrmi mesiacmi získala nemocnica vďaka projektu Nového Času Srdce pre deti. Navyše, vyzerá to tak, že Tina bude už pri svojom bábätku, pretože by ju mali previezť do nemocnice, kde leží aj malý Leo. Pomoc pre malého chlapčeka speváčky a futbalistu, prišla najmä v podobe prenosného inkubátora, ktorý bol kľúčovým pri prevoze malého bojovníka. Ten minulý rok zakúpil Nový Čas vďaka svojmu charitatívnemu projektu Srdce pre deti. Na klinike neonatológie dovtedy používali starý, ktorý bol vyrobený v roku 1972. Spomínanú sumu sa podarilo vyzbierať v rámci projektu Srdce pre deti. Akékoľvek informácie o speváčke, ako aj o jej synčekovi však Detská fakultná nemocnica odmieta poskytnúť. „Matka si neželá medializáciu,“ uviedol stroho námestník riaditeľky pre liečebnú starostlivosť pre nechirurgické odbory Juraj Bazár. Zrejme je však všetko v poriadku, keďže šťastná mamina adresovala svojim fanúšikom nejeden odkaz. O starostiach a strachu nehovorí a spoločne s partnerom Richardom Lásikom ďakuje za gratulácie. „Je najkrajší na svete a jeho príchod vlial do našej rodiny toľko bonusovej lásky, že rozsvietime Hongkong aj na Vianoce,“ napísala Tina. 

Tina sa deň po pôrode ozvala fanúšikom! 

Potom tom ako sa speváčke Tine narodil synček Leo, tá sa na druhý deň rozhodla ozvať svojim fanúšikom. Okrem statusov, poslala aj fotky dvoch macíkov s nápisom mama a otec. Zdá sa teda, že je Tina dokonale šťastná rovnako ako jej priateľ futbalista Richard Lásik. Okrem toho sa pochválila aj vyznaním I love Leo. Teraz, keď je už obľúbená speváčka pri svojom poklade, je oveľa spokojnejšia. 

Ako Nový Čas odovzdával inkubátor? 

„Transportný inkubátor pre novorodencov sme do košickej Detskej fakultnej nemocnice zakúpili koncom minulého leta v hodnote takmer 32­tisíc eur. U predčasne narodených detí, ale aj u novorodencov s vážnymi vrodenými chybami je veľmi dôležitý včasný zásah a rýchle poskytnutie odbornej pomoci,“ povedal Juraj Ondrejčík z Nadácie Pontis, ktorá pre Nový Čas projekt Srdce pre deti spravuje. Pôvodný inkubátor, ktorý využívali pri prevozoch detí, už postupne prestával vyhovovať súčasným podmienkam a možnostiam kvality. Preto sa nemocnica zapojila do grantovej výzvy Srdce pre deti v nemocniciach 2012 a spolu s ďalšími tromi nemocnicami úspešne obstála v posudzovaní odbornej komisie. Nový transportný inkubátor umožňuje Klinike neonatológie (novorodenci) DFN v Košiciach zabezpečovať nepretržitú 24­hodinovú leteckú a pozemnú transportnú službu kriticky chorých a nezrelých novorodencov z Košického a Prešovského kraja. Transportný inkubátor sa dá prevážať s novorodencom prostredníctvom helikoptéry alebo v sanitke. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111