07. 07. 2012 Nadácia Pontis

Lukáško sa už dorozumieva posunkami!

Lukáško Franček (14) z Trstenej je už druhý týždeň na rehabilitačnom pobyte v Kováčovej

KOVÁČOVÁ ­ Je to veľký bojovník. Lukáško Franček (14) z Trstenej je už druhý týždeň na rehabilitačnom pobyte v Kováčovej, a to vďaka projektu Srdce pre deti Nového Času a Nadácie Pontis. Ťažko chorému milovníkovi športu pobyt prospieva a robí pokroky. Podľa ocina Viliama (40) zanietenému fanúšikovi športu Lukáškovi urobili veľkú radosť slovenskí hokejisti na majstrovstvách sveta, pri ich výkonoch od radosti plakal. 
V liečebnom ústave Marína v Kováčovej je Lukáško s ocinom už piatykrát. „Vďaka cvičeniam robí pokroky, aj keď sú malé, pre nás to znamená veľa. Začína reagovať na výzvy. Pomáha mi, keď ho chcem posadiť, alebo dať ľahnúť a ja už nemusím vynakladať toľko sily,“ hovorí Viliam Franček, ktorý syna v Kováčovej sprevádza. Lukáš podľa jeho slov už rozpoznáva ľudí a začínajú sa mu vracať aj spomienky z minulosti. „Na konci školského roka sme sa boli rozlúčiť s jeho spolužiakmi a on pri tom plakal. Je veľmi citlivý. Takisto sme sa boli pozrieť aj na ihrisku, kde Lukáš hrával predtým futbal a opäť začal veľmi plakať, museli sme odísť. Škoda, že nevie hovoriť, bolo by to oveľa ľahšie, ale už sa dokážeme dohovoriť aspoň posunkami,“ vysvetľuje Viliam a Lukáško nám pri tom z vozíka ukazuje s úsmevom palec nahor s tým, že je to na jednotku. Lukáš pred ochorením hrával hokej, futbal a miloval aj florbal. Obľúbený šport si rád pozrel aj v televízii a táto vášeň mu zostala. „Majstrovstvá sveta v hokeji, samozrejme, prežíval asi najviac, keď hrali slovenskí hráči. Držal zaťaté ruky, plakal a kričal. Boli to veľké emócie. V Kováčovej sme pozerali aj majstrovstvá Európy vo futbale. Tu držal palce Nemcom, ale s tým hokejom sa to nedalo porovnať,“ dodáva s úsmevom Viliam. 
***
Úsmev na tvári mu vyčarovali spolužiaci Lukáškovi vlani v apríli diagnostikovali nádor na mozgu a do mesiaca podstúpil dve operácie. Zanietený športovec a veselý chlapec ostal pripútaný na lôžko a úplne prestal aj hovoriť. Pomohol mu pobyt v liečebnom ústave v Kováčovej, kde sa prebral z bdelej kómy, a tieto pobyty mu pomáhajú dodnes. Za Lukáška sa postavili aj jeho spolužiaci zo Základnej školy v Trstenej. Pre kamaráta zorganizovali benefičný koncert a za jeden večer vyzbierali takmer 8­tisíc eur na liečebný pobyt. 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111