03. 02. 2012 Nadácia Pontis

Nadácia podporila projekty pre lepší život v Bielorusku

Nadácia Pontis podporila projekty pre lepší život v Bielorusku, spolu s miestnymi firmami podporila osem mimovládnych organizácií.

Na projekte nadácia spolupracovala so svojím bieloruským partnerom Svetovou asociáciou Bielorusov – Batskauschyna. Nadácia tiež vydala manuál o zodpovednom podnikaní pre bieloruské mimovládky, aby dokázali ďalej rozvíjať vzťahy s firmami. Projekt podporila slovenská oficiálna rozvojová pomoc Slovak Aid.

„Zodpovedné podnikanie je v Bielorusku nová téma. Podnikatelia, ktorí chceli robiť charitu, ju väčšinou robili v tichosti a nikomu o nej nehovorili,“ tvrdí Natalia Gorunova z bieloruskej organizácie CDP. Podobne to bolo aj s hendikepovanými. „Nehovorilo sa o nich, akoby ani neexistovali,“ dodala.  Jednou z organizácií, ktoré Nadácia Pontis podporila, bola aj Asociácia vozíčkarov. S podporou Belarusbank, ktorá patrí medzi najväčšie v krajine, nainštalovali na bankomaty špeciálne tlačidlo, vďaka ktorému môžu Bielorusi prispieť dobrovoľným príspevkom na účet asociácie. V Bielorusku doteraz namontovali tlačidlá asi na dvetisíc bankomatov. Z darovaných peňazí, ktoré asociácia získa, plánujú namontovať výťahy do domov, v ktorých vozíčkari žijú. „Situácia u nás je taká, že deväť z desiatich vozíčkarov nemá bezbariérový prístup v domoch, kde žijú,“ priznáva Jauhen Shauko, riaditeľ Asociácie vozíčkarov v Bielorusku. „V bieloruskom meste Brest vypukla doslova bicyklová revolúcia. Vďaka organizácii Dziedzich a podpore miestnej firmy sa do nej zapojilo asi 5 000 obyvateľov. Ľudia sa rozhodli, že autá v meste vymenia za bicykle, podporia výstavbu cyklochodníkov a urobia všetko pre to, aby tento dopravný prostriedok spopularizovali,“ vysvetľuje Monika Brošková z Nadácie Pontis, ktorá koordinovala bieloruský projekt Spolupráca pre komunitu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.


Nadácia Pontis
Zelinárska 2
821 08 Bratislava


tel.: (421 2) 5710 8111