22. 11. 2016 Sociálne inovácie

Na Spiši pribudnú desiatky nádejných podnikateľov

Mladí Spišiaci nikdy nemali lepšiu príležitosť podnikať s vlastným biznis nápadom ako teraz.

Odborníci a mentori za nimi prídu priamo do škôl. Pomôžu im nájsť v sebe podnikateľský potenciál a dostať ich nápad z nuly do reálnej podoby. Pomocnú ruku stredoškolákom podajú v rámci programu iNOVEum, ktorý realizuje Nadačný fond Embraco pri Nadácii Pontis, v spolupráci s iniciatívou Rozbehni sa! a coworkingom Eastcubatorom. Jedinou podmienkou je chuť zapojiť sa.

Objaviť skryté talenty, zbúrať zaužívané predstavy o náročnosti vlastného biznisu a v neposlednom rade podporiť šance budúcich podnikateľov na ich uplatnenie sa v lokálnej ekonomike. S týmito cieľmi vznikol program iNOVEum, za ktorým stojí spoločnosť Embraco a Nadácia Pontis.

„Každý rok náš región bojuje s odchodom mladých šikovných ľudí a iba malé percento z nich sa vráti. Chceme ukázať, že príležitosť na prácu môžu mať aj doma, stačí, že si ju sami vytvoria,“ hovorí Gabriela Vlková z tímu brandingu, komunikácie a spoločenskej zodpovednosti Embraca.

V prvej fáze programu sa uskutočnila roadshow po vybraných 8 stredných školách v spišskonovoveskom okrese. V rámci zážitkových prednášok mladí ľudia spoznali, že rozbehnutie vlastného biznisu nemusí byť náročné. Prednášky ich mali motivovať k dobrovoľnému a aktívnemu zapojeniu sa do programu.

„Očakávame, že na prvý biznis seminár príde okolo 100 až 150 študentov. Naši odborníci a mentori sa im počas celého obdobia budú systematicky venovať a pomáhať im rozvíjať ich podnikateľský nápad,“ vysvetľuje Juraj Kováč z iniciatívy Rozbehni sa!. Do roly „hľadačov nápadu“ sa nominujú študenti sami, stačí, aby vyjadrili vôľu učiť sa nové veci a zaviazali sa zúčastňovať sa vzdelávacích seminárov.

Prvý biznis seminár, na ktorom sa študenti naučia ako rozpoznávať biznis nápady a vytvárať biznis modely sa uskutoční 23. novembra od 8:00 v hoteli Metropol v Spišskej Novej Vsi.

Následne budú dva mesiace intenzívne pracovať na svojom nápade. Vítané sú nielen technologické inovácie, ale aj sociálne, či inovácie z oblasti služieb a ďalšie. Na vytvorenie prototypu dostanú od Nadačného fondu Embraco pri Nadácii Pontis 250 eur. V závere programu môžu najlepší z nich získať podporu na svoj nápad spolu 15 000 eur.

Počas celého programu budú pri nádejných podnikateľoch stáť aj ich učitelia. Tým by mal program priniesť profesionálny rozvoj a školám prestíž „inovatívnej školy“. „Zámerom je priniesť ďalší rozmer vzdelávania do našich škôl. Veríme, že model, ktorý zavedieme, bude aplikovateľný aj na iných školách,“ dodáva Norbert Maur, programový manažér z Nadácie Pontis.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111