29. 05. 2023 Filantropia

Manželia Ondášovci: Na začiatku darovali dva bicykle, teraz ich nadácia ukončuje bezdomovectvo rodín v kríze (podcast)

Na začiatku ich filantropickej cesty boli bicykle. Postupne sa ale príbeh Jozefa a Márie Ondášovcov rozbehol iným smerom – biznismen a vyštudovaná chemička zasvätili viac ako štvrť storočia sociálnym inováciám. Deťom v detských domovoch a rodinám už pomáhajú systémovo. Vypočujte si podcast Impact Talks, v ktorom prinášame inšpiratívne príbehy filantropov a filantropiek a búrame tabu, ktoré sa spája so slovom filantropia.

Jozef Ondáš sa zaslúžil o to, že sa z hutníckych Košíc stali programátorské Košice. Ako manažér a biznismen pritiahol do regiónu viacerých veľkých hráčov a založil iniciatívu Košice IT Valley. Dnes aj vďaka nemu pracuje v IT sektore v metropole východu a okolí viac ako 20-tisíc ľudí.

Ako však stúpal po kariérnom rebríčku, začali s manželkou Máriou čoraz viac vnímať, že by sa so svojím príjmom chceli podeliť. Začali symbolicky nákupom bicyklov pre deti z detského domova. Časom ale prišli na to, že deťom chýba čosi iné ako materiálne dary – vzdelanie, príprava do života, starostlivosť a zmena systému.

A tak vznikla Nadácia DEDO, ktorá sa venuje rodinám v kríze. Tam však ich cesta iba začala.

 

V podcaste sa dozviete:

  • aká bola ich cesta od nápadu s bicyklami až po revolučné sociálne inovácie,
  • čo znamená skratka DEDO a Dorka,
  • prečo nechceli Ondášovci na začiatku vôbec hovoriť o tom, že pomáhajú,
  • ako preniesli do svojej filantropie biznisové pravidlá a akú úspešnosť majú ich programy,
  • ako ich nadácia vyzerá dnes, keď opraty prevzal niekto iný,
  • či sa pomáhaniu venujú aj ich už dospelé deti,
  • ako odpovedali Ondášovci na rozstrelové otázky a či je pri pomáhaní dôležitejší rozum alebo srdce.

„Každý z nás v sebe nosí pocit zodpovednosti za stav spoločnosti,“ tvrdí Jozef Ondáš, ktorý dúfa, že filantropov a filantropiek bude na Slovensku len pribúdať, a dodáva: „Keď niekto nevie, ako na filantropiu, nemusí kupovať bicykle, ale treba sa spojiť s ľuďmi, ktorí to už robia systémovo, kvalitne a udržateľne.“

Mária Ondášová

Mária Ondášová.

Mária Ondášová potom vysvetľuje, že aj filantropia sa dá robiť ako cieľavedomá odborná činnosť, no nie je to podmienka. „Chcela by som povzbudiť každého, kto v sebe vidí aspoň iskierku potreby pomáhať druhým, že mnohokrát na to netreba ani vzdelanie, ani veľa peňazí.“

Kto sú manželia Ondášovci?

Jozef Ondáš je legendou košického biznisu, pred rokom ´89 sa venoval informatike a automatizácii vo Východoslovenských železiarňach, po Nežnej revolúcii pracoval na top manažérskych pozíciách v IBM. Dlhé roky bol generálnym riaditeľom spoločnosti T-Systems Slovakia, ktorú pomohol priviesť na Slovensko. Založil iniciatívu Košice IT Valley a pomohol tak v metropole východu naštartovať IT sektor.

Jozef Ondáš.

S manželkou Máriou, ktorá je vyštudovaná chemička, v polovici 90. rokov založili Nadáciu DEDO. Tá už vyše 25 rokov pomáha rodinám v kríze a prináša sociálne inovácie. Neskôr spoločne so združením Úsmev ako dar založili organizáciu Dorka, ktorá prevádzkuje sieť unikátnych centier pre spájanie a podporu rodín.

Kým Jozef nadácii pomáhal viac zvonku, Mária vyše 15 rokov ako jej správkyňa riešila jej každodenný chod. S organizáciami, ktoré sú ich srdcovkou, sú v kontakte aj dnes a ďalej im odovzdávajú svoje know-how a skúsenosti.

Impact Talks

V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval.

Impact Talks môžete podporiť na tomto linku.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111