23. 07. 2013 Nadácia Pontis

Lekári museli rozhodnúť, či prežije matka alebo dcéra: Chorá Lenka bojuje za mŕtvu mamu

Mamičku nikdy nevidela! Malá Lenka (3) oslovuje najkrajším oslovením na svete svoju babku Emíliu (46).

http://www.cas.sk/clanok/256142/lekari-museli-rozhodnut-ci-prezije-matka-alebo-dcera-chora-lenka-bojuje-za-mrtvu-mamu.html

Statočná žena sa o milované dievčatko s detskou mozgovou obrnou obetavo stará od jeho narodenia. Lenka prišla na svet predčasne, keď jej mamička upadla pre ťažký zápal pľúc do kómy. Vďaka Srdcu pre deti sa teraz obe tešia zo špeciálneho vozíka za vyše tisíc eur. Srdce pre deti je charitatívny projekt denníka Nový Čas, ktorý spravuje Nadácia Pontis.
Lenku vychováva vo Veľkom Rovnom (okr. Bytča) jej drahá babka Emília. „Na staré kolená som sa opäť stala mamou a som na materskej. Dcéra mi ušla z domu a potom sa vrátila tehotná. Ochorela v čase, keď k nám dorazila prasacia chrípka,“ spomína Emília Hnidzíková. Ľudmila († 19) skončila v kritickom stave na pľúcnom oddelení. Lekári sa snažili zachrániť matku alebo dieťa. „Dali ju do umelého spánku. Ani som za ňou nestihla prísť, kým bola pri vedomí,“ dodala so smútkom v hlase Emília. Dievčatko sa narodilo 27. novembra 2009 v dvadsiatom šiestom týždni. O mesiac jej mamička zaspala naveky, svoju dcérku nikdy nevidela. „Cez jej snúbenca sme sa dozvedeli, že dievčatku chcela dať meno Lenka. Tak sa volala moja druhá dcéra, ktorá mi umrela pri pôrode. Jej želanie sme splnili,“ dodala babka. Lenka má detskú mozgovú obrnu. Jej otec občas za ňou príde na návštevu, rodine však finančne nepomáha. Nie je uvedený ani v Lenkinom rodnom liste. Emílii najviac pomáhajú jej dvaja synovia a manžel. „Lekári mi povedali, že ak by som si ju nezobrala a nechala v ústavnej starostlivosti, bola by na tom horšie, možno by to neprežila. Vďaka operácii jej zachránili zrak a cviky, za ktorými cestujeme do Piešťan, jej pomohli naučiť sa chodiť,“ opisuje úspechy Emília. Lenka sa dokáže sama najesť, rodinu okolo seba vie osloviť menami, svoju obetavú babku volá mama. „Za kočík sa chceme Srdcu pre deti veľmi pekne poďakovať. Veľmi nám uľahčuje život. Lenka sa v ňom rada vozí, je veľká bojovníčka,“ uzavrela Emília Hnidzíková.

 

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111