25. 07. 2017 Zodpovedné podnikanie

Mestský strom: A mestá môžu znova dýchať

Perfektná kombinácia rastlín a vyspelej technológie prináša mestám čistejší vzduch.

Zdroj: greencitysolutions.de

Život v meste láka mnohých z nás najmä svojou schopnosťou všetko zjednodušiť, urýchliť a zároveň nás dostať priamo do centra diania. Keď sa však debata stočí na otázku nášho zdravia a zdravia našej planéty, objavuje sa problém. Hustejšie obývané mestské časti či sídliská prispievajú k stále častejším výskytom extrémne vysokých teplôt alebo tzv. tepelných ostrovov, a znečisťujú tak naše ovzdušie. Mestá by mali podporovať biodiverzitu a zelené plochy vo verejných priestoroch, ale mnohokrát im chýba nielen potrebné miesto pre zeleň, ale aj financie.

Riešenia pre zelenšie mestá

Ako teda pomôcť našim mestám docieliť čistý a svieži vzduch? Kreatívci z nemeckej spoločnosti GreenCity Solutions sa v ich vízii sveta, v ktorom ľudia v mestách budú môcť dýchať zdravšie, rozhodli do reality vpustiť takzvaný mestský strom

Mestský strom je pohyblivé inteligentné zariadenie, ktoré funguje ako biologický filter vzduchu. A to vďaka jedinečnej kombinácii prírodných schopností machu, ktorý prečisťuje ovzdušie, a vysoko vyspelou Internet of Things (IoT) technológiou.

Umiestnenie jedného takéhoto mestského stromu do ulíc alebo dokonca interiéru je rovnako dobré pre naše ovzdušie a životné prostredie, ako keby sme vedľa seba vysadili 275 obyčajných stromov. Mestskému stromu však na jeho fungovanie stačí plocha veľká iba jeden meter štvorcový!

Ako to funguje

Mestský strom je založený na jednoduchom princípe. Dôležitý je mach chránený zeleňou, ktorý má schopnosť na seba viazať oxid dusíka a ekvivalent oxidu uhličitého a následne vyprodukovať kyslík, pričom zároveň chladí vzduch v okolí stromu. Integrovaná IoT technológia popritom samostatne zbiera, analyzuje a vizualizuje dáta o stave a environmentálnom výkone mestského stromu.

K ďalším benefitom mestského stromu patrí jeho schopnosť samozavlažovať sa, energetická sebestačnosť vďaka solárnym panelom a jeho konštrukcia, ktorá pozostáva najmä z recyklovateľných materiálov. Jeho prítomnosť taktiež zvyšuje biodiverzitu v meste, keďže v jednom takomto strome sa nachádza až 1 682 rastlín.

Mestský strom v praxi

Výrobcovia mestského stromu vedia jeho dizajn či technológiu prispôsobiť rôznym požiadavkam miest, spoločností, či budov, pričom pridaná hodnota ostáva rovnaká – významné zlepšenie kvality vzduchu a života. Tieto inteligentné stromy už môžete nájsť v EUREF Campus v Berlíne, kde ich je hneď niekoľko v blízkych vzdialenostiach od seba. Uvidíte ich prispievať k čistejšiemu vzduchu v uliciach Osla, či na šiestich rôznych zastávkach verejnej dopravy v Berlíne a Essene, kde si ich dala osadiť spoločnosť Deutsche Bahn.  

 

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111


×

Už odchádzate?

NESTRAŤTE S NAMI SPOJENIE

Na email vám budeme posielať inšpiratívne
novinky či informácie o aktuálnych výzvach.