29. 08. 2012 Nadácia Pontis

Nepočujúce deti sa môžu učiť komunikovať doma

Špecialisti začnú už aj u nás navštevovať rodiny, aby deti naučili rozprávať alebo posunkovú reč.

http://s.sme.sk/r-rss/6514434/www.sme.sk/nepocujuce-deti-sa-mozu-ucit-komunikovat-doma.html

BRATISLAVA. Eva Vaňová z Lučenca má nepočujúceho manžela aj dieťa. So šesťročnou dcérou toho prekonali veľa a dnes chce vyštudovaná špeciálna pedagogička svoje skúsenosti posunúť ďalej.
Aj preto sa prihlásila do programu, ktorý v týchto dňoch spúšťa nadačný fond Telecom pri nadácii Pontis. Do rodín sluchovo postihnutých detí do šesť rokov sa dostanú špeciálni pedagógovia, ktorí budú rodičov v domácom prostredí učiť, ako rozvíjať schopnosti dieťaťa.
Špecialista bude dochádzať dvakrát do týždňa a rodičov bude učiť, ako s dieťaťom komunikovať.

Deti a rodičia sa môžu učiť naraz
„Rodičia si môžu vybrať, či chcú dieťa naučiť rozprávať, alebo ho naučia posunkový jazyk, prípadne si zvolia kombináciu oboch,“ vysvetľuje Petra Nagyová z nadácie Pontis. Rodičia sa tak podľa nej môžu učiť priamo so svojím potomkom. Hoci ide v zahraničí o bežnú prax, u nás je to prvý projekt. „Na Slovensku sa rodinám s nepočujúcimi deťmi priamo v ich domácom prostredí špeciálni pedagógovia nevenujú,“ hovorí Nagyová. Rodiny sú často odkázané na centrá poradenstva, ktorých je však málo. Nepočujúce deti sa rodia v deväťdesiatich percentách prípadov počujúcim rodičom. Vaňová z vlastnej skúsenosti hovorí, že je dôležité smútok čo najskôr prekonať a kontaktovať odborníkov. „Dôležité je aj stretávať sa s ľuďmi, ktorí majú podobnú skúsenosť,“ dodala Vaňová.

Treba sa zahlásiť do konca septembra
Informácií je podľa nej dostatok, treba však za nimi ísť. „Rodič je ten, kto je zodpovedný za dieťa, on musí hľadať, pátrať a nájsť tú správnu cestu.“ Riaditeľka Centra špeciálno-pedagogického poradenstva v bratislavskom Ružinove Miroslava Zubová nápad víta. No upozorňuje, že do rodín by mali chodiť ľudia pripravení. „Byť terénnym pedagógom je veľmi ťažké.“ Rodiny, ktoré potrebujú pomoc, ako aj špecialisti sa môžu do programu hlásiť do konca septembra. Na Slovensku sa ročne narodí okolo sedemdesiat nepočujúcich detí, ďalších viac ako sto príde na svet s poruchami sluchu.

Kto sme

Vytvárame silné a zmysluplné spojenia medzi firemným, občianskym a verejným sektorom v našich troch strategických témach – v sociálnych inováciách, vo filantropii a v zodpovednom podnikaní. V nich si budujeme expertízu, prinášame trendy, presadzujeme dlhodobý dopad a inšpirujeme.