25. 08. 2015 Nadácia Pontis

Mesiac nepočujúceho dieťaťa: Rodičom nepočujúcich detí chýbajú informácie. Zmeňme to

Rodičom, ktorým sa narodia deti so sluchovým postihnutím môže pomôcť nový portál

Na Slovensku sa ročne narodí až 200 detí so sluchovým postihnutím a až 95 percent z nich sa narodí počujúcim rodičom. Tým často chýbajú informácie, ako dieťa stimulovať a rozvíjať.

Spúšťa sa nový portál pre rodiny s nepočujúcimi deťmi

Rodičom pomôže nový portál Nepocujucedieta.sk, ktorý bude slúžiť nielen ako zdroj informácii, ale bude mať aj komunitný charakter. Rodičia a odborníci si na ňom budú vymieňať skúsenosti a získavať rady.

„Raná starostlivosť o nepočujúce deti na Slovensku stagnuje. Vek do 3 rokov pritom rozhoduje o tom, ako sa dieťa adaptuje v živote. Chceme zlepšiť informovanosť rodičov a umožniť im, aby si mohli pomáhať si ako komunita. Spolu pre nepočujúce deti urobíme viac,“ skonštatoval František Majtán z OZ NepocujuceDieta.sk, ktorý spolu s manželkou Ľubkou nový portál založili. Manželia Majtánovci pri tvorbe portálu vychádzali z vlastných skúseností, sami sú rodičia dieťaťa s ťažkou sluchovou poruchou.

Občianske združenie zároveň v spolupráci s Nadačným fondom Telekom pri Nadácii Pontis, ktorý komunitu nepočujúcich dlhodobo podporuje, spúšťa verejnú zbierku na portáli DobraKrajina.sk, ktorej cieľom je vyzbierať peniaze na Prvé detské audiocentrum Prof. Janky Jakubíkovej, CSc. na Slovensku v bratislavskej Detskej fakultnej nemocnici.

Na Slovensku vznikne prvé audiocentrum

„Detské audiocentrum na Slovensku akútne chýba. Vieme o tom, že mnohí rodičia v súčasnosti cestujú so svojimi deťmi na vyšetrenie do Brna či Prahy. Chýbajú nám odborníci, technické vybavenie. Ide pritom o veľmi dôležitú vec – malé deti s poruchou sluchu, ktoré dostanú potrebnú diagnosticko-liečebnú starostlivosť dostatočne skoro majú lepší základ pre plnohodnotný život,“ uviedla Irina Šebová, prednostka kliniky ORL z Detskej fakultnej nemocnice.

Na to, aby sa detské audiocentrum podarilo vybudovať, je potrebné získať aj podporu verejnosti, čo je cieľom spustenej verejnej zbierky. „Veríme, že všetci chceme žiť v dobrej krajine. Tí, ktorí chcú pomôcť, môžu na potrebné prístroje prispieť zaslaním SMS v hodnote 5 eur na číslo 834 alebo ľubovoľným darom priamo cez darcovský portál DobraKrajina.sk,“ skonštatovala Anna Podlesná z Nadácie Pontis.

Portál Nepocujucedieta.sk nadväzuje na aktivity programu Mobilný pedagóg, ktorý vznikol v roku 2012 s podporou Nadačného fondu Telekom pri Nadácii Pontis. Jeho cieľom je pomôcť rodinám so sluchovo postihnutým dieťaťom, poskytnúť im potrebné informácie, naučiť ich ako sa venovať dieťaťu a integrovať ho do spoločnosti. Mobilní špecialisti navštevujú rodiny dvakrát mesačne priamo v rodine. Formou hry rozvíja sluchové, komunikačné, motorické a intelektuálne zručnosti dieťaťa. Cieľom je, aby po určitom čase rodina fungovala samostatne a aby rodičia vedeli pôsobiť na rozvoj dieťaťa aj bez podpory odborníka. Počas troch ročníkov programom úspešne prešlo spolu 93 rodín.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111